Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Ulkomaat
Xi Jinping lujitti eristyneen Kiinan yksinvaltaansa valitsemalla luotettuja miehiään politbyroon johtoon. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Tutkija ei yllättynyt lauantain draaman jälkeen valinnoista Kiinan politbyroon pysyvään komiteaan, uusissa valinnoissa painottuivat Xille lojaalit miehet

Ville Väänänen 23.10.2022 13:48, muokattu 23.10.2022 15:13
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Ulkomaat

Ulkopoliittisen instituutin (Upi) tutkimusprofessori Mikael Mattlin ei yllättynyt sunnuntaiaamuna kerrotuista uusista valinnoista Kiinan kommunistisen puolueen politbyroon pysyvään komiteaan. Mattlin viittaa lauantain draamaan, jossa Kiinan entinen puolueen johtaja ja presidentti Hu Jintao talutettiin vastentahtoisen oloisena pois kokoussalista.

–  Eilisen jälkeen nimitykset eivät olleet yllättäviä. Xi Jinping valitsi ihmisiä, joiden kanssa hän on tehnyt pitkään töitä. Ennen lauantaita aika moni vielä ajatteli, että sinne jäisi myös muutamia vaihtoehtoisesti vähän toisenlaisia ääniä. Esimerkiksi Wang Yang ja Hu Chunhua olivat sellaisia nimiä, joiden moni oletti olevan ylimmässä johdossa jossakin roolissa. Odotuksiin nähden lopputulema painottui vielä selkeämmin lojalisteihin, Mattlin sanoo STT:lle.

Mattlinin mielestä Hu Jintaon talutus ulos oli selkeä merkki, että aiempiin johtajiin kytkeytyneiden henkilöiden tähdet ovat laskussa. Hän pitää entisen presidentin julkista nöyryytystä myös yllättävänä.

–  Perinteisesti Kiinan eliittipolitiikan kuviot ovat hyvin salamyhkäisiä. Niistä ei kovin paljon tihku tietoja ulos silloin kun ne ovat käynnissä. Vaikka olisi kovaa vääntöä, se tapahtuu yleensä kulisseissa. Se ei ole samalla tavalla julkista kuin joissain muissa järjestelmissä. Siinä mielessä se oli yllättävää.

Mattlinin mielestä tällä tehtiin kaikille selväksi mitä on tapahtumassa.

Kiinan valtiollinen uutistoimisto Xinhua väitti lauantaina Hun poistuneen päätösseremoniasta huonon olonsa vuoksi.

–  Hänellä on terveys reistaillut, mutta ei noissa tilaisuuksissa yleensä tapahdu mitään, mitä ei olisi ennalta suunniteltu. Näyttää siltä, että se oli järjestetty.

Uusista politbyroon pysyvän komitean jäsenistä Li Qiangin on arveltu nousevan seuraavaksi pääministeriksi. Hän on tullut tunnetuksi Shanghain puoluesihteerinä sinä aikana, kun kymmenien miljoonien asukkaiden satamakaupungissa on ollut totaalinen koronasulku.

–  En tunne häntä hyvin, mikä ehkä kertoo myös siitä, ettei hän ole ollut kansallisella tasolla kovin merkittävä henkilö aikaisemmin. Jos hän nousee pääministeriksi, se on jossain määrin yllättävää. Yleensä siihen tehtävään on noustu varapääministerin tehtävistä tai sitten on ollut vähintään kansallisen tason politiikkakokemusta.

Mattlin arvioi, että Li on onnistunut koronaviruksen taltuttamisessa Shanghaissa hyvin ainakin Xin silmissä. Hän lisää myös, että Kiinan nollakoronalinjaa ollaan tuskin kovin nopeasti höllentämässä.

–  Ilmeisesti tilanteen kurissa pitäminen ja lojaali ohjeiden seuraaminen on ollut arvossaan johtajan mielestä.

Muista pysyvän komitean jäsenistä Mattlin nostaa esiin Wang Huningin, jota pidetään Kiinan kommunistisen puolueen ideologina ja keskeisenä vaikuttajana Xin ajatusten taustalla.

–  Hän on ollut vähän salaperäinen hahmo, joka ei anna haastatteluja eivätkä ulkomaalaiset ole olleet juurikaan tekemisissä hänen kanssaan. Hän on mielenkiintoinen hahmo myös siinä mielessä, että hän on onnistunut olemaan monen johtajan aikana mukana johdossa.

Usein nimitykset pysyvään komiteaan ovat liittyneet vallassa olevaan johtajaan, ja kun uusi johtaja on valittu, vanhojen jäsenten tähti on lähtenyt laskuun. Wang on ollut poikkeus, sillä hän on ollut mukana jo 1990-luvulta lähtien keskeisissä puoluetehtävissä jo Jiang Zeminin ja Hun kausilla.

24-jäsenisessä politbyroossa ei ole nyt lainkaan naisia. CNN:n mukaan edellisen kerran vastaava tilanne oli 25 vuotta sitten.

–  Isossa kuvassa se ei ollut suuri yllätys. Politbyroossa on ollut yksi nainen viime aikoina, mutta koskaan siellä ei ole ollut merkittävää määrää naisia. Se on ollut hyvin miesvaltainen ja he ovat olleet tietyn ikäryhmän miehiä. Kauhean isoa muutosta ei tullut nyt, mutta ei se hyvältä näytä ulospäin.

Mattlin nostaa myös esiin sen, ettei Hu Chunhuata valittu edes politbyroon jäseneksi.

–  Lauantain jälkeen se ei enää yllätä. Hän on ollut todella pitkään nouseva tähti. Hänen veikkailtiin jatkavan varapääministerinä tai nousevan johonkin muuhun keskeiseen tehtävään.

Mattlin huomauttaa, että aiemmin pysyvässä komiteassa on ollut yksi tai kaksi vähän nuorempaa jäsentä, mutta nyt nuorin jäsen on 60-vuotias Ding Xuexiang.

Lue myös

Valkoisen talon mukaan Ukraina saa odottaa Yhdysvaltain lupaamia Abrams-taistelupanssarivaunuja vielä monta kuukautta

Menee vielä monta kuukautta ennen kuin Yhdysvaltain lupaamat Abrams-taistelupanssarivaunut lopulta saapuvat Venäjän hyökkäyssodalta...
27.1.2023 19:41

Ähtärin eläinpuisto alkaa valmistella pandojen palauttamista Kiinaan – "Koemme jääneemme pandojen suojelun kanssa yksin"

Kahdesta ministeriöstä ja tasavallan presidentin kansliasta kerrottiin perjantaina STT:lle, ettei Kiinalta ollut tullut pandojen tilanteeseen liittyviä yhteydenottoja
27.1.2023 19:07

Rikosoikeuden asiantuntija: Viestikoekeskus-tuomio ei rajoita sananvapautta uutisoida yhteiskunnan epäkohdista

Apulaisprofessori Tatu Hyttisen mukaan täysin vapauttava tuomio toimittajille olisi voinut olla ongelmallinen
27.1.2023 18:13
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

Kiina puoluekokous Ulkomaat Xi Jinping

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Venäjä uhosi tuhoavansa länsimaiden mahdollisesti lähettämät tankit Ukrainassa – ”Nämä tankit palavat kuten kaikki muutkin”
Uutiset | 25.1.2023 12:20
Venäjä uhitteli Yhdysvalloille testaamalla sotalaivaansa Atlantilla
Uutiset | 25.1.2023 22:30
Tuoko translaki Arnold Schwarzeneggerit Ms. Olympia -kisoihin, eduskunnassa kyseltiin – Pääministeri Marin pyysi keskustelua anteeksi
Uutiset | 26.1.2023 17:47
Vanhanen perussuomalaisista: Tässä ei tuumaakaan periksi
Uutiset | 27.1.2023 15:31
Venäjä: Ukrainan aseistaminen tekee länsimaista Ukrainan sodan osapuolia
Uutiset | 26.1.2023 11:50
”Tätä pahuutta vastaan sotilaamme rohkeasti taistelevat” – Putin toisti taas holokaustin muistopäivänä valheelliset väitteensä Ukrainan uusnatseista
Uutiset | 27.1.2023 12:49
Yhdysvalloissa opettajaa hengenvaarallisesti ampuneesta kuusivuotiaasta varoitettiin – opettaja haastaa koulun oikeuteen
Uutiset | 26.1.2023 9:14
Tiedustelu paljastaa: ”Kokeellinen” panssarivaunu ei kelpaa Venäjän joukoille
Uutiset | 25.1.2023 11:03
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15
Ukrainan ratkaisevat hetket ovat käsillä, sanoo Yhdysvaltain puolustusministeri
Uutiset | 20.1.2023 11:51
Venäläisalus hämmentää Havaijin edustalla
Uutiset | 22.1.2023 22:15
Venäläiset toisinajattelijat Putinin kaatamisesta: Tämä on Washingtonin suurin pelko
Uutiset | 20.1.2023 22:15
Venäjä uhosi tuhoavansa länsimaiden mahdollisesti lähettämät tankit Ukrainassa – ”Nämä tankit palavat kuten kaikki muutkin”
Uutiset | 25.1.2023 12:20
TK: Vain harva tuntee tämän tärkeän ravintoaineen – jos elimistössä on sitä liian vähän, seurauksena voi olla rasvamaksa, sydänsairaus tai Alzheimerin tauti
Uutiset | 26.1.2023 21:49
Tiedusteluraportti: Tällainen on Wagner-joukkojen brutaali taktiikka sodan etulinjassa
Uutiset | 24.1.2023 21:50
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Ukrainan asevoimat sanoo surmanneensa ja haavoittaneensa ainakin 260 Venäjän sotilasta Zaporizhzhjan alueella
Uutiset | 4.1.2023 12:56
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Ukraina julkaisi tuoreen tiedon: Näin jättimäiset ovat Venäjän tappiot
Uutiset | 5.1.2023 10:31
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Pienessä yhdysvaltalaiskolkassa saunottiin ja puhuttiin suomea vielä muutama vuosikymmen sitten – syrjitty suomalaisperintö on taas uudessa nousussa
Uutiset | 22.1.2023 21:15

Uusimmat

Valkoisen talon mukaan Ukraina saa odottaa Yhdysvaltain lupaamia Abrams-taistelupanssarivaunuja vielä monta kuukautta
Uutiset | 27.1.2023 19:41
Ähtärin eläinpuisto alkaa valmistella pandojen palauttamista Kiinaan – ”Koemme jääneemme pandojen suojelun kanssa yksin”
Uutiset | 27.1.2023 19:07
Rikosoikeuden asiantuntija: Viestikoekeskus-tuomio ei rajoita sananvapautta uutisoida yhteiskunnan epäkohdista
Uutiset | 27.1.2023 18:13
Vihreään siirtymään sijoitettiin ensi kertaa yhtä paljon kuin fossiilisiin polttoaineisiin
Uutiset | 27.1.2023 17:19
Kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle tuomio lehden Viestikoekeskus-artikkelista – HS:n mukaan prosessi on kaventanut sananvapautta Suomessa
Uutiset | 27.1.2023 16:50
Ovaska: Suurnopeusradat jäihin, rahaa nykyisiin teihin ja ratoihin
Uutiset | 27.1.2023 16:35
Vanhanen perussuomalaisista: Tässä ei tuumaakaan periksi
Uutiset | 27.1.2023 15:31
Ammattiliitto Pro ilmoitti toimihenkilöiden lakosta osaan kemian alan yrityksistä – joukossa lääkeyhtiöt Orion ja Bayer Turku
Uutiset | 27.1.2023 15:24
Keskusta avasi vaalikampanjansa – katso tallenne
Uutiset | 27.1.2023 15:00
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Ainakin vaalistartti ja vaaliohjelma näyttävät, että keskusta on täydessä iskussa kohti eduskuntavaaleja
Pääkirjoitus | 27.1.2023 21:00
Ministeriöiden selvitys oli kuolinisku ratahankkeille
Pääkirjoitus | 26.1.2023 21:00
Saksa vapautti Leopardit
Pääkirjoitus | 25.1.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Keskusta avasi vaalikampanjansa – Saarikko: ”Aluepolitiikasta on tullut erottamaton osa turvallisuuspolitiikkaa”
Uutiset | 27.1.2023 14:00
Perussuomalaisten nuiva asenne paikallislehtien tukemiseen hämmästytti postilain käsittelyssä –  Kummelin ”Penakin” kaivettiin hätiin
Uutiset | 19.1.2023 14:15
Synkkämaineinen Valmet Vihuri vei lentäjiä hautaan 1950-luvulla – pääministerin pojan kuolema siivitti käytöstä poistamista
Uutiset | 21.1.2023 22:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Valkoisen talon mukaan Ukraina saa odottaa Yhdysvaltain lupaamia Abrams-taistelupanssarivaunuja vielä monta kuukautta
Uutiset | 27.1.2023 19:41
Ähtärin eläinpuisto alkaa valmistella pandojen palauttamista Kiinaan – ”Koemme jääneemme pandojen suojelun kanssa yksin”
Uutiset | 27.1.2023 19:07
Rikosoikeuden asiantuntija: Viestikoekeskus-tuomio ei rajoita sananvapautta uutisoida yhteiskunnan epäkohdista
Uutiset | 27.1.2023 18:13
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vahvempaa tulevaisuuspolitiikkaa ja vähemmän somelumipyryjä
Mielipide | 26.1.2023 14:01
Suora sekaantuminen konfliktiin?
Mielipide | 26.1.2023 13:32
Ikääntyneistä on pidettävä huolta
Mielipide | 25.1.2023 11:53
Vahva aluepolitiikka luo työtä ja hyvinvointia Lappiin
Mielipide | 25.1.2023 11:46
Suomalainen maanviljelijä on uhanalainen!
Mielipide | 20.1.2023 9:48
Onko metsäopetus kääntymässä vikaraiteelle?
Mielipide | 20.1.2023 10:21
Surut pois ja kukka rintaan
Mielipide | 20.1.2023 10:09
Maanomistajan vastuu tuulivoimalan purkamisesta
Mielipide | 27.11.2019 9:18

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska: Suurnopeusradat jäihin, rahaa nykyisiin teihin ja ratoihin
Uutiset | 27.1.2023 16:35
Saarikko vastaa oppositiomanaajille ja kertoo, mitä keskusta tekisi seuraavassa hallituksessa
Uutiset | 27.1.2023 14:29
Korotukset lapsilisiin, omaishoitajien palkkioihin ja yksinelävien kotitalousvähennykseen – keskusta julkisti kymmenen vaalilupaustaan
Uutiset | 27.1.2023 14:15
Keskustanaisilta moitteet Kelalle – ”valtava isku ihmisille, jotka ovat saaneet muistisairausdiagnoosin”
Keskusta | 20.1.2023 10:56
Kärnä vaatii valtiota apuun Helsingin luonnon suojelemiseksi – ennallistaisi 1800-luvulla kuivatetun järven
Uutiset | 23.1.2023 15:14
Helsingin Keskusta nimesi loput eduskuntavaaliehdokkaat – tavoitteena palauttaa keskustalainen kansanedustaja Helsinkiin
Uutiset | 19.1.2023 19:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)