Kotitalousvähennystä pitää kehittää, vaativat järjestöt – "Tarvitaan ennen kaikkea ennakoitavuutta"
Useat etujärjestöt vaativat, että kotitalousvähennystä kehitetään ensi vaalikaudella tukemaan entistä paremmin palvelujen käyttöä, työllisyyttä ja harmaan talouden torjuntaa.
Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan kotitalousvähennyksen heikennys on vaikuttanut suomalaisten päätöksiin ostaa erilaisia kotiin tehtäviä palveluja. Orpon hallitus heikensi kotitalousvähennystä vuoden 2025 alusta alkaen.
Kiinteistyötyönantajat ry huomauttaa tiedotteessaan, että kotitalousvähennyksen leikkaukset vähensivät siivouspalvelujen kysyntää ja heikensivät työllisyyttä.
Kiinteistötyönantajien johtavan asiantuntijan Amanda Laukkasen mukaan hallituksen kevään kehysriihessä tekemä kotitalousvähennyksen määräaikainen korotus on sinänsä positiivinen linjaus.
Kuluttajat ja yritykset tarvitsevat kuitenkin Laukkasen mukaan nyt ennen kaikkea ennakoitavuutta.
– Siivous on työvoimavaltainen toimiala, jossa kysynnän muutokset näkyvät nopeasti työpaikkojen määrässä. Kotitalousvähennys onkin tärkeä keino edistää sekä palvelujen käyttöä että alan työllisyyttä, sanoo tiedotteessa.
Laukkasen mukaan kotitalousvähennyksellä on myös laajempaa yhteiskunnallista merkitystä, sillä se auttaa esimerkiksi ikäihmisiä asumaan pidempään kotona ja tukee lapsiperheitä.
Erikoiskaupan liitto Etu ry korostaa tiedotteessaan, että kotitalousvähennyksen heikennysten aiheuttama vähentynyt kysyntä vaikuttaa myös materiaalien, laitteiden, varaosien, kalusteiden, suunnittelun ja asiantuntijapalvelujen kysyntään.
Kun remontit lykkääntyvät tai jäävät tekemättä, se heijastuu Etu ry:n mukaan koko arvoketjuun.
– Kun kuluttaja tilaa asennuksen, huollon tai remontin, hän ostaa samalla tuotteita, materiaaleja ja asiantuntijuutta erikoiskaupasta, edunvalvontajohtaja Jukka Ropponen summaa tiedotteessa.
– Tarvitsemme pysyvän, riittävän ja selkeän kotitalousvähennyksen, joka kannustaa korjaamiseen, huoltoon ja energiaremontteihin ilman jatkuvaa epävarmuutta tuen tasosta, Ropponen lisää.
Järjestö esittää kotitalousvähennyksen vahvistamista ja laajentamista kattamaan nykyistä paremmin erikoiskaupan palvelut: tuotteiden asennus, huolto, korjaaminen, käyttöönotto, suunnittelu, varaosapalvelut ja energiaremontit.
Rauta- ja sisustuskauppayhdistys RASI:n mukaan kotitalousvähennyksen pitkäjänteinen ja ennakoitava kehittäminen olisi edellytys rakentamisen työllisyyden ja kysynnän turvaamiselle.
Toimitusjohtaja Riikka Vaaja sanoo tiedotteessa, että kotitalousvähennys tukee koko rakentamisen arvoketjua urakoitsijoista rauta- ja sisustustarvikekauppaan. Se vaikuttaa nopeasti yritysten tilauskantaan ja alan työllisyyteen.
– Kotitalousvähennys tukee remontointia, rakentamisen kysyntää ja alan työpaikkoja koko Suomessa. Sen vaikutukset näkyvät niin talouskasvussa kuin verotuloissa, Vaaja kiteyttää.
Kyselyn toteutti Verian RASI ry:n, ETU ry:n, Suomen Yrittäjien, Suomen Yrittäjänaisten, Omakotiliiton, Kiinteistötyönantajat ry:n, Talotekniikkaliiton, Hyvinvointiala Hali ry:n, Sähköteknisen kaupan liitto STK:n sekä Puuteollisuuden toimeksiannosta.