Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Eliitti vaikuttaa yhteiskunnalliseen jakautumiseen suhteettoman paljon, kertoo tutkimus

24.11.2025 11:40
Lue lisää 
Itsenäisyyspäivä
Itsenäisyyspäivän 612-soihtukulkue Helsingissä 6. joulukuuta 2021. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Tällainen on 612-soihtukulkue: "Osallistujia perussuomalaisista uusnatseihin"

Menneinä vuosina juhlapuhujana toiminut muun muassa kansanryhmää vastaan kiihottamisesta tuomittu mies.
STT – Sanna Raita-aho 2.12.2024 16:16, muokattu 2.12.2024 16:30
a– a+
Itsenäisyyspäivä

Perussuomalaisten kansanedustajat Sheikki Laakso ja Teemu Keskisarja ovat herättäneet kritiikkiä ilmoituksellaan osallistua 612-soihtukulkueeseen tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän vastaanoton sijasta. Keskisarja toimii kulkueen juhlapuhujana.

Jyväskylän yliopiston äärioikeistotutkijan Tommi Kotosen mukaan 612-marssille osallistuu ihmisiä ”perussuomalaisista uusnatseihin”.

– Aika kirjava joukkohan se on. Jos ajattelee että parhaimmillaan ollut 2 000 – 3 000 osallistujaa, niin varmaan suurin osa jakaa jonkinlaisen maahanmuuttovastaisen ajatusmaailman ja ulossulkevan nationalismin. Eli edustanevat pääasiassa laitaoikeistoa, perussuomalaisista aina uusnatseihin.

Hänen mukaansa tapahtumassa pidetyt puheet ovat olleet ”pari piirua persuista oikealle”.

– Nationalistista paatosta ja joskus myös äärioikeiston salaliittoteorioita, hän sanoo.

Soihtukulkueen järjestää rekisteröimätön yhdistys 612.fi, joka kuvaa itseään poliittisesti sitoutumattomaksi. Kulkue on perinteisesti lähtenyt liikkeelle Töölöntorilta ja päättynyt Hietaniemen hautausmaan sankarihaudoille.

Tapahtuma itse määrittelee itsensä tapahtumaksi, jonka tarkoituksena on juhlistaa Suomen itsenäisyyttä ja kunnioittaa menneiden sukupolvien sen eteen tekemiä uhrauksia.

Tänä vuonna kulkuetta on mainostettu esimerkiksi avoimen rasistisen ja fasistisen Sinimustan liikkeen sivuilla.

Marssin järjestävän yhdistyksen toimihenkilöt eivät ole Kotosen tiedossa, mutta hänen mukaansa aiemmin yhdistystä ovat edustaneet ainakin kirjailija Timo Hännikäinen ja Jape Marin. Molemmat ovat hyvin verkostoituneita laitaoikeiston toimijoita.

612-soihtukulkue järjestettiin ensimmäisen kerran itsenäisyyspäivänä vuonna 2014.

Suojelupoliisi (Supo) kuvasi vuonna 2015, että tuona vuonna toista kertaa järjestetyn tapahtuman organisoivat maahanmuuttovastaiset ja äärioikeistolaiset toimijat.

Järjestäjät itse kertoivat vuonna 2015, että kulkueen järjestelyissä on ollut mukana myös kansallissosialistisen Suomen Vastarintaliikkeen (SVL) ja kansallismielisen ja maahanmuuttovastaisen Suomen Sisun jäseniä.

Suomen vastarintaliike kuului uusnatsijärjestö Pohjoismaiseen vastarintaliikkeeseen (PVL), jonka toiminnan Korkein oikeus kielsi vuonna 2020.

Myös SVL:n entinen johtaja ja sittemmin liikkeestä irtautunut Esa Holappa kertoi vuonna 2016 Ylelle, että uusnatsijärjestö oli aloitteellinen 612-soihtukulkueen järjestämisessä ja ensimmäisessä kulkueessa SVL:n aktivistit toimivat järjestysmiehinä.

Holappa sanoi Ylelle, ettei liike halunnut karkottaa mahdollisia osallistujia sillä, että Suomen Vastarintaliike toimisi avoimesti järjestäjänä. Siksi virallinen versio oli, että soihtukulkue on epäpoliittinen tapahtumaa.

– Järjestäjät lienevät mukana samoissa verkostoissa ja yhdistyksissä kuin esimerkiksi moni Sinimustan Liikkeen edustajakin – kuten Suomen sisussa. Eli siis osa samaa suomalaista äärioikeistoliikehdintää noin laajassa mielessä, tutkija Kotonen kuvaa puolestaan nykytilannetta.

Järjestöllisesti Pohjoismaisella vastarintaliikkeellä ja sen jatkajilla on ollut vuodesta 2015 eteenpäin oma marssinsa, hän lisää.

Vuonna 2016 kulkueen juhlapuhujana oli Tuukka Kuru, joka on Sinimustan liikkeen puheenjohtaja. Kuru tuomittiin vuonna 2023 kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

Viime vuosina tapahtumassa ovat puhuneet muun muassa Kristian Viding ja Henri Hautamäki. Hautamäki on Suomen Sisun entinen puheenjohtaja, Kristian Viding nykyinen.

Tapahtumaan on aiemminkin osallistunut perussuomalaisia poliitikkoja. Vuonna 2021 tapahtumassa puhui perussuomalaisten poliitikko Simo Grönroos, vuonna 2018 taas perussuomalaisten nykyinen kansanedustaja Mauri Peltokangas.

Viime vuonna STT:n toimittaja näki, että kulkueeseen osallistui myös maahanmuuttovastaisen ja katupartiointitoiminnastaan tunnetun Soldiers Of Odinin takkeihin pukeutuneita ihmisiä.

Lisäksi STT:n toimittaja näki viime vuonna kulkueessa vaaleisiin tuubihuiveihin pukeutuneita kansainvälisen äärioikeistoverkoston Active Clubin jäseniä.

Keskisarja kertoi päätöksestään osallistua soihtukulkueeseen Sarastus-verkkolehdessä. Lehti määrittelee itsensä ”kansalliseksi ja eurooppalaiseksi, traditionalistiseksi ja radikaaliksi verkkolehdeksi”.

Lehden kirjoituksia on puitu oikeudessa tänä vuonna.

Sarastuksen päätoimittajaa Timo Hännikäistä vastaan nostettiin syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, jonka Helsingin käräjäoikeus hylkäsi kesäkuussa. Syyttäjä on valittanut päätöksestä hovioikeuteen, jonka on määrä käsitellä valitusta myöhemmin.

Oikeudessa puitu syyte koski Sarastuksen internet-sivuilla julkaistua kirjoitusta otsikolla ”Miten etninen puhdistus toteutetaan”. Teksti ei ole Hännikäisen kirjoittama.

Lue myös

Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: "Olimme yllättyneitä"

Naudanlihan korvaaminen kasvipohjaisella lihankorvikkeella voi muuttaa rintamaidon koostumusta alle viikossa, käy ilmi Teksasin...
24.11.2025 23:03

"Tapa on huono" – Varoitus pikkujoulukauden vaarallisesta cocktailista

Pikkujoulukautena väsymystä lisää valvomisen lisäksi pimeys. Pimeällä ajaminen vaatii enemmän keskittymistä ja tarkkaavaisuutta...
24.11.2025 22:15

Talvi yllätti autoilijat jälleen

Alkanut talvi pitää korvauspalvelun kiireisenä. POP Vakuutuksen korvauspalvelusta kerrotaan, että talven ja liukkaan...
24.11.2025 22:14

Aihetunnisteet

itsenäisyyspäivä Perussuomalaiset Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Zelenskyi kiitti Stubbia
Uutiset | 24.11.2025 11:03
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
”Tapa on huono” – Varoitus pikkujoulukauden vaarallisesta cocktailista
Uutiset | 24.11.2025 22:15
Talvi yllätti autoilijat jälleen
Uutiset | 24.11.2025 22:14
Tuhannet vähävaraiset lapset olivat vaarassa jäädä ilman joululahjaa – ”Olemme sydämestämme surullisia”
Uutiset | 24.11.2025 22:02
Häiritseekö kahvi ihan oikeasti unta? – Asiantuntija täräyttää vastauksen
Uutiset | 24.11.2025 21:50
Liian moni mies unohtaa tämän intiimialueiden rutiinin – ”Voi hämmentää”
Uutiset | 24.11.2025 21:31
Karua tietoa viisikymppisten kuulosta
Uutiset | 24.11.2025 21:25
Flunssaiset painelevat erikoislääkärille – taustalla yksi syy
Uutiset | 24.11.2025 21:10
Yhdysvaltojen ja Israelin tukema Gaza Humanitarian Foundation -järjestö ilmoitti lopettavansa toimintansa Gazassa
Uutiset | 24.11.2025 18:52
Orpo: Geneven Ukraina-neuvotteluissa on otettu askeleita parempaan suuntaan
Uutiset | 24.11.2025 18:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskusta alentaisi keskituloisten verotusta ”tonni käteen” -mallilla
Uutiset | 21.11.2025 11:37
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijoiden huoli heräsi kasvipohjaisista lihankorvikkeista: ”Olimme yllättyneitä”
Uutiset | 24.11.2025 23:03
”Tapa on huono” – Varoitus pikkujoulukauden vaarallisesta cocktailista
Uutiset | 24.11.2025 22:15
Talvi yllätti autoilijat jälleen
Uutiset | 24.11.2025 22:14
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Orpon hallitus petti kunnat
Mielipide | 24.11.2025 15:34
Lukijalta: Hyvinvointialueen kiinteistöt kuntien riesana
Mielipide | 24.11.2025 15:33
Lukijalta: Suomi ajautumassa EU:n tarkkailuluokalle ja vararikkoon!
Mielipide | 24.11.2025 14:40
Lukijalta: Ihminen on rahatalouden vanki
Mielipide | 24.11.2025 14:37
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan puoluevaltuusto: Lapsiperheköyhyyden torjunta on investointi Suomen tulevaisuuteen
Uutiset | 24.11.2025 13:49
Keskustan puoluevaltuusto vaatii parlamentaarista työryhmää sote-kriisiin – ”Näin ei voi jatkua”
Uutiset | 24.11.2025 11:25
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste