Joukko kansanedustajia vaatii, että Vornasen pestin jatko käsitellään eduskunnassa: "Hän on syyllistynyt erittäin vakaviin rikoksiin"
Joukko kansanedustajia eri puolueista on esittämässä, että eduskunta käsittelee kansanedustaja Timo Vornasen (tv.) jatkon tehtävässään. Asiasta kertoi STT:lle torstaina vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä, joka oli ollut asiasta yhteydessä muiden puolueiden edustajiin.
– Hän on syyllistynyt mielestäni erittäin vakaviin ja aika poikkeuksellisiin rikoksiin, joten olisi todella erikoista, jos eduskunta ei tähän millään tavalla reagoisi, Kivelä sanoo.
Vornasen ehdollisesta vankeusrangaistuksesta tuli heinäkuussa lainvoimainen. Hän ampui pistoolilla maahan helsinkiläisravintolan ulkopuolella keväällä 2024.
Kivelän mukaan tapauksen käsittelyä on hänen lisäkseen vaatimassa edustajia ainakin kokoomuksesta, SDP:stä ja vihreistä.
– Esitämme eduskunnalle, että tätä käsitellään. Sitten perustuslakivaliokunta tekee lausunnon, jonka jälkeen asiaa käsitellään täysistunnossa, Kivelä sanoo.

Vasemmistoliiton toisen kauden kansanedustajan mukaan kyse ei ole puoluepoliittisesta vaan eduskunnan käytäntöihin liittyvästä asiasta. Hän sanoo, ettei ole vielä muodostanut mielipidettä siihen, pitäisikö Vornasen jatkaa tehtävässään.
– Itse suhtaudun siihen hyvin kriittisesti, mutta olen myös ajatellut, että teen lopullisen päätöksen sitten, kun asiasta on perustuslakivaliokunnan lausunto, Kivelä sanoo.
Vornanen kommentoi asiaa Facebook-päivityksessään ja sanoi pitävänsä arviointiprosessin käynnistymistä erittäin tervetulleena.
– Koska arviointi liittyy saamaani ehdolliseen vankeustuomioon, minulle todennäköisesti avautuu samalla ainutlaatuinen mahdollisuus selvittää eduskunnalle ja kansanedustajille perusteellisesti koko asiaan liittynyt esitutkinta- ja oikeusprosessi sekä niissä esiin nousseet vakavat kysymykset, Vornanen kirjoitti.
Kivelän yhteydenotoista uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.