Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Perhevapaat
Perhevapaiden uudistamisen ohella pitäisi kiinnittää huomiota päivähoidon laatuun ja hintaan, tutkijat korostavat. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Epävarmuus työstä ja huoli päivähoidon laadusta pitävät äitejä pitkään kotona

STT-Susanna Jääskeläinen 12.9.2017 17:01, muokattu 12.9.2017 17:10
a– a+
Perhevapaat

Heikko asema työmarkkinoilla ja huoli päivähoidon laadusta ovat keskeisiä syitä sille, miksi osa äideistä viipyy pitkään kotihoidon tuella hoitamassa alle 3-vuotiasta lastaan

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkijat Johanna Närvi ja Minna Salmi eivät näe, että kotihoidon tuen lyhentämisestä olisi suurta apua työllisyyden nostoon.

Nimenomaan pitkään kotihoidon tuella olevien on todennäköisesti vaikea löytää työtä, sillä he ovat usein vähemmän koulutettuja eivätkä ole olleet työssä ennen lapsen syntymää. Alle puolella kaksi vuotta täyttäneitä lapsiaan kotona hoitavista äideistä on työpaikka odottamassa.

– Tukikauden lyhentäminen varmaankin lisäisi työvoiman tarjontaa, mutta se ei suoraan käänny työllisyyden lisääntymiseksi. Osa äideistä päätyisi työttömiksi, sanoo tutkimuspäällikkö Minna Salmi.

Toinen yleinen syy pitkään kotona olemiselle on tutkijoiden mukaan huoli päivähoidon laadusta.

Kotona yhä lasta hoitavat ajattelivat yli kolme kertaa työssä käyviä useammin, ettei päivähoidon laatu vastaa heidän toiveitaan. Pienituloisilla myös päivähoidon korkeaksi koettu hinta vähentää työhaluja.

Tutkijat korostavat, että perhevapaiden uudistamisen ohella pitäisikin kiinnittää huomiota päivähoidon laatuun ja hintaan.

Isät saadaan tutkijoiden mukaan pitämään pidempiä vanhempainvapaita vain isäkiintiötä kasvattamalla.

Eri alojen työpaikoilla tehdyt haastattelut kertovat, että vakiintuneet tavat ja asenteet ohjaavat vahvasti isiä valinnoissaan. Vanhempien jaettava osuus mielletään siis käytännössä äidille kuuluvaksi.

– Vain isille nimetty ansiosidonnainen vapaa mielletään itsestään selvästi isien vapaaksi, joten isien perhevapaiden käyttö lisääntyy nimenomaan tätä isyysvapaata pidentämällä, sanoo erikoistutkija Johanna Närvi.

Perhevapaamallin pitäisi tutkijoiden mukaan pidentää selvästi isän kiintiötä, mutta jättää silti joku osa vanhempien jaettavissa olevaksi.

THL on jo vuosikymmenen alussa ehdottanut 6+6+6 -mallia, jossa puolen vuoden jaksot nimettäisiin isälle ja äidille ja kolmas vapaasti jaettavaksi.

Tässä hyvä puoli olisi Salmen mukaan muun muassa se, että vaikka isä jättäisi oman kiintiönsä käyttämättä, lasta voitaisiin silti hoitaa kotona ansiosidonnaisella tuella vuoden verran.

Tutkijat analysoivat laajassa tutkimuspaketissaan useita viime ja tämän vuoden aikana esiteltyjä perhevapaamalleja.

Heidän mukaansa monessa niistä tasa-arvo ei käytännössä vahvistuisi, jos vanhempainrahakautta pidennettäisiin vanhempien jaettavissa olevan vapaan osalta tai jos isä voisi siirtää osan kiintiöstään äidille.

Tutkijat kyseenalaistavat näillä perusteilla esimerkiksi SAK:n, Akavan ja kokoomuksen esittelemien mallien tasa-arvovaikutukset.

Hallitus päätti pari viikkoa sitten aloittaa perhevapaiden uudistamisen. Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk.) piti puheenvuoron tutkimuksen julkistustilaisuudessa ja lupasi hallituksen hyödyntävän työssä sekä tutkimustietoa että keskeisiä järjestöjä.

– Tämä työ laitetaan liikkeelle aivan näinä viikkoina niin, että poliittiset linjaukset, minkälaista mallia lähdetään tekemään, olisivat valmiina tämän vuoden lopulla, Saarikko sanoi.

Näin vanhempainvapaat jakautuvat nyt

  • Ansiosidonnainen äitiysvapaa kestää noin neljä kuukautta, ja se aloitetaan 30–50 päivää ennen laskettua aikaa.
  • Tämän jälkeen jompikumpi vanhemmista voi jäädä ansiosidonnaiselle vanhempainvapaalle, joka kestää noin puoli vuotta. Käytännössä tämän vapaan käyttävät lähes aina äidit.
  • Isä voi pitää ansiosidonnaista isyysvapaata yhteensä noin 9 viikkoa, josta enintään 18 päivää yhtä aikaa äitiys- tai vanhempainvapaalla olevan äidin kanssa.
  • Isyysvapaan voi pitää kerralla tai jaksoissa. Isyysvapaat on pidettävä viimeistään siihen mennessä, kun lapsi on 2 vuotta.
  • Kotihoidon tuella lasta voi hoitaa kotona 3-vuotiaaksi asti. Tuki on 338 euroa kuussa, ja sen lisäksi voi saada tulojen ja asuinpaikan perusteella hoito- ja kuntalisiä.
  • Kotihoidon tuella lasta hoitavat lähes aina äidit. Kaksi viidestä perheestä käyttää kotihoidon tukea yli lapsen 2-vuotispäivän, yhtä moni enintään 1,5-vuotispäivään asti.

Lue myös

THL:n tutkimuspäällikkö: Kotihoidon tuen lyhentäminen tuskin nostaisi työllisyysastetta

Olisi optimistista olettaa, että lasten kotihoidon tuen lyhentäminen nostaisi työllisyysastetta Suomessa, Terveyden ja...
15.2.2017 15:29

Hannakaisa Heikkinen: Perhevapaisiin joustoa, ei uusia rajoituksia

– Pienten lasten kotihoidon tukea tarvitaan jatkossakin, korostaa eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja,kansanedustaja Hannakaisa...
12.9.2017 12:33

Kotihoidontuen poisto ei auttaisi – tutkijat kritisoivat SAK:n, Akavan ja kokoomuksen perhevapaamalleja

Tavoite sukupuolten tasa-arvon vahvistumisesta ei toteutuisi useissa viime aikoina esitellyissä perhevapaiden uudistamisen malleissa...
12.9.2017 10:25

Aihetunnisteet

perhevapaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Kulmuni: Muuttaako hallitus vaalilakeja itselleen mieluisaksi?
Uutiset | 18.6.2026 17:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste