Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iran

Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä

13.5.2026 21:54
Lue lisää 
Valtionvelka
Tehtävänsä jättänyt pääministeri Sanna Marinin hallitus jäähyväiskäynnillä Presidentinlinnassa 20. kesäkuuta 2023. (Kuva: Matti Porre/Tasavallan presidentin kanslia)

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun

Suomen velkaongelmaa on syvennetty ihmeellisin teknisin tempuin, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
Pekka Pohjolainen 11.5.2026 15:26, muokattu 11.5.2026 15:36
a– a+
Valtionvelka

Ennen vanhaan velka tarkoitti sitä, että oltiin ostettu jotain, mihin ei ollut varaa. Valtionvelasta puhuttaessa se on myös poliittinen lyömäase, jolla poliitikot mätkivät toisiaan.

Siitäkään ei tosin aina ole kyse. Viikonloppuna maan mediassa julkaistiin parikin juttua, joissa muistutettiin, että merkittävä osa Suomen kasvavasta velkavuoresta johtuu aivan muusta kuin hövelisti rahaa jakaneiden poliitikkojen tekosista.

Yle nosti esiin, että juhannuksen 2022 tienoilla Tilastokeskuksen virkamiehet päättivät kaikessa hiljaisuudessa muuttaa laskutapaa.

Yhdessä yössä asuntorakentamisen korkotukilainat siirrettiin osaksi julkisyhteisöjen velkaa EU-tilastoinnissa, vaikka ne maksetaan takaisin pääosin vuokratuotoista eikä suorasti verorahoista.

Manööverin seuraamuksena Suomen velka kasvoi tilastollisesti kertaheitolla noin 15 miljardia euroa. Se on järkyttävä summa, jolla rakentaisi maan täyteen terveyskeskuksia tai paikkaisi joka ikisen routamontun Hangosta Utsjoelle. Nyt summa on noussut jo 20 miljardiin.

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksella oli tuolloin kädet täynnä töitä Ukrainan sodan ja Nato-hankkeen parissa, eikä asiaan kiinnitetty isompaa huomiota. Silloiselle oikeisto-oppositiollekin asia taisi sopia vaalien alla: Marinin poppoon velkapiikki sen kuin kasvoi.

Mutta politiikassa totuus on usein se, mikä palvelee omaa agendaa. Puheista Marinin hallituksesta kaikkien aikojen velkaelostelijana on nyt syytä raapaista ainakin parinkymmenen miljardin ”virkamiesmälli” pois.

Tilastokeskuksella on ratkaisulleen omat perusteensa: tilastointi haluttiin Eurostatin vaatimusten mukaiseksi. Pääjohtaja Markus Sovalan mukaan julkisesti tuetut korkotukilainat on laskettu julkiseen velkaan valtion vahvan kontrollin vuoksi. Valtio kun käytännössä määrittelee, kenelle asuntoja voidaan vuokrata ja millaisilla sosiaalisilla perusteilla.

Hollannissa vastaavia eriä ei ole tulkittu samalla tavalla. Suomessa mennään kirjan mukaan.

Rakennustyömaa Oulun Heinäpäässä 22. huhtikuuta 2026.

Viikonloppuna velkaa lisänneet virkamiespäätökset nousivat esiin myös HS Vision jutussa Valtiokonttorin ja valtiovarainministeriön tekemistä korkosopimuksista.

Kyse on siitä, että Suomi teki nollakorkojen aikaan sopimuksia, joissa se lupasi maksaa vaihtuvaa korkoa. Kun korot nousivat nopeasti, sopimusten markkina-arvo romahti valtion kannalta.
Koska sopimukset ovat nyt raskaasti ”miinuksella”, vastapuolina olevat pankit vaativat valtiolta valtavia summia käteistä vakuudeksi.

Valtiolla ei ole kuitenkaan miljardien eurojen ylimääräistä käteiskassaa. Kun pankit vaativat vakuusmaksuja, valtion on otettava lainaa ja annettava lainatut rahat pankeille vakuudeksi.

Tämän vuoksi viime vuonna 6,7 miljardia euroa – eli yli kolmannes vuoden nettolainanotosta – meni pelkästään vakuuksiin. Se ei siis mene teihin, kouluihin tai soteen, vaan ”pantiksi” pankkien tileille.

Siinä missä korkomaksut ovat lopullisesti menetettyä rahaa, vakuudet ovat pantteja, jotka valtio saa takaisin, jos korot kääntyvät laskuun tai kun sopimukset päättyvät.

Rahat heiluttavat kuitenkin valtion taloutta tässä ja nyt. Lisäksi ne paisuttavat valtion bruttovelkaa merkittävästi, mikä saa Suomen velkaantumisen näyttämään tilastoissa entistä hurjemmalta.

Toisin sanoen valtio toimii kuin asuntovelallinen, joka on tehnyt monimutkaisen korkosopimuksen pankin kanssa. Kun korot nousevat, pankki vaatii velallista tuomaan kottikärryllisen rahaa pankin holviin vakuudeksi. Velallisen on otettava ”pikavippiä” täyttääkseen kottikärryt.

Rahat ovat yhä periaatteessa velallisen, mutta ne ovat lukittuna pankkiin, ja velallinen maksaa korkoa velasta, jolla vakuus rahoitettiin.

Miten näin järjettömältä kuulostavaan manööveriin sitten päädyttiin?

Ennen kaikkea siksi, että viimeiset 20 vuotta ennen vuotta 2022 lyhyet korot olivat lähes poikkeuksetta halvempia kuin pitkät korot. Virkamiehet laskivat, että valtio säästää valtavia summia joka vuosi, kun se ei maksa ”vakuutusmaksua” siitä, että korot lukittaisiin pitkäksi aikaa.

Tämä strategia toimi loistavasti niin kauan kuin korot laskivat tai pysyivät alhaalla. Virkakoneistossa syntyi harha, että trendi jatkuu ”ikuisesti.”

Kun inflaatio ja korkojen nousu iskivät vuonna 2022, koneisto ei kyennyt kääntämään laivaa riittävän nopeasti, koska se olisi vaatinut strategiasta poikkeamista.

Jos pankki tarjoaisi asuntolainalle kiinteää nollakorkoa 25 vuodeksi, kuka tahansa asuntovelallinen ottaisi sellaisen heti. Valtion virkamies taas katsoo ohjekirjaansa, jonka mukaan korkoriski pidetään noin viidessä vuodessa.

Toiminta muistutti käsistä livennyttä uhkapeliä, jossa peluri uskoo voittoputken jatkuvan ikuisesti, vaikka kasinon valot jo vilkkuvat ja portsari kolkuttelee olkapäälle.

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ennen täysistunnon alkua eduskunnassa Helsingissä 8. toukokuuta. (RONI REKOMAA/LEHTIKUVA)

Suomella on aivan todellinen velkaongelma, ja jotain sille on myös yritettävä tehdä.

Kun lähestymässä on jälleen velkavaalit, äänestäjän kannattaa kuitenkin kuunnella tarkalla korvalla sitä, ketä poliitikot osoittelevat syyllisiksi velkavuoreen, ja millä motiivein.

Politiikassa numerot ovat aseita. Nykyiselle hallitukselle on viestinnällisesti edullisempaa puhua ”Marinin piikistä” kuin analysoida Tilastokeskuksen luokittelumuutoksia tai Valtiokonttorin koronvaihtosopimuksia. Näin tehdään tietenkin sumeilematta, vaikka osa velkaongelmasta on teknistä ja virkamieslähtöistä.

Rummuttamalla ”kriisitietoisuutta” pohjustetaan maaperää leikkauksiin, joiden taustalta paistaa ideologinen halu painaa julkinen sektori alas edes jonkinlaisen pelivaran raivaamiseksi hyvätuloisten veroalennuksiin.

Kun kansa pelotellaan velkahelvetillä naamaltaan harmaaksi, läpi saadaan viestejä ja asioita, joita kukaan ei normaalioloissa nielisi.

Siihen ajatusmalliin on oikeistovallan ja varsinkin perussuomalaisten ja valtiovarainministeri Riikka Purran politiikka tällä vaalikaudella tukeutunut.

Lue myös

Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?

Huomenna perjantaina 15. toukokuuta tulee kuluneeksi jo 108 vuotta Suomen sisällissodan päättymisestä. Mutta mihin...
14.5.2026 21:15

Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan

Liike Nytin Savonlinnan kaupunginvaltuuston koko seitsemänhenkinen ryhmä siirtyy Peitsalon mukana keskustan valtuustoryhmään.
14.5.2026 17:55

Euroviisut eivät ole entisensä – "Mitä järkeä tässä on"

Euroviisut ovat paljon muutakin kuin vain musiikkijuhla. Katso kuvatarina.
14.5.2026 14:01

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste