Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
YK

Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas

17.10.2026 11:03
Lue lisää 
Historia
Kun Rafael Paasio aloitti SDP:n puheenjohtajana vuonna 1963, Emil Skogin linjan oli taas mahdollista palata puolueen riveihin. (Kuva: Wikimedia Commons)

50 vuotta sitten: Demarit saivat kumppaninsa takaisin

TPSL oli vasemmistososiaalidemokraattinen puolue, joka koki muutaman suuruuden hetken, mutta tuli lopulta tarpeettomaksi
Lauri Heikkilä 3.12.2022 8:00, muokattu 5.12.2022 8:25
a– a+
Historia

SDP:n voi sanoa olleen kaaoksessa 1950-luvun lopulla ja 1960-luvun alussa. Puolueen eri linjat olivat niin kaukana toisistaan, ettei oikein erottanut, ovatko ne yhä edes samassa puolueessa.

Eivätkä kauaa olleetkaan. Niin sanottu skogilainen vasemmistosiipi perusti vuonna 1959 oman puolueen, Työväen ja Pienviljelijäin Sosialidemokraattisen Liiton (TPSL).

Puolueen johtajaksi nousi SDP:n johdossa 1946–1957 ollut Emil Skog, jonka nimestä skogilaisuus-termi juontuu. Vasempaa laitaa edustaneen Skogin jälkeen SDP otti täyskäännöksen valitsemalla vanhan johtajansa Väinö Tannerin takaisin puolueen peräsimeen.

Oikeistodemareita nimitettiin ensin Tannerin mukaan tannerilaisiksi, ja tämän vanhetessa Väinö Leskisen mukaan leskisläisiksi. Väinöjen linja, jota ei kuitenkaan alettu nimittää väinöläisyydeksi, meni monessa asiassa niinkin oikealle kuin kokoomuksen kylkeen. Tämä ei käynyt vasemmisto-oppositiolle, joka perusti oman puolueen.

Ensimmäisissä eduskuntavaaleissaan TPSL oli mukana omilla listoillaan jo 1958 Sosialidemokraattinen oppositio-nimellä. Puolue sai kolme kansanedustajaa, mutta vaalien jälkeen sisäiset ristiriidat toivat SDP:n riveistä TPSL:oon vielä peräti 11 lisää. Vuonna 1959 vielä yksi sosiaalidemokraatti loikkasi TPSL:n eduskuntaryhmään.

Vuoden 1962 vaalit olivat romahdus rikkinäiselle SDP:lle ja myös TPSL:n paikkaluku tippui edellisvaalien kolmesta paikasta kahteen. Tuolloin alkaneella kaudella puolueet aloittivat myös neuvottelut siitä, josko TPSL palaisi takaisin yhteiseen demaripuolueeseen.

Näin tapahtui kuitenkin vasta muutaman vaalikauden jälkeen. Vuonna 1966 TPSL oli menestyksekkäästi vaaliliitossa laitavasemmistolaisen SKDL:n kanssa, ja sai nostettua paikkalukunsa seitsemään.

Tämän jälkeen hyvä yrityskään ei tuonut TPSL:lle enää yhtäkään eduskuntapaikkaa.

Päivälleen viisikymmentä vuotta sitten sosiaalidemokraattisen vasemmisto-opposition korpitaival päättyi.

Joulukuun kolmantena päivänä vuonna 1972 TPSL liittyi takaisin SDP:n leveiden seinien ja korkean katon alle.

Edellytys puolueiden yhdistymiselle oli tosin toteutettu jo 9 vuotta aiemmin. SDP:n keskilinjaa edustanut Rafael Paasio nousi puheenjohtajaksi vuonna 1963 ja pisti tannerilais-leskisläiset ruotuun. Vaikeuksia hän kohtasi puoluekoneistossa, joka oli tiukasta väinöläisten hallussa ensimmäisinä vuosina. Väinöläiset olivat Paasion muistelmissaan kertoman mukaan tätä kohtaan suorastaan vainolaisia.

Paasion ohjenuora oli ”pari piirua vasemmalle”. Tällä ei ollut tarkoitus mennä kuitenkaan liian vasemmalle, vaan siihen asemaan, jossa SDP puhuttelisi äänestäjiä juuri itselleen sopivalta paikalta poliittisella janalla.

Skog ja Paasio olivat hyvinkin valmiita puolue-eheyteen jo varhaisessa vaiheessa. Skog kirjoittaa muistelmissaan, että myös Neuvostoliitto käytti vaikutusvaltaansa ja kannusti TPSL:a ja SDP:ta yhdistymään, koska SDP oli Paasion myötä eheytynyt sisäisesti ja uudessa tilanteessa oli järkevää ”koota kaikki sosialidemokraatit yhteiseen puolueeseen”. Oleelliseksi tekijäksi Skog mainitsee kuitenkin Paasion valinnan SDP:n johtoon. Melkein yhtä oleellista oli Väinö Leskisen syrjäyttäminen.

Skog tukijoineen palasi SDP:n riveihin jo 1964.

Aarre Simonen piti TPSL:n olemassa senkin jälkeen, kun skogilaiset olivat jo palanneet demareihin. (Kuva: Museovirasto)

TPSL jatkoi itsenäistä olemassaoloaan kuitenkin vielä pitkään, sillä Skogin jälkeen puolueen puheenjohtajaksi noussut Aarre Simonen ei suostunut palaamaan. Hän sai omalla kannallaan olleet TPSL:n toimijat vielä jäämään.

Simonen tunnettiin kovaotteisena toimijana. Sisäministerinä ollessaan hän oli määrännyt Arabian tehtaan kommunistivetoisen lakon hajotettavaksi ja sai tästä lempinimen Sapeli-Simonen. Poliisin ruoska kun näytti lehtikuvassa sapelilta.

Simonen alkoi menettää vaikutusvaltaansa 1970-luvulla, ja TPSL:n sisällä vahvistui linja, joka halusi palata yhteiseen sosiaalidemokraattiseen puolueeseen. Joulukuun alussa 1972 tämä hyväksyttiin, ja TPSL hajotettiin virallisesti seuraavana kesänä.

Simonen ei demaririvistöön palannut. Hän ja pieni joukko samalla linjalla olevia perusti TPSL:n tilalle uuden puolueen, Sosialistisen Työväenpuolueen. Simonen toimi puolueessa vuonna 1977 tapahtuneeseen kuolemaansa asti. Puolue lakkasi olemasta 1979. Se ei menestynyt yksissäkään vaaleissa. Ainoat läpimenijät olivat kaksi kunnallisvaltuutettua vuonna 1976.

SDP:n hegemonia sen sijaan vahvistui. Puolue oli eduskunnan suurin yhtäjaksoisesti vuodesta 1966 vuoteen 1991, jolloin keskusta otti kuuluisan veretseisauttavan vaalivoittonsa. SDP palasi suurimmaksi vielä 1995 ja 1999, ja on sitä myös tällä vaalikaudella.

Lähteitä:

Heikkilä, Lauri: Näin koimme kansanrintaman – puoluepoliitikkojen muistelmateosten kerronta vuoden 1966 hallitusratkaisuun johtaneista tekijöistä (pro gradu-tutkielma, Tampereen yliopisto 2019)

Kymäläinen Heikki (toim.); Paasio, Rafael, Kun aika on kypsä. Tammi, Helsinki, 1980.

Skog, Emi, Veljet vastakkain. WSOY, Helsinki, 1974.

Isohookana-Asunmaa, Tytti, Maalaisliitto-Keskustan historia 5, Virolaisen aika – Maalaisliitosta Keskustapuolue 1963–1981. WSOY, Porvoo, 2006.

Jussila, Osmo; Hentilä, Seppo; Nevakivi, Jukka, Suomen poliittinen historia 1809–1999. WSOY, Porvoo – Helsinki – Juva, 2000.

Rautkallio, Hannu, Agenda Suomi – Kekkonen – SDP – NKP. WSOY, Helsinki, 1999.

Lue myös

Asunnottomuus koskettaa entistä moninaisempia ihmisryhmiä – kasvu jatkuu kolmatta vuotta putkeen

Amnestyn asiantuntijan mukaan vakaa asuminen on edellytys monien muidenkin ihmisoikeuksien toteutumiselle.
17.10.2026 11:17

Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä

Venäjä on ilmaissut tyytyväisyyttään Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätökseen jäädyttää Yhdysvaltain tuoreimmat Venäjän...
17.10.2026 11:10

Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas

Taalaksen mukaan on syytä pyrkiä YK:n turvallisuusneuvoston vaihtuvaksi jäseneksi, jos Suomi haluaa olla täysivaltainen Pohjoismaa.
17.10.2026 11:03

Aihetunnisteet

Aarre Simonen Emil Skog Historia puolueet puoluehistoria puolueiden historia Rafael Paasio SDP TPSL Työväen ja Pienviljelijäin Sosialidemokraattinen Liitto Väinö Leskinen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Puoluebarometri: Suomalaiset suhtautuvat myönteisimmin SDP:hen ja keskustaan – Orpon hallitukselle vaalikauden heikoin tulos
Uutiset | 16.10.2026 12:41
Kurvinen lyttäsi Ylellä hallituksen bensasovun: ”Arvosana on hylätty”
Uutiset | 16.10.2026 10:37
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa
Uutiset | 15.10.2026 21:26
Lehti: Ukraina jatkoi drooni-iskuja venäläisiin teollisuuslaitoksiin
Uutiset | 16.10.2026 8:54
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Asunnottomuus koskettaa entistä moninaisempia ihmisryhmiä – kasvu jatkuu kolmatta vuotta putkeen
Uutiset | 17.10.2026 11:17
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas
Uutiset | 17.10.2026 11:03
Pohjois-Korea kertoo testanneensa tekoälyavusteista torpedojärjestelmää
Uutiset | 17.10.2026 10:59
Keskusta teetti kyselyn: Hallitukselle tukkapöllyä arjen kustannusten kallistumisesta
Uutiset | 17.10.2026 10:42
Minja Koskela piikitteli Lindtmania – ”Muut ovat lipuneet oikealle”
Uutiset | 17.10.2026 9:01
Trump jäädytti Yhdysvaltain tuoreimmat Venäjä-pakotteet ja tuontitullit
Uutiset | 17.10.2026 8:23
Tänään vietetään Asunnottomien yötä – Pääteemana miesten asunnottomuus
Uutiset | 17.10.2026 2:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asunnottomuus koskettaa entistä moninaisempia ihmisryhmiä – kasvu jatkuu kolmatta vuotta putkeen
Uutiset | 17.10.2026 11:17
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas
Uutiset | 17.10.2026 11:03
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste