Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain

17.6.2026 16:19
Lue lisää 
Toimittajalta
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta selitteli osallistumistaan tositelevisio-ohjelmaan eduskunnan valtiosalissa 16. kesäkuuta 2026. (Kuva: Lehtikuva)

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut

Suurin ongelma Virran kohussa on se, miten vihreät tilanteen hoitivat, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa.
Samuli Vänttilä 17.6.2026 18:17, muokattu 17.6.2026 18:44
a– a+
Toimittajalta

Mikä hillomunkki, ajattelisi varmaan moni poliitikko jos saisi kutsun tositelevisio-ohjelmaan.

Se tosiasia on syytä muistaa myös nyt, kun keskustelu vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran osallistumisesta Erikoisjoukot-ohjelmaan käy kuumana.

Toiset ihmettelevät, miksi juuri Virran osallistumisesta nousi niin valtava kohu. Ovathan ohjelmiin osallistuneet monet muutkin poliitikot.

Toiset taas arvostelevat Virtaa harkinnan pettämisestä ja oman maineen asettamisesta kansanedustajan työn edelle.

Siinä on kuitenkin melko paljon hurskastelua. Rehellisyyden nimissä: käsi ylös se poliitikko, joka olisi vastannut tuotantoyhtiöiden seireenien kutsuun kieltävästi.

Houkutus lähteä mukaan satojatuhansia katsojia keräävään ilmaiseen mainokseen olisi kenelle vain poliitikolle valtavan suuri.

Vielä suurempi houkutus on silloin, jos poliitikko sattuu olemaan puoluejohtaja ja hänen kontollaan on kokonaisen puolueen menestys.

Suurin ongelma Virran kohussa on kuitenkin se, miten vihreät tilanteen hoitivat.

Eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhion mukaan Virran esikunnasta oli kyllä tiedusteltu etukäteen, voisiko Virta pidättäytyä kansanedustajan palkkiostaan tosi-tv-ohjelman kuvausten takia.

Sellaista mahdollisuutta eduskunnassa ei ole.

Virran avustaja oli kysynyt Rauhiolta myös poissaoloilmoituksen tekemisestä.

Rauhio kertoi laittaneensa avustajalle linkin eduskunnan sivuille, jossa annetaan neuvot poissaolon ilmoittamisesta. Rauhion mukaan hänen olisi pitänyt kuitenkin käydä ohjeet vielä läpi avustajan kanssa. Niin hän ei tehnyt.

Virran poissaolon syyksi oli ilmoitettu henkilökohtainen syy. Myöhemmin vihreiden organisaatio muokkasi syyn ”muuksi poissaoloksi”.

Hyväksyttäväksi henkilökohtaiseksi syyksi voidaan katsoa esimerkiksi vanhempainvapaa, oma tai lähiomaisen sairaus tai perheenjäsenen kuolema.

Vaikka hallintojohtajan mielestä hänen neuvoissaan olisi ollutkin parantamisen varaa, Virran vastuuta tapauksesta se ei lievennä.

On ihan perusteltua kysyä, olisiko Virran pitänyt merkittävän suomalaisen puolueen puheenjohtajana ymmärtää ne asianhaarat, mitä henkilökohtaisiin syihin vetoaminen tarkoittaa.

Toisekseen, miksi Virran ylipäätään piti piilotella ja salata poissaolonsa todellista syytä? Edes vihreiden omassa eduskuntaryhmässä ei tiedetty, missä puolueen puheenjohtaja on.

Ihan oma lukunsa on myös ylipäätään se keskustelu siitä, mitä ongelmia kansanedustajien sitoutuminen tositelevisio-ohjelmiin aiheuttaa.

Eduskunnan puhemiesneuvosto on pitänyt ongelmallisina erityisesti sellaisia sitoumuksia, jotka johtavat pitkiin poissaoloihin vailla hyväksyttävää syytä. Virran kohdalla asian merkittävyyttä nostaa se, että hän on puoluejohtaja.

Aihe kaipaisi totisesti selkeyttämistä, kuten pääministeri pääministeri Petteri Orpo (kok.) keskiviikkona linjasi.

Olennaista kohussa on se, mitä tapaus kertoo poliitikoista nimeltä Sofia Virta.

Suorastaan absurdia oli seurata hänen luikerteluaan tiistai-illan tiedotustilaisuudessa. Virta kuvaili Erikoisjoukkoihin osallistumisensa syyksi oman henkisen kasvun.

Siihen ei saatu mitään selvyyttä, miksi sitä piti hakea juuri Erikoisjoukoista. Ja miten se auttaisi kannatusalhossa rypeviä vihreitä.

Kaikille oli selvää, että aito syy oli se hillomunkki, jollaiselta tositelevisio poliitikolle näyttää. Eikä siinä mitään, samaan hillomunkkiin olisi ollut varmasti valmis tarttumaan moni muukin poliitikko.

Kohu vain näytti tulevan Virran kannalta valmiiksi pahaan saumaan. Huomionarvoista on, kuinka vähän puheenjohtaja on saanut puolueestaan julkisia tuen osoituksia.

Sen sijaan vihreiden riveistä on kuulunut kevään puoluekokouksesta lähtien nurinaa, että Virralle tuntuu olevan tärkeintä vain Virta itse.

Häntä on verrattu jopa ex-pääministeri Sanna Mariniin (sd.), joka unohti henkilökohtaisen suosion ja henkilöbrändäyksen huumassa puolueensa arvot, tavoitteet ja tylsät asiasisällöt.

Noin kymmenen kuukauden päästä eduskuntavaaleissa nähdään, kuinka pitkälle tämä projekti Sofia Virralla kantaa.

Lue myös

Orpo: Kansanedustajien osallistumiselle tosi-tv -ohjelmiin pitää luoda pelisäännöt

Eduskunnan hallintojohtaja myöntää, että hänen ohjeistuksensa Sofia Virran avustajalle olisi voinut olla parempi.
17.6.2026 16:29

Eduskunnan hallintojohtaja Sofia Virran poissaolosta: Minun olisi ollut parempi käydä ohjeet läpi avustajan kanssa

Virran avustaja oli kysynyt hallintojohtajalta poissaoloilmoituksen tekemisestä. Pertti Rauhio laittoi vain linkin ohjeisiin.
17.6.2026 15:00

Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoi tiistaina olleensa siinä käsityksessä, että kansanedustajan palkkioiden palauttaminen jälkikäteen olisi mahdollista.
16.6.2026 20:26

Eduskunnan poissaololinjaan tarvitaan selvyyttä, sanoo puhemies Jussi Halla-aho – sitoutuminen muualle on ongelma

Eduskunnan poissaololinjaan haetaan selvyyttä vielä ennen kesätaukoa, sanoo puhemies Jussi Halla-aho (ps.). Halla-aho kommentoi...
16.6.2026 15:23

Aihetunnisteet

Politiikka Sofia Virta Vihreät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Trump: Voimme pian palauttaa pakotteet Venäjän öljylle, koska öljyn hinta on laskenut.
Uutiset | 16.6.2026 16:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Ethän syyllisty näihin juhannuksena? Vakuutusyhtiö kertoo, mitkä virheet toistuvat
Uutiset | 17.6.2026 22:29
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Orpo: Ukraina on selkeästi voimistunut, Venäjä heikentynyt
Uutiset | 17.6.2026 18:45
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Myös SDP tyrmää perustuslain muutoksen, joka mahdollistaisi vaalipiirien määrän leikkaamisen
Uutiset | 17.6.2026 17:51
Keskusta syyttää hallitusta vaalipiirien hätiköidystä napsimisesta – ”Äänestyskopissa kannattaa miettiä tarkkaan”
Uutiset | 17.6.2026 17:36
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Rydman: Järjestöjen avustuskriteerit ovat jo voimassa
Uutiset | 17.6.2026 17:05
Orpo: Kansanedustajien osallistumiselle tosi-tv -ohjelmiin pitää luoda pelisäännöt
Uutiset | 17.6.2026 16:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ethän syyllisty näihin juhannuksena? Vakuutusyhtiö kertoo, mitkä virheet toistuvat
Uutiset | 17.6.2026 22:29
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste