Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen

17.4.2026 21:20
Lue lisää 
Ulkomaat
Lähteiden mukaan Iranin johtajat haluavat saavuttaa ydinsopimuksen Yhdysvaltain kanssa, mutta samaan aikaan Iran valmistautuu kiireisesti sotaan siltä varalta, että neuvottelut kariutuvat. (Kuva: Atta Kenare / AFP / Lehtikuva)

Jännitteet kiristyvät – USA:lla kyky iskeä Iraniin jo viikonloppuna

Suomenmaa – STT / Arttu Mäkelä 19.2.2026 9:50, muokattu 19.2.2026 15:54
a– a+
Ulkomaat

Lue tiivistelmä

  • Yhdysvaltain presidentti Donald Trump pohtii mahdollisia iskuja Iraniin, mutta ei ole vielä tehnyt päätöstä.
  • Yhdysvallat on lisännyt sotilaallista läsnäoloaan Lähi-idässä tuoden alueelle USS Gerald R. Ford ja USS Abraham Lincoln -lentotukialukset.
  • Iran valmistautuu mahdolliseen sotaan, mutta neuvottelee ydinohjelmastaan Yhdysvaltain kanssa.
  • Valkoisen talon mukaan neuvotteluissa on havaittu edistystä, mutta osapuolet ovat edelleen kaukana sopimuksesta.
  • Yhdysvaltain energiaministeri vakuuttaa, ettei Iranin anneta hankkia ydinasetta.

Yhdysvaltain asevoimat voisi iskeä Iraniin jo tulevana viikonloppuna, kertovat yhdysvaltalaiskanavat CNN ja CBS News.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ei ole kuitenkaan tehnyt vielä lopullista päätöstä siitä, näyttääkö hän iskuille vihreää valoa.

CNN:n lähteen mukaan Trump on yksityisesti puhunut sekä iskun puolesta että sitä vastaan ja kysynyt myös liittolaisten näkemyksiä asiasta.

Iranin ja Yhdysvaltain edustajat neuvottelivat epäsuorasti Iranin ydinohjelmasta tiistaina.

Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt sanoi keskiviikkona toimittajille, että on monia syitä Iraniin kohdistuvalle iskulle sekä argumentteja sen puolesta. Trumpin ensisijainen vaihtoehto on kuitenkin Leavittin mukaan diplomatia.

– Iranin olisi erittäin viisasta tehdä sopimus, Leavitt sanoi.

Yhdysvaltalaislehti Wall Street Journal kertoo, että Trumpille on esitelty eri sotilaallisia vaihtoehtoja siltä varalta, että hän haluaa iskeä Irania vastaan.

Lehden lähteiden mukaan näihin vaihtoehtoihin lukeutuvat muun muassa operaatio, jonka tavoitteena olisi surmata kymmeniä Iranin poliittisia ja sotilaallisia johtajia hallinnon kaatamiseksi, sekä rajattu ilmaisku muun muassa ydinkohteisiin ja ohjuslaitoksiin. Edellä mainitut operaatiot voisivat kestää viikkoja.

Yhdysvallat on lisännyt sotilaallista läsnäoloaan Lähi-idän alueella merkittävästi. Paikan päällä on jo USS Abraham Lincoln -lentotukialus sekä useita sotalaivoja.

Yhdysvallat on lähettänyt Lähi-idän alueelle myös mittavan määrän hävittäjiä sekä tukilentokoneita. Wall Street Journalin mukaan Yhdysvallat ei ole keskittänyt alueelle näin paljon sotilaskoneita sitten vuoden 2003, jolloin maa hyökkäsi Irakiin.

Trumpin hallinto on lähettänyt Lähi-itään myös USS Gerald R. Fordin, joka on maailman suurin lentotukialus. On harvinaista, että Lähi-idässä on samaan aikaan kaksi yhdysvaltalaista lentotukialusta.

CNN:n mukaan Ford ja sen tukialukset voisivat saapua alueelle jo viikonloppuna. CBS Newsin mukaan Ford oli edennyt keskiviikkoon mennessä Länsi-Afrikan rannikon edustalle.

Iranin korkeimman johtajan ajatollah Ali Khamenein englanninkielisellä tilillä X-viestipalvelussa julkaistiin tällä viikolla tekoälyn avulla luotu kuva, jossa Ford makaa merenpohjassa.

Trumpin hallinto on lähettänyt Lähi-itään USS Gerald R. Fordin, joka on maailman suurin lentotukialus. Kuva: Nathan Howard / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Wall Street Journalin mukaan Iranin johtajat haluavat saavuttaa ydinsopimuksen Yhdysvaltain kanssa, mutta samaan aikaan Iran valmistautuu kiireisesti sotaan siltä varalta, että neuvottelut kariutuvat.

Iran tekee muun muassa joukkojen siirtoja ja lujittaa ydinkohteidensa puolustusta sekä laajentaa toisinajattelun tukahduttamista maan sisällä, lehti kirjoittaa.

Iranin pääkaupungissa Teheranissa asuva toimittaja ja politiikan asiantuntija Farshid Bagherian on puolestaan sanonut STT:lle, etteivät Iran ja sen naapurimaat halua sotaa Persianlahdella.

Yhdysvaltalaisen ajatushautomo CSIS:n Susan Ziadehin mukaan se, että alueelle on lähetetty niin paljon tulivoimaa, luo omanlaisensa liike-energian.

– Joskus on vaikeaa vain jarruttaa ja sanoa, että siinä kaikki, emme tee mitään, Ziadeh sanoi paneelikeskustelussa keskiviikkona.

Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt sanoi keskiviikkona, että Yhdysvaltain ja Iranin välisissä neuvotteluissa on nähty hieman edistystä, mutta osapuolet ovat ”yhä hyvin kaukana toisistaan ​​joissakin asioissa”.

Yhdysvaltain energiaministeri Chris Wright sanoi keskiviikkona, että Yhdysvallat estää Irania hankkimasta ydinaseen tavalla tai toisella. Wrightin mukaan Iran on ilmaissut selkeästi, mitä se tekisi ydinaseilla, eikä sitä voi hyväksyä.

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance on puolestaan sanonut, ettei Iran ole suostunut kaikkiin Yhdysvaltain asettamiin ehtoihin diplomaattisen ratkaisun löytämiseksi.

Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi kertoi keskiviikkona, että maa on luonnostelemassa ehdotustaan puitteista neuvottelujen edistämiseksi. Araghchin mukaan tiistain neuvotteluissa päästiin sopuun ohjaavista pääperiaatteista, joiden pohjalta sopimusta voidaan alkaa työstää.

Lue myös

Ajatollah uhkaa upottaa USA:n joukot meren pohjaan: "Sota-alustakin vaarallisempi on ase"

Iranin ylin vallankäyttäjä ajatollah Ali Khamenei esiintyi uhmakkaasti Sveitsin Genevessä käytävien Iranin ja...
17.2.2026 21:05

Aihetunnisteet

Iran Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Kaikkonen: Vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Uutiset | 18.4.2026 15:45
Ranskalainen rauhanturvaaja on kuollut Libanonissa, kertoo Macron
Uutiset | 18.4.2026 15:23
Britannian viranomainen: Iranilaisveneet avasivat tulen kohti tankkeria Hormuzinsalmessa
Uutiset | 18.4.2026 14:44
Ukraina iski jälleen Venäjän satamaan Suomen lähellä
STT | 18.4.2026 14:03
Suomen pisin silta on avattu
Uutiset | 18.4.2026 14:01
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Iran kumosi päätöksen Hormuzinsalmen avaamisesta, syynä USA:n saarto
Uutiset | 18.4.2026 11:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste