Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perustuslakivaliokunta näyttää vihreää valoa rajaturvallisuuslain jatkolle

16.10.2026 12:12
Lue lisää 

Sipilä: Niska höyrysi hallitusneuvotteluissa, mutta valmis ohjelma vastaa keskustan tavoitteita – "Hallituksen onnistumista mitataan uusissa työpaikoissa"

Puolusihteeri Riikka Pirkkalainen uskoo, että keskustaväki arvostaa puolueen saamia ministerisalkkuja.
Santeri Lampi 3.6.2019 14:30, muokattu 3.6.2019 14:55
a– a+
Hallitusohjelma

Hallitusneuvottelut olivat keskustalle kova paikka, puolueen puheenjohtaja Juha Sipilä myöntää.

– Lähdimme mukaan pienillä odotuksilla, kovilla kynnyskysymyksillä ja aika niukalla tiedotusprofiililla.

Sipilä kertoi Helsingin keskustakirjasto Oodissa järjestetyssä hallitusohjelman julkaisutilaisuudessa, että tunteet pääsivät välillä kuumenemaan.

Eräänä iltana puoluejohtaja jopa suuntasi ”niska höyryten” autotalliinsa. Siellä Sipilä sorvasi kollegoilleen kokousnuijat Kesärannan vaahterasta.

Sipilän mukaan valmis hallitusohjelma vastaa kovista neuvotteluista huolimatta keskustan tavoitteita erittäin hyvin.

Hän korosti, että neuvotteluissa ei tällä kertaa tarvinnut keskustella leikkauksista, koska talouden kivijalka on kunnossa – kiitos viime hallituksen saavutusten.

Talousspesialistina tunnettu Sipilä painotti, että myös uusi hallitus pitää kiinni talouden tasapainosta.

Tavoite on saada Suomeen 60 000 uutta työpaikkaa vuoteen 2023 mennessä. Työllisyystavoite on asetettu 75 prosenttiin.

– Hallituksen onnistumista mitataan työllisyystavoitteella. Nyt meillä on tulosvastuullinen kolmikanta. Haastan kaikkia osapuolia siihen, että osoitetaan, että homma (työllisyyden parantaminen) onnistuu näin.

Rivikansanedustajaksi jättäytyvä Sipilä kertoi seuraavansa työllisyyslukujen kehitystä jatkossa eduskunnan ”takarivistä”.

Sipilä on erityisen ilahtunut siitä, että hallitus käyttää noin miljardin euron liikkumavaraansa pienituloisten lapsiperheiden tukemiseen, nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseen sekä ilmastonmuutoksen torjumiseen ”järkivihreillä keinoilla”.

Lisäksi maatalouden kannattavuutta parannetaan, paikallista sopimista edistetään ja infrahankkeisiin lisätään panoksia.

Yrittämisen verotuksen kiristämisen keskusta sai torpattua.

Puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen ei halua ennustaa, kuinka keskustan kenttäväki reagoi neuvottelujen lopputulokseen.

Puoluesihteeri Riikka Pirkkalaisen mukaan keskustan kaikki kynnyskysymykset täyttyivät hallitusneuvotteluissa.

– Tämä prosessi oli tärkeä puolueen uuden ”startin” kannalta. Koko neuvotteluporukka voi esitellä hallitusohjelmaa ylpeänä.

Pirkkalainen ei kuitenkaan halua ennustaa, kuinka keskustan kenttäväki reagoi neuvottelujen lopputulokseen.

Hän toivoo, että kaikki ehtivät perehtyä ohjelmaan ennen keskiviikkoa, jolloin keskustan eduskuntaryhmä ja puoluevaltuusto päättävät hallitukseen osallistumisesta.

Vaikka neuvotteluihin osallistuneet viisi puoletta löysivät yhteisen sävelen, neljän vuoden hallituskausi on pitkä aika.

– Toimintaympäristö voi muuttua todella nopeasti. Esimerkiksi viime hallituskauden alussa ei voitu ennustaa turvapaikanhakijakriisiä, Pirkkalainen muistuttaa.

Hän kuitenkin kiittelee sitä, että hallitusneuvotteluissa puolueet kunnioittivat toistensa erilaisia ideologisia lähtökohtia.

Pirkkalaisen mukaan kaikki puolueet tavoittelevat vastuullista talouspolitiikkaa aate-eroista huolimatta.

Silti talouskehityksen silmällä pitäminen lienee erityisesti keskustan kontolla, sillä puolue sai valtiovarainministerin ja elinkeinoministerin salkut.

– Emme halua elää tulevien sukupolvien piikkiin, Pirkkalainen tiivistää.

Puoluesihteeri onkin tyytyväinen keskustan saamiin ministerisalkkuihin.

– Olen tosi tyytyväinen tiede- ja kulttuuriministerin salkusta. Lisäksi aluepolitiikkaa, energia-asioita ja yrittäjyyttä hoitava elinkeinoministerin pesti on meille tärkeä.

Pirkkalainen uskoo, että keskustaväki arvostaa korkealle myös maa- ja metsätalousministerin ja puolustusministerin salkkuja.

Lue myös

Hallitusohjelma julkistettiin: Julkinen talous on tasapainossa vuonna 2023 – ministerisalkuissa odotettu jako

Hallitus varaa miljardin euron elvytysvarat pahan päivän varalle
3.6.2019 10:47

Kalmari tyytyväinen hallitusneuvotteluihin: "Jos keskustaa ei olisi ollut säätytalolla, maaseudun museointi olisi alkanut"

Kansanedustaja Anne Kalmari  (kesk.) on tyytyväinen Säätytalolla vietettyihin neuvottelupäiviin. – Lähdimme neuvotteluun pitkin hampain, turvaamaan...
3.6.2019 14:54

Savola ja Könttä: "Hallituksen puolustuspoliittisissa linjauksissa näkyy vahvasti keskustan kädenjälki"

Kansanedustajat Mikko Savola (kesk.) ja Joonas Könttä (kesk.) ovat tyytyväisiä uuden hallituksen puolustuspoliittisiin...
3.6.2019 11:36

Sipilä omasta jatkostaan: "En ole vastuupaikoille ministerinä tai puhemiehenä käytettävissä"

Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä ei ole henkilökohtaisella panoksellaan mukana uuden hallituksen työskentelyssä. – Johdin...
3.6.2019 11:33

Aihetunnisteet

hallitusneuvottelut hallitusohjelma Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Toimittajalta | Pienet lentokentät jälleen vaarassa – maakuntien ihmisillä pyyhitään Helsinki-Vantaan marmorilattiaa
Uutiset | 14.10.2026 21:27
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
Ovaska hallituksen polttoainepaketista: Mitä järkeä tässä on?
Uutiset | 15.10.2026 16:42
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
EU-maiden johtajat riensivät Ukrainan tueksi huippukokouksessaan
Uutiset | 15.10.2026 17:40
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Kiova rakentaa liikuteltavia suojia bussipysäkeille
Uutiset | 16.10.2026 15:19
SK: Keskusrikospoliisi epäilee toimittajaa avunannosta salassapitorikokseen
Uutiset | 16.10.2026 15:08
Helsingin poliisilaitoksen ex-poliisia epäillään raiskauksesta ja ihmiskaupasta
Uutiset | 16.10.2026 14:34
Ympäristöministeriö vaatii täydennystä Sakatin Natura-poikkeuslupahakemukseen – huolena luonnonarvoille aiheutuvien haittojen korvaaminen
Uutiset | 16.10.2026 14:17
Ukrainan Patriotit ovat lopussa, Trump kiristää satelliittiyhteyksillä
Uutiset | 16.10.2026 13:47
Espanjan syyskuu oli maan mittaushistorian lämpimin
Uutiset | 16.10.2026 13:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste