Venäjä kertoo Ukrainan tehneen viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan
Venäjän mukaan Ukraina teki viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan. Venäjän puolustusministeriö sanoo Venäjän pudottaneen 355 Ukrainan lähettämää droonia.
Venäjän puolustusministeriön lausunnon mukaan droonihyökkäys alkoi myöhään torstaina Suomen aikaa ja jatkui läpi perjantain vastaisen yön aamuun asti.
Ilmapuolustusjärjestelmän tuhoamat droonit oli kohdistettu Moskovaan sekä Belgorodin, Brjanskin sekä Kurskin alueille, lausunnossa sanottiin.
Kyiv Independent -media kertoo venäläisten Telegram-kanavien tietojen perusteella, että iskut kohdistuivat Venäjän sotilas- ja energiainfrastruktuuriin useilla alueilla.
Iskujen tuhoista ei vielä ole selvyyttä, mutta Kyiv Independentin mukaan sosiaalisessa mediassa levinneiden kuvien ja videoiden mukaan Rjazanin öljynjalostamolla syttyi ilmeisesti suuri tulipalo droonihyökkäyksen seurauksena.
Rjazanin alueen kuvernööri Pavlo Malkov sanoi venäläisen uutistoimisto Tassin mukaan, että Ukrainan hyökkäyksessä kuoli kolme ihmistä ja loukkaantui yli kymmenen. Hän ei kertonut, mihin kohteisiin drooni osui alueella.
Öljy-yhtiö Rosneftin öljynjalostamo Rjazanissa on ollut aiemminkin Ukrainan iskujen kohteena. Öljynjalostamojen toiminta ja öljystä saatavat tulot ovat tärkeitä Venäjän sotakassan kartuttamiseksi.
Iskut saattoivat olla Ukraina vastaus Venäjän laajoihin iskuihin helatorstaina Ukrainassa.
Ukrainalaisviranomaiset kertovat, että iskut surmasivat ainakin 24 ihmistä pääkaupunki Kiovassa. Kuolleiden joukossa oli kolme lasta. Lisäksi lähes 50 ihmistä haavoittui. Iskujen uhriluku on noussut yhä pelastustöiden edettyä.
Presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan iskut vaurioittivat pariakymmentä paikkaa Kiovassa, mukaan lukien koteja, koulua, eläinlääkäriklinikkaa sekä muuta siviili-infrastruktuuria.
Pelastajat jatkoivat vielä perjantain vastaisena yönä raunioiden raivausta ja ihmisten etsintöjä.
Venäjä kohdisti torstain vastaisena yönä laajan ilmahyökkäyksen Kiovaan, sen ympäristöön sekä muualle Ukrainaan. Zelenskyi kertoi torstaina, että Harkovassa ja Odessan alueella haavoittui yhteensä noin 30 ihmistä.
Zelenskyi kertoi myös, että Venäjä iski drooneilla kahdesti YK:n ajoneuvoon Hersonin alueella. Zelenskyin mukaan kukaan ei haavoittunut.
Zelenskyin mielestä isku oli tahallinen. Maastoauto oli merkitty YK:n tunnuksin.
Kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA varoitti torstaina viime päivinä lisääntyneestä sotilaallisesta toiminnasta useiden Ukrainan ydinkohteiden lähellä.
IAEA ei ole havainnut suoria vaikutuksia ydinturvallisuuteen, mutta on huolissaan merkittävistä riskeistä esimerkiksi drooneista ydinvoimaloiden läheisyydessä.