Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille

21.5.2025 21:03
Lue lisää 
Alue- ja kuntavaalit
Kansanedustajilla on merkittävä rooli paitsi eduskunta- myös kunta- ja aluevaaleissa. Keskustan eduskuntaryhmän kesäkokous Tampereella elokuussa 2023, eturivissä vasemmalta Vesa Kallio, Jouni Ovaska, Antti Kaikkonen, Mika Lintilä, Annika Saarikko, Markus Lohi ja Petri Honkonen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Tällaiset äänisaaliit kansanedustajat toivat keskustan vaalipottiin

Lauri Heikkilä 18.4.2025 9:00, muokattu 24.4.2025 12:10
a– a+
Alue- ja kuntavaalit

Kansanedustajat ovat yleensä puolueilleen tärkeä valtti eduskuntavaalien lisäksi myös paikallisvaaleissa. Moni edustaja istuu eduskunnan lisäksi kuntansa tai hyvinvointialueensa valtuustossa.

Keskustan kansanedustajista suurin osa oli ehdolla joko kunta- tai aluevaaleissa. Sunnuntaina käydyt vaalit päättyivät jokaisen ehdolla olleen kannalta hyvin, sillä kaikki tulivat valituiksi.

Mutta kuka tuli valituksi mihinkin ja millaisia äänipotteja keskustaedustajat keräsivät?

Useimmat edustajat olivat ehdolla vain yhteen tehtävään, joko kuntansa tai kaupunkinsa valtuustoon tai hyvinvointialueen aluevaltuustoon.

Poikkeuksen keskustalaisista teki Markku Siponen. Ensimmäisen kauden kansanedustaja oli ehdolla sekä Kiuruveden kaupunginvaltuustoon että Pohjois-Savon aluevaltuustoon.

Hän pääsi molempiin. Kiuruvedellä Siponen oli ääniharava. Pohjois-Savon hyvinvointialueen vaaleissa hän ei yltänyt aivan suurimpaan äänisaaliiseen, mutta oli kristillisdemokraattien Sari Essayahin lisäksi ainoa yli 3000 ääntä saanut ehdokas, kuten myös ainoa yli 2000 ääntä saanut ehdokas.

Aluevaltuustoihin olivat keskustan kansanedustajista Siposen lisäksi ehdolla Eeva Kalli, Markus Lohi, Mika Riipi ja Annika Saarikko.

Kunnallisvaltuustoihin pyrkivät Siposen lisäksi Petri Honkonen, Antti Kaikkonen, Vesa Kallio, Hilkka Kemppi, Tuomas Kettunen, Hanna Kosonen, Antti Kurvinen, Mika Lintilä, Hanna-Leena Mattila, Timo Mehtälä, Olga Oinas-Panuma, Jouni Ovaska, Hanna Räsänen, Mikko Savola ja Eerikki Viljanen.

Keskustan 22 kansanedustajasta kaksi ei ollut ehdolla. He ovat Hannu Hoskonen ja Anne Kalmari.

Eeva Kalli menestyi keskustan kansanedustajista aluevaaleissa parhaimmin sekä absoluuttisesti että suhteellisesti mitattuna. (Kuva: Jari Laukkanen)

Aluevaaleissa Eeva Kalli ja Markus Lohi olivat alueidensa ääniharavat. Siponen ja Saarikko olivat keskustan listan ykköset alueillaan.

Kalli oli selkeä ääniharava Satakunnan hyvinvointialueella 3120 äänellään. Lohen voittopotti Lapissa oli 2251 ääntä.

Siponen sai lähes yhtä paljon ääniä kuin Pohjois-Savon suurimman potin kerännyt kristillisdemokraattien Sari Essayah. Siponen sai 3043 ääntä.

Saarikko jäi useamman tuhannen äänen päähän Varsinais-Suomen suurimmista luvuista, mutta oli keskustan selkeä ykkönen 2906 äänellä. Varsinais-Suomessa keskusta ei taistellut ykköspuolueen paikasta, mutta teki komean tuloksen.

Mika Riipi jäi keskustalaisista viidenneksi, mutta teki hyvän tuloksen eli 1103 ääntä Lapissa.

Satakunnassa keskusta sai Kallin johdolla kaksi lisäpaikkaa vahvistaen asemaansa Satakunnan toiseksi suurimpana puolueena. Lohen ja Riipin Lapissa ääniosuus tippui hieman, mutta ykkösasema säilyi vahvana. Saarikon Varsinais-Suomessa tuli yksi lisäpaikka, Siposen Pohjois-Savossa ykkösasema vahvistui Satakunnan tapaan kahdella paikalla.

Suhteellisesti laskettuna Kalli sai 3,68 prosenttia Satakunnan äänistä. Riipi ja Siponen saivat alueillaan 3,15 prosenttia äänistä, Riipi 1,54 ja Saarikko 1,38 prosenttia.

Kansanedustajat kerryttivät keskustan aluevaalipottiin 12 423 ääntä.

Jouni Ovaska toi kansanedustajista määrällisesti eniten ääniä keskustan kokonaispottiin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kuntavaaleissa keskustan kansanedustajat toivat puolueelle niin ikään merkittävän äänipotin.

Petri Honkonen sai selvästi suurimman potin Saarijärvellä, 294 ääntä. Keskusta oli tuttuun tapaan Saarijärven selkeä ykkönen kasvattaenkin ääniosuuttaan.

Puolueen puheenjohtaja Antti Kaikkonen auttoi keskustaa kolminkertaistamaan ääniosuutensa viime kuntavaaleista Sipoossa. Tuore kuntalainen toi kiitettävät 754 ääntä keskustalle vaikealla alueella. Kyseessä on kunnan toiseksi suurin ehdokaskohtainen äänimäärä. Keskustalle antoi äänensä 10,7 prosenttia sipoolaisista.

Vesa Kallio sai keskustan suurimman äänisaaliin Mikkelissä, mutta ääniharavat tulivat muista puolueista. Keskusta oli kuitenkin Mikkelin suurin puolue, ja Kallio sai 722 ääntä, ollen Mikkelin neljäs äänissä mitattuna.

Hilkka Kemppi oli Asikkalan ylivoimainen ääniharava 575 äänellään. Keskusta jatkaa kunnan suurimpana puolueena saaden yhden lisäpaikan.

Keskusta jatkaa Kuhmon ylivoimaisena ykkösenä Tuomas Kettusen ollessa puolueen paikallinen ykkösnimi. Kettunen oli ääniharava muutaman kymmenen äänen johdolla saaden 331 ääntä.

Savonlinnassa ehdolla ollut Hanna Kosonen sai 571 ääntä. Tulos oli keskustan toiseksi paras, kun sekä Savonlinnassa että Etelä-Savon hyvinvointialueella kovaa nousua tehnyt Tuukka Suomalainen nappasi keskustan ykkössijan.

Eduskuntaryhmää johtava Antti Kurvinen oli Kauhavan ääniharava. Prosenteissa keskusta tuli ylös, mutta paikoissa alas johtuen valtuuston koon pienentämisestä. Keskusta sai melkein puolet Kauhavan äänistä. Kurvisen äänisaalis oli 249 ääntä.

Toholammilla keskusta keräsi peräti 65 prosenttia äänistä, kun yksikään muu puolue ei saanut edes kymmenen prosentin osuutta. Keskusta nosti äänipottiaan hitusen Mika Lintilän viedessä äänikuninkaan tittelin 125 äänellä.

Hanna-Leena Mattila oli Raahen äänikuningatar selkeällä erolla seuraavaan saaden 585 ääntä. Raahessakin keskusta oli selvästi suurin puolue kasvattaen ääniosuuttaan hieman.

Haapavedelläkin keskusta piti vahvan ykkössijansa Timo Mehtälän viedessä selkeästi suurimman äänipotin eli 225 ääntä.

Pudasjärvellä keskusta sai yli puolet äänistä ja lisäpaikan. Kärkinimi oli Olga Oinas-Panuma, joka voitti toiseksi eniten ääniä saaneen ehdokkaan noin 150 äänellä. Oinas-Panuman äänisaalis oli 343.

Jouni Ovaska oli keskustan pormestariehdokas Tampereella. Hän sai 1687 ääntä ja keskusta nosti kannatustaan saamatta kuitenkaan lisäpaikkaa. Sinipunakaupungissa Ovaska sai kymmenenneksi eniten ääniä, mikä oli selvästi suurin keskustalaisen saama äänipotti.

Outokummussa keskusta teki kovan nousun sillä jo olleesta ykkösasemasta. Selkeä ääniharava oli Hanna Räsänen 255 äänellä.

Ähtärissä keskusta piti ylivoimansa nostaen kannatustaan hieman. Eniten ääniä sai Mikko Savola, 152.

Kiuruvedellä keskusta piti ykkösasemansa ottaen peräti 13,4 prosenttiyksikköä lisää kannatusta nousten yli 50 prosentin kannatukseen. Ääniharava oli Markku Siponen ylivoimaisella 368 äänellä.

Eerikki Viljanen sai eniten keskustalaisia ääniä Vihdissä, ja keskusta otti kaksi lisäpaikkaa saaden noin viidenneksen äänistä. SDP ja kokoomus olivat kuitenkin suurempia, ja ääniharavaksi nousi demari. Viljanen oli kunnan kakkonen saaden 603 ääntä.

Suhteellisesti parhaan kuntavaalituloksen kansanedustajista teki Hilkka Kemppi, joka sai 15,29 prosenttia kuntansa äänistä. Yli kymmenen prosentin osuudet saavuttivat myös Olga Oinas-Panuma (11,81), Markku Siponen (11,01) ja Tuomas Kettunen (10,84).

Hilkka Kemppi teki suhteellisesti laskettuna kansanedustajista parhaan keskustalaisen tuloksen kuntavaaleissa. Kemppi vaalivalvojaisissa keskustan puoluetoimistolla sunnuntaina. (Kuva: Jari Laukkanen)

Yhteensä kansanedustajat toivat keskustalle 7839 ääntä kuntavaaleissa. Jos kaikki keskustan parlamentaarikot lasketaan, mukaan tulevat Elsi Kataisen 601 ääntä. Euroopan parlamentin jäsen pääsi Kuopion kaupunginvaltuustoon. Parlamentaarikkoääniä keskusta keräsi siten 8440. Toinen keskustan europarlamentaarikko Katri Kulmuni ei ollut ehdolla.

Prosenteissa laskettuna kansanedustajien osuus kaikista keskustan äänistä oli aluevaaleissa 3,26 ja kuntavaaleissa 1,98. Kataisella vahvistettuna kuntavaaliosuus olisi 2,13.

Kansanedustajien keräämien äänien prosenttiosuus on selvästi suurempi kuin kansanedustajien osuus kaikista keskustan ehdokkaista. Keskustan 6024 kuntavaaliehdokkaasta 0,27 prosenttia oli kansanedustajia. Aluevaaleissa osuus oli 0,35 prosenttia. Keskustalaista kansanedustajaa ei ollut mahdollista äänestää 17 hyvinvointialueella ja 293 kunnassa.

Lue myös

Kim Jong-un joutui noloon tilanteeseen: "Rikollinen teko"

Pohjois-Korean uusi sotalaiva vaurioitui pahasti sen vesillelaskuseremoniassa, kertoi maan valtionmedia torstaina. Valtiollisen uutistoimisto KCNA:n...
22.5.2025 9:35

Trumpilta jälleen ripitys Valkoisessa talossa

Etelä-Afrikan presidentti Cyril Ramaphosa sanoo odottavansa, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump osallistuu G20-huippukokoukseen...
22.5.2025 9:32

USA:n ulkoministeriltä Gaza-avautuminen

Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoo uskovansa, että melko nopea loppu Gazan sodalle on...
22.5.2025 9:25

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit aluevaalit kansanedustajat Keskusta Keskustan eduskuntaryhmä Kuntavaalit vaalit ääniharavat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Puolan asevoimat hääti Venäjän varjolaivastoon kuuluvan aluksen pois kaapelin läheisyydestä
Uutiset | 21.5.2025 17:25
Trump julkisti suunnitelman jättimäisestä Kultakupolista
Uutiset | 21.5.2025 8:24
Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Kiina arvostelee USA:n Kultakupoli-suunnitelmaa
Uutiset | 21.5.2025 11:33
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
HS-gallup: Perussuomalaiset romahti, keskusta nousi kolmanneksi – SDP huippulukemissa
Uutiset | 21.5.2025 3:27
Päivi Räsänen ei halua “holokaustilakia” 
Uutiset | 21.5.2025 18:25
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01

Uusimmat

Kim Jong-un joutui noloon tilanteeseen: ”Rikollinen teko”
Uutiset | 22.5.2025 9:35
Trumpilta jälleen ripitys Valkoisessa talossa
Uutiset | 22.5.2025 9:32
USA:n ulkoministeriltä Gaza-avautuminen
Uutiset | 22.5.2025 9:25
Uusi äitiyspakkaus julki – Kela ei saanut yhtään kondomitarjousta
Uutiset | 22.5.2025 9:20
Eduskunnassa odotettavissa kiivas Gaza-keskustelu – Nouseeko hallituksen sisäinen eripura pintaan?
Uutiset | 22.5.2025 9:17
Kaksi Israelin suurlähetystön työntekijää kuoli ampumisessa Washingtonin juutalaisen museon lähellä
Uutiset | 22.5.2025 7:16
Tutkimus: Etätyöntekijä voi jäädä jumiin ja unohtua
Uutiset | 22.5.2025 6:00
Netanjahu palasi median eteen: ”Olemme eliminoineet murhaajien johtajat”
Uutiset | 22.5.2025 3:38
LUT ja Maanpuolustuskorkeakoulu ovat Suomen hyvämaineisimmat yliopistot
Uutiset | 22.5.2025 0:01
Kesämökkiä ostaessa kannattaa välttää kalliit yllätykset – ”Voimassa voi olla useampiakin samanaikaisia kaavoja”
Uutiset | 21.5.2025 21:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Voi tätä kiemurtelua! – Hallitus törmäsi ”toksiseen” sanaan
Uutiset | 20.5.2025 15:45
Macron tarjoaa jälleen Ranskan ydinsateenvarjoa – mutta onko siitä Euroopan turvallisuuden takeeksi? 
Uutiset | 20.5.2025 15:40
Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kim Jong-un joutui noloon tilanteeseen: ”Rikollinen teko”
Uutiset | 22.5.2025 9:35
Trumpilta jälleen ripitys Valkoisessa talossa
Uutiset | 22.5.2025 9:32
USA:n ulkoministeriltä Gaza-avautuminen
Uutiset | 22.5.2025 9:25
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Katolisen kirkon paavistako Ukrainan pelastaja?
Mielipide | 21.5.2025 12:51
Lukijalta: Uskonnon ja politiikan kirjaimellinen yhdistelmä vaarallinen
Mielipide | 21.5.2025 11:19
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08
Lukijalta: Nuoret huomioitava paikkajaossa
Mielipide | 20.5.2025 12:37
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste