Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut

28.8.2026 12:00
Lue lisää 
Presidentinvaalit
Mika Aaltola käyttää retoriikassaan vastakkainasettelua, tutkija Johanna Vuorelma kuvaa. (Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN )

Tutkija kuvaa Mika Aaltolan kampanja-avauksen tyyliä populistiseksi – "toinen osapuoli on ryvettynyt poliittinen eliitti"

Sanna Raita-aho, Maiju Ylipiessa - STT, Suomenmaa 4.8.2023 15:24, muokattu 4.8.2023 15:49
a– a+
Presidentinvaalit

Presidenttiehdokkaaksi pyrkivä Mika Aaltola yritti kampanja-avauksessaan erottautua sillä, että hän tulee politiikan ulkopuolelta, asiantuntijat arvioivat STT:lle.

Politiikan tutkija Johanna Vuorelma Helsingin yliopistosta sanoo kiinnittäneensä avauksessa huomiota Aaltolan populistiseen tyyliin.

– Aaltola käyttää retoriikassaan vastakkainasettelua, jossa toinen osapuoli on ryvettynyt poliittinen eliitti. Hän on puhunut suomettuneisuuden hännästä. Hänellä on ajatus siitä, että nykyinen poliittinen eliitti on jotenkin tahriintunut ja tarvitaan uusi johtaja uudistamaan ”likainen” politiikan kenttä.

Aaltola muun muassa sanoi uskovansa, ”että ihmiset kaipaavat ehdokasta päivänpolitiikan ulkopuolelta, kun katselee tuota päivänpolitiikkaa”.

Vuorelman mukaan Aaltola on tuonut samaa retoriikkaa esille kirjoituksissaan. Esimerkiksi viime vuonna Ilta-Sanomissa julkaistussa kolumnissaan Aaltola totesi, että ”Suomessa sallitaan epätasa-arvoinen kohtelu perustuen puoluejäsenyyteen”.

– Kun se (puoluejäsenyys) melko järjestelmällisesti ohjaa esimerkiksi valintoja keskeisiin tehtäviin, joissa myös meritoiva vaikutus sekä huomattava rahallinen korvaus, kyseessä on korruption selkeä muoto. Se, että tämä on maan tapa, ei saisi olla oikeutus ulkopoliittisesti vahingollisen järjestelmän jatkuvuuteen, Aaltola kirjoitti.

Tällainen puoluepolitiikan kritisointi on ollut Aaltolalla vahvasti esillä, Vuorelma sanoo. Hänen mukaansa Aaltola on korostanut omaa erityisyyttään ja ikään kuin sitä, että edustaisi kansan tahtoa paremmin.

– Populistisessa retoriikassa edustuksellinen demokratia esitetään negatiivisessa valossa ja puoluepolitiikka myös. Sellaisena asiana, joka estää kansan tahdon toteutumisen.

Profiloituminen politiikan ulkopuolisuuden kautta on toki luontevaa ja ymmärrettävä strategia, kun poliittista taustaa ei ole, sanoo taas politiikan yliopistotutkija Jenni Karimäki Helsingin yliopistosta.

– Hän rakentaa profiiliaan tällaisena presidentin toimivaltuuksien alueelle kuuluvien asioiden asiantuntijana.

Karimäen mukaan Aaltolan syyt ja perustelut sille, miksi hän olisi hyvä ehdokas ja hyvä presidentti, ovat kuitenkin hyvin samantyyppiset kuin mitä yleensä on poliittisilta toimijoilta totuttu kuulemaan.

– Tällaista tiettyä velvollisuusetiikkaa.

Vuorelman huomio kiinnittyi myös siihen, miten Aaltola korosti epäpoliittisuuttaan. Aaltola muun muassa totesi, ettei hänellä ole puolueyhteyksiä eikä hän ole minkään puolueen kasvatti. Samassa yhteydessä hän sanoi ajavansa ”Suomen etua, joka on tärkeä, erottava tekijä verrattuna muihin ehdokkaisiin”.

– Että olisi ikään kuin olemassa epäpoliittinen, autenttinen Suomen etu, mikä on löydettävissä ja mitä voidaan edustaa, Vuorelma sanoo.

Politiikan tutkimuksen näkökulmasta ajatus on hyvin ongelmallinen.

– Ainahan politiikassa on kyse ideologisista intresseistä, joita kanavoidaan politiikkaan.

Aaltolan täytyy joka tapauksessa jossain vaiheessa tuoda esille, millaisia valintoja hän presidenttinä tekisi ja millaisia poliittisia mieltymyksiä hän edustaa, Vuorelma sanoo.

– Erottautuminen epäpoliittisena ei ole enää siinä vaiheessa mahdollista, kun pitää ottaa kantaa politiikkaan.

Tällä hetkellä ei ole selvillä, millaisia ideologisia intressejä Aaltola tarkasti ajaa, Vuorelma sanoo.

Politiikan ulkopuolelta kisaan lähtemisessä tutkija Karimäki näkee Aaltolalle sekä etuja että haittoja. Isoimpana etuna hän näkee mahdollisuuden vedota äänestäjiin yli puoluerajojen, kun taustalla ei ole tietyn puolueen painolastia, joka voisi karkottaa äänestäjiä.

Toisaalta puoluetradition puuttumisella voi olla myös kääntöpuoli.

– Ei ole sellaista ennustettavuutta ehkä äänestäjällä ajatella, että mikä on se arvomaailma ja aatepohja, josta ehdokas ponnistaa.

Aaltola on toki aiemmin ollut esillä asiantuntijanäkemystensä kanssa, mutta nyt profiili muuttuu, Karimäki sanoo.

– Nyt hänen täytyy pystyä jokin koherentti linja esittämään siitä, mitä hän edustaa.

Politiikan ulkopuolelta kisaan lähteminen tuo mukanaan myös käytännön haasteita: Aaltolalla ei ole taustalla valmista organisaatiota keräämässä kannattajakortteja tai myöhemmin kampanjoimassa valtakunnanlaajuisesti, jos kannattajakortteja saadaan riittävästi, Karimäki sanoo.

– Kyllä tässä tietysti on huomattava takamatka verrattuna toisaalta puolueiden asettamiin ehdokkaisiin ja toisaalta Pekka Haavistoon (vihr.) ja Olli Rehniin (kesk.), jotka ovat kannattajayhdistyksen ehdokkaita, mutta hyvin vahvasti omiin poliittisiin taustayhteisöihinsä ja puolueisiinsa kiinnittyneitä.

Politiikan ulkopuolelta kisaan lähteminen tuo mukanaan myös käytännön haasteita, tutkija Jenni Karimäki sanoo. Kuva: Lehtikuva

Aaltola myös totesi eilen, että ei olisi ”ryhtynyt tähän hommaan, jos jostain löytyisi parempi ehdokas”. Yle Uutisten haastattelussa hän totesi, että ”sitä ei muilla tunnu olevan sitä näkemystä, niin sitten on velvollisuus lähteä (ehdokkaaksi)”.

Vuorelman mukaan tällainen retoriikka ei ole perinteistä suomalaista poliittista kulttuuria.

Suomessa presidenttiehdokkaiden välille on ollut jopa väillä vaikea rakentaa näkyviä poliittisia eroja. Lisäksi vastakkainasettelua ei usein haeta kritisoimalla suoraan muita ehdokkaita, vaan pikemminkin vaivihkaisin keinoin.

– Suomessa tyypillisempi tilanne on, että presidentti pyrkii näyttäytymään vastentahtoisena kantamaan sitä roolia. Että häntä pitää sinne ikään kuin pitkään houkutella, Vuorelma sanoo.

Hänen mukaansa erityyppinen strategia voi olla myös riski, sillä etenkin presidentti-instituutiolta suomalaiset odottavat jatkuvuutta ja maltillisuutta.

Viime presidentinvaaleissa nähtiin liberaali- ja konservatiiviasetelma, Vuorelma sanoo. Siinä kisassa Pekka Haavisto oli liberaalien ehdokas, istuva presidentti Sauli Niinistö taas konservatiivien.

– Nyt Haavisto on liberaalien ehdokas, kun taas konservatiivipuolella on enemmän tarjontaa ehdokkaissa. Missä määrin Aaltola pystyy sitten jakolinjaa heiluttamaan niin sitä on vielä vaikea arvioida.

Siitä huolimatta, että Aaltolaa on toistaiseksi hankala sijoittaa arvokartalle, Karimäki ennakoi hänen pahimmiksi kilpakumppaneikseen muun muassa Olli Rehniä, perussuomalaisten ehdokkuutta tavoittelevaa eduskunnan puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) sekä tulevaa kokoomuksen ehdokasta.

– Varmaan hän kilpailee äänistä enemmän siellä jakolinjan keskellä ja oikealla puolella kuin kaikkein liberaaleimmassa tai vasemmistolaisimmassa segmentissä. Se tietysti jää nähtäväksi sitten, kun häneltä kuullaan enemmän omia ajatuksia ja linjauksia.

STT tavoitteli myös Mika Aaltolaa kommentoimaan kampanja-avaustaan mutta ei tavoittanut häntä.

Lue myös

Lintujen syysmuutto pyrähti käyntiin vilkkaana – poikkeuksellisia suurparvia havaittu

Syysmuutto vilkastuu ja monipuolistuu, kun elokuu kääntyy syyskuuksi. – Kuluneella viikolla pähkinähakkeja on vaeltanut...
28.8.2026 14:52

Jäätikön romahdus aiheutti katastrofin Nepalissa – kuvat kertovat valtavasta tuhosta

Tarina käynnistyy pystykuvaa klikkaamalla. ...
28.8.2026 14:49

Uuden Ilmailumuseon peruskivi muurattiin Vantaan Aviapoliksessa

Uuden Ilmailumuseon rakentamisen edistymistä juhlistettiin muuraamalla museon peruskivi perjantaina Vantaan Aviapoliksessa. Tilaisuudessa julkistettiin...
28.8.2026 14:19

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Reuters: Näin USA turvasi CIA-pomon salamyhkäistä matkaa Moskovaan
Uutiset | 26.8.2026 22:13
Sotahistoria | Tukialusamiraali, joka töppäili raskaasti – ”Bull” Halsey oli Tyynenmeren myrskyisä legenda
Uutiset | 27.8.2026 21:42
Uutta tietoa Norjan kuningas Haraldin terveydentilasta
Uutiset | 27.8.2026 12:10
Poliisi julkaisi käsittämättömän luvun
Uutiset | 26.8.2026 22:02
Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Epäily: Suomen kansalaisuuksia saatu petollisella menettelyllä
Uutiset | 27.8.2026 12:18
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

Lintujen syysmuutto pyrähti käyntiin vilkkaana – poikkeuksellisia suurparvia havaittu
Uutiset | 28.8.2026 14:52
Jäätikön romahdus aiheutti katastrofin Nepalissa – kuvat kertovat valtavasta tuhosta
Tarinat | 28.8.2026 14:49
Uuden Ilmailumuseon peruskivi muurattiin Vantaan Aviapoliksessa
Uutiset | 28.8.2026 14:19
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
JSN:ltä langettava päätös MTV:lle murhavideon julkaisemisesta
Uutiset | 28.8.2026 12:54
Venäjä kiihdyttää iskujaan Hersoniin – siviilejä on kehotettu poistumaan kodeistaan
Uutiset | 28.8.2026 12:02
Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut
Uutiset | 28.8.2026 12:00
Puolustusministeriö: Ruotsi osallistuu jatkossa Suomen alueellisen koskemattomuuden valvontaan – täydentää kansallisia toimia
Uutiset | 28.8.2026 11:57
Alaikäinen poika suunnitteli kouluiskua – luopui aikeistaan ja soitti itse hätänumeroon
Uutiset | 28.8.2026 11:39
Maitovalaan selviytymistä Itämerellä on tutkijan mukaan vaikea ennustaa –"Antaisin eläimen seikkailla"
Uutiset | 28.8.2026 11:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lintujen syysmuutto pyrähti käyntiin vilkkaana – poikkeuksellisia suurparvia havaittu
Uutiset | 28.8.2026 14:52
Jäätikön romahdus aiheutti katastrofin Nepalissa – kuvat kertovat valtavasta tuhosta
Tarinat | 28.8.2026 14:49
Uuden Ilmailumuseon peruskivi muurattiin Vantaan Aviapoliksessa
Uutiset | 28.8.2026 14:19
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuoleeko kurki ennen suon sulamista?
Mielipide | 28.8.2026 12:19
Lukijalta: Afrikkalainen sikarutto ei saa jäädä kymenlaaksolaisten maksettavaksi
Mielipide | 28.8.2026 12:01
Lukijalta: Investoinnit on alistettava yleisille säännöille, ei tapauskohtaiselle poliittiselle kaupankäynnille
Mielipide | 27.8.2026 14:11
Lukijalta: Kuolinpesien metsät eivätb ole ongelma
Mielipide | 27.8.2026 14:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste