Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Turvallisuus

Tekoäly | Tiedustelupomo soittaa hälytyskelloja: Uhkana uudet biologiset aseet

13.10.2026 21:04
Lue lisää 
Politiikka
Moni muistaa Keskon pääjohtajan Matti Halmesmäen kommentin Mari Kiviniemestä kokovartaloministerinä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kommentti: Ilta-Sanomien otsikko on seksististä klikkijournalismia – mutta mitä haittaa naisten vaatteista puhumisesta on?

Eeva Kärkkäinen 28.7.2017 17:59, muokattu 28.7.2017 19:12
a– a+
Politiikka

”Kelta­mek­koinen nainen varasti huomion Olavinlinnan laiturilla – Putinin vieressä myös illallisella”.

Ilta-Sanomien otsikko Venäjän presidentti Vladimir Putinin Suomen vierailusta ei edes yritä olla asiallinen.

Se on niin kutsuttu klikkiotsikko, jonka ainoa tehtävä on herättää lukijan mielenkiinto ja lisätä Ilta-Sanomien verkkosivujen kävijämäärää.

Yleensä klikkiotsikkoon hairahtava lukija pettyy. Tässäkin tapauksessa asiaan perehtymällä selviää, että keltamekkoinen nainen on Savonlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja, kansanedustaja Hanna Kosonen, joka oli kaupungin edustajana vastaanottamassa presidenttejä Olavinlinnan edustalla.

Kyse ei siis ollutkaan Putinin salaperäisestä naisystävästä tai satunnaisesta paikalle pöllähtäneestä naapurin Riitasta.

Kyse oli poliitikosta, jolla oli vähintään yhtä hyvä syy olla mukana kuvassa kuin Savonlinnan oopperajuhlien festivaalijohtajalla Jan Strandholmilla, jonka poseeraaminen presidenttien rinnalla ei kuitenkaan noussut otsikkotasolle, ei edes alaotsikkoon.

Toki klikkiotsikon olisi saanut myös kirjoittamalla ”mustapukuinen partasuu kosketti Putinia Olavinlinnan laiturilla”, kuten Mikko Meriläinen vitsaili twitterissä .

Meriläinen viittasi Strandholmin käteen, joka kävi tuttavallisen näköisesti Putinin selän takana kuvaustilanteessa.

Tämä olisi kuitenkin ehkä ollut jopa Ilta-Sanomien mielestä liian härskiä. Niinpä puhuttiin naiskansanedustajan vaatetuksesta.

Sosiaalisessa mediassa jutun tiimoilta syntyi keskustelua myös otsikkoon sisältyvästä seksismistä.

Muun muassa ministerit Annika Saarikko ja Sanni Grahn-Laasonen sekä vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson, tulkitsivat, että Kososen esitteleminen mekon kautta kertoo laajemmin median tavasta käsitellä naisia ja miehiä.

– Tämä nainen kuvassa on Savonlinnan kaupun­gin­hal­li­tuksen pätevä ja osaava puheenjohtaja Hanna Kosonen, ei henkari. Miksi ette kerro, mitä Putinilla oli päällään, Saarikko hämmästeli Facebookissa.

– Miesten neuvottelut ja naisten mekot. Alentavaa, Grahn-Laasonen tyrmäsi otsikon Twitterissä .

Ilta-Sanomien päätoimittaja Ulla Appelsin puolusti otsikkoa Twitterissä sillä, että Kosonen oli Putinin vierailua käsitellessä ennakkojutussa kertonut ostaneensa uuden mekon tilaisuutta varten.

– Eli kun henkilö kertoo Putinin takia hankkineensa uuden mekon ja mekko herättää (positiivista) huomiota, siitä ei saisi kirjoittaa sanallakaan, Appelsin vastasi kritiikkiin.

Tarina ei kerro, kertoivatko Kosonen ja Savonlinnan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Anna-Kristiina Mikkonen mekko-ostoksistaan kysyttäessä vai omasta aloitteestaan.

Voi kuitenkin kysyä, mistä oltaisiin kirjoitettu, jos kaupungin johtokaksikon nimet olisivatkin olleet Mikko ja Heikki.

Siinä, että naispuolisen poliitikon ulkonäöstä kirjoitetaan ei ole mitään uutta.

Moni muistaa Keskon pääjohtajan Matti Halmesmäen kommentin Mari Kiviniemestä kokovartaloministerinä.

Grahn-Laasosella saattoi muistua Kososen kohtelusta mieleen esimerkiksi se, kun muusikko Ismo Alanko tytötteli häntä HSTV:ssä .

Li Andersonin ulkonäköä on kommentoitu jopa vaalitenteissä.

Poliitikkojen lisäksi esimerkiksi naispuolisten näyttelijöiden, muusikoiden ja yritysjohtajien ulkonäöstä tavataan puhua enemmän kuin heidän mieskollegoidensa vaatetuksesta.

Yksi syy siihen, että naisten vaatetukseen kiinnitetään huomiota on, että miesten pukukoodi on tylsempi kuin naisten. Tummien pukujen eroja eivät huomaa juuri muut kuin asianharrastajat.

Niinpä eri tilanteissa huomio kiinnittyy naisten vapaampiin asuvalintoihin: värikkäisiin mekkoihin ja jakkuihin.

Huomio voi olla naisen kannalta positiivista. Naisen on helpompi erottua ja saada myönteistä julkisuutta hyvällä pukeutumisella.

Pukeutumista voi myös käyttää hyvään tarkoitukseen: linnanjuhlissa kansanedustaja voi puvustaan kertomalla esimerkiksi avittaa paikallisen nuoren suunnittelijan uraa.

Väite vaatejuttujen poliitikkonaisille tuomista eduista on kuitenkin vähintäänkin kyseenalainen.

Vaikka miellyttävä ulkonäkö tuo poliitikoille ääniä, ulkonäköön keskittyminen lehtijutuissa tuskin niitä tuo.

Esimerkiksi amerikkalaisten naisjärjestöjen teettämässä selvityksessä on löydetty viitteitä siitä, että naispuolisen poliitikon ulkonäköön liittyvät huomautukset uutisissa vähentävät tämän uskottavuutta äänestäjien mielessä.

Selvityksen perusteella ei ole merkitystä kuvaillaanko naisen ulkonäköä positiivisesti, negatiivisesti vai neutraalisti, huomion kiinnittäminen ulkonäköön vähentää naispuolisen ehdokkaan kokemusta, luotettavuutta, pätevyyttä ja tehokkuutta äänestäjien silmissä.

Miesten kohdalla vastaavaa vaikutusta ei selvityksessä löytynyt.

Poliitikon ulkonäöstä lausumamme kommentit tekevät hänestä katseen kohteen sen sijaan, että arvioisimme hänen ajamiaan asioita.

Puhumalla naisten vaatteista, laukuista, painosta ja kampauksista vähennämme heidän ammatillista uskottavuuttaan.

Toki vaatteista puhumisellekin on aikansa ja paikkansa.

Meidän toimittajien kannattaa kuitenkin juttuja tehdessämme ja kysymyksiä esittäessämme välillä vaihtaa mielessä naispoliitikon tilalle miespoliitikko. Tulisiko vastaava juttu kyseeseen miehestä kirjoittaessa?

Lue myös

Savonlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja kertoo tapaamisesta Putinin kanssa – "presidentit olivat hyvällä tuulella"

Venäjän presidentti Vladimir Putinin Suomen vierailun illanvietto Savonlinnassa sujui rennoissa tunnelmissa, kertoo Savonlinnan...
28.7.2017 10:33

Aihetunnisteet

feminismi seksismi tasa-arvo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Zelenskyi: Ukraina vastaa, jos Venäjä ei suostu energiatulitaukoon – Venäjä ei kommentoi
Uutiset | 12.10.2026 10:19
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

OP Pohjola ennakoi Suomelle tasaista kahden prosentin kasvutahtia tälle ja ensi vuodelle
Uutiset | 14.10.2026 0:02
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Historia | Varsovan radiomasto oli maailman korkein rakennelma ja sosialistinen ihme – loppu tuli sekunneissa
Uutiset | 13.10.2026 21:15
Hiihtotähdeltä paljastus: Voitti olympiakultaa, vaikka kärsi ikävästä vammasta
Uutiset | 13.10.2026 21:05
Tekoäly | Tiedustelupomo soittaa hälytyskelloja: Uhkana uudet biologiset aseet
Uutiset | 13.10.2026 21:04
Eurooppaministeri Strand: Suomi kaipaa yhä lisäleikkauksia EU:n budjettiesitykseen
Uutiset | 13.10.2026 18:57
Purra: Neuvottelupaketissa ei ole bensan hintaan vaikuttavia toimia
Uutiset | 13.10.2026 18:40
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
OP Pohjola ennakoi Suomelle tasaista kahden prosentin kasvutahtia tälle ja ensi vuodelle
Uutiset | 14.10.2026 0:02
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Terveelliset elämäntavat pidentävät työuraa ja lisäävät työssä jaksamista
Mielipide | 13.10.2026 13:40
Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?
Mielipide | 13.10.2026 12:16
Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?
Mielipide | 13.10.2026 12:06
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste