USA moukaroi Irania halvalla itsemurhalennokilla – esikuvana Ukrainan sodan salakavala tappaja
Yhdysvaltojen nopealla aikataululla kehittämä uusi niin sanottu itsemurhalennokki on otettu käyttöön iskuissa Iraniin vain kahdeksan kuukautta sen jälkeen, kun se esiteltiin Pentagonissa.
Asiasta uutisoi brittiläinen SkyNews, jonka lähteenä ovat nimettömät amerikkalaiset puolustusviranomaiset.
Lennokki oli yksi yli kymmenen kilpailevan yrityksen malleista, joita esiteltiin Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegsethille Pentagonin sisäpihalla viime kesänä.
Arizonalaisen SpektreWorksin kehittämä ase on nimetty Lucas-lennokiksi (Low-Cost Uncrewed Combat Attack System). Se on mallinnettu Iranin oman Shahed-lennokin pohjalta.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on osoittanut, kuinka merkittävä rooli drooneilla on tämän päivän taisteluissa. Venäjä on käyttänyt laajasti Shahed-lennokkeja, joita se on hankkinut Iranilta.
Tyypillisesti aseiden kehityskaari alkuvaiheesta käyttöönottoon kestää Yhdysvalloissa vuosia.
SkyNewsin haastattelemien viranomaisten mukaan Lucas-lennokin poikkeuksellisen nopea aikataulu heijastaa Ukrainan lennokkisodankäynnistä saatuja oppeja.
Noin 31 000 euroa kappaleelta maksava Lucas-lennokki on hyvin paljon halvempi kuin huomattavasti monimutkaisempi MQ-9 Reaper, joka on uudelleenkäytettävä, mutta maksaa jopa 36 miljoonaa euroa.