Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Orpo, Kaikkonen, Adlercreutz ja Harkimo linjaavat tänään puolueidensa politiikan suuntaa

6.6.2026 2:00
Lue lisää 
Ilmasto
Metsien ikärakenne tekee Suomen metsistä huonon hiilinielun, sanoo Petteri Taalas. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

"Nolo juttu" – Metsien ja maankäytön painottaminen ilmastopolitiikassa oli virhe, väittää Ilmatieteen laitoksen johtaja

Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen myöntää, että maankäyttösektorin kyky sitoa hiiltä arvioitiin aikanaan liian suureksi. 
Samuli Vänttilä 13.10.2024 8:00, muokattu 14.10.2024 20:41
a– a+
Ilmasto

Suomessa on tehty ilmastopolitiikassa yksi merkittävä virhe, joka pitäisi uskaltaa nostaa esiin, sanoo Ilmatieteenlaitoksen pääjohtaja Petteri Taalas.

Tuo iso virhe on Taalaksen mukaan maankäyttösektorin ottaminen isoon rooliin ilmastotavoitteisiin pyrkimisessä. Päätös asiasta tehtiin vuonna 2022 voimaan astuneessa uudessa ilmastolaissa.

Taalas kommentoi asiaa kuluneella viikolla Maaseudun tulevaisuuden kolumnissa. Nyt hän avaa asiaa myös Suomenmaan haastattelussa.

Taalaksen mukaan Suomi ei luultavasti tule pääsemään hiilineutraalisuustavoitteeseensa vuoteen 2035 mennessä. Syy on hänen mukaansa selvä: tavoitteiden sitominen osaltaan maankäyttösektoriin.

– Suomi teki asiassa muista maista poikkeavan ratkaisun. Esimerkiksi Ruotsi ei sellaista tehnyt, vaikka sekin on hyvin metsäinen maa. Suomessa kuviteltiin, että me pääsemme maankäyttösektorin myötä ikään kuin ohituskaistaa pitkin näihin tavoitteisiin, mutta niin ei käynytkään, Taalas summaa.

Maankäyttö ilmastotavoitteissa liittyy yksinkertaistetusti metsien, peltojen ja turvesoiden rooliin hiilinieluina tai päästölähteinä.

Kyse on siitä, minkä verran maankäyttö tuottaa päästöjä ja minkä verran esimerkiksi metsät sitovat hiiltä ilmakehästä itseensä. 

Taalaksen mukaan iso ongelma on Suomen metsien ikärakenne. Vanhat metsät eivät sido hiiltä lähellekään niin hyvin kuin uudet, kasvavat metsät.

Taalaksen mukaan vanhat metsät muuttuvat lahoamisen myötä oikeastaan päästölähteiksi.

– Sotien jälkeen Suomessa panostettiin vahvasti metsäteollisuuteen ja metsiä hakattiin paljon. Kun hakatut metsät kasvoivat, ne sitoivat paljon hiiltä. Suomessa oletettiin, että se kehitys jatkuisi, mutta valitettavasti hiilinielu ei toimi enää samalla tavalla, kun metsä tulee tiettyyn ikään.

Ongelma on Taalaksen mukaan sekin, että pelisäännöt ovat muuttuneet. Nykyisin laskelmissa otetaan huomioon myös  turvepohjaiset maat sekä ojitetut metsämaat. Niistä vapautuu lahoamisen seurauksena hiiltä ilmakehään.

– Kaikkein tärkeintä olisi keskittyä fossiilisten polttoaineiden käytön vähentämiseen, kuten Ruotsikin tekee. Kun Suomi keskittyy myös maankäyttöön, koko ilmastotavoitteisiin pääseminen on vaarassa. Se on nolo juttu, jota joudutaan perustelemaan myös Brysselissä, Taalas sanoo.

Petteri Taalas toimi Maailman ilmatieteen järjestön WMO:n pääsihteerinä 2016–19 ja 2020–23. LEHTIKUVA / AFP / FABRICE COFFRINI

Maaseudun tulevaisuuden kolumnissaan Taalas vaati rajua pudostusta fossiilisen polttoaineen käyttöön.

Hän kuitenkin huomauttaa Suomenmaalle, että Suomi on edennyt fossiilisista luopumisessa “todella mallikkaasti”. Kivihiilen käyttö on loppumassa, turpeesta luovuttiin yllättävänkin nopeasti. Tuulivoiman ja muiden uusiutuvien energiaratkaisujen rooli kasvaa. 

Myös liikenteen päästöt vähenevät, joskin hitaasti. Sinne liittyvät Taalaksen mukaan myös suurimmat tarpeet fossiilisten vähentämisestä.

– Liikenteen päästöt ovat paljolti kuluttajan kukkarosta kiinni. Sähköautojen hinnat ovat vielä sellaisia, etteivät monet ihmiset pysty niitä ostamaan, hän sanoo.

Taalaksen näkemys maankäyttösektorin roolista eroaa voimakkaasti monien ilmastoasiantuntijoiden näkemyksistä. Tutkijoiden kommenteissa on kuulunut huoli hiilinielujen romahduksesta. 

Taalas myöntää, että keskustelu ilmastoasioista on usein hyvin jakaantunutta. Konsensusta on vaikea löytää. Maankäyttösektorista puhuminen on hänen mielestään ilmastokeskustelun tabu.

Valtavirrasta poikkeavien näkemysten esittäminen nostattaa hänen mukaansa usein aggressiivisten kommenttien vyöryn.

– Olen kokenut sen monta kertaa.

Nuori kasvava metsä on paljon parempi hiilinielu kuin vanha metsä, Petteri Taalas summaa. KUVA: Petra Pöyliö

Polarisoituminen ei kuitenkaan tee itse asialle eli ilmastonmuutoksen torjunnalle hyvää, Taalas näkee. 

Mitä vaikeampaa on löytää yhteisiä faktoja, sitä vaikeampi on löytää oikeasti vaikuttavia keinoja ilmaston lämpenemisen hillitsemiseksi.

– Ilmatieteen parissa me katsomme lukuja. Ne ovat kiistattomia, hän napauttaa.

Yksi kiistaton asia on Taalaksen mukaan esimerkiksi se, että Ilmatieteenlaitoksen mittauksissa vanhojen metsien kyky sitoa hiiltä on huomattu heikoksi. Myös vanhojen metsien muuttuminen päästölähteeksi on havaittu mittauksissa.

– Ilmastokeskusteluun liittyy aina muita intohimoja, kuten kysymys luontokadosta. Suomessa on myös tahoja, jotka eivät pidä metsien hyötykäytöstä. Keskusteluun liittyy myös monenlaisia arvokysymyksiä, Taalas pohtii.

Taalaksen mukaan Suomessa pitäisi nyt miettiä, mitä tilanteen korjaamiseksi voitaisiin tehdä.

Vastuu on hänen mukaansa Orpon hallituksella, vaikka päätös maankäyttösektorin ottamisesta mukaan ilmastotavoitteisiin tehtiinkin Marinin hallituskaudella.

Orpon hallitusta koskee kuitenkin se, yltääkö Suomi vuoden 2035 ilmastotavoitteisiin.

– Kyllä nykyhallitus voi tätä asiaa käsitellä, vaikka hallitusohjelmassa lukeekin, että pidetään tavoitteesta kiinni. 

Metsien ja maaperän hiilensidonta on Suomen hiilineutraalisuuden akilleen kantapää, sanoo ministeri Kai Mykkänen. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.) myöntää, että maankäyttösektorin kyky sitoa hiiltä arvioitiin aikanaan väärin. 

– On selvää, että Suomen hiilineutraalisuuden akilleen kantapää on metsien ja maaperän hiilensidonta, jonka määrä oletettiin viitisen vuotta sitten ilmastolakia säädettäessä selvästi suuremmaksi kuin miltä todennäköinen tulevaisuus nykytiedon valossa näyttää, Mykkänen muotoilee sähköpostitse Suomenmaalle.

Hänen mukaansa samanlaiset huolet ovat lisääntyneet myös Ruotsissa ja useissa Euroopan metsäisissä maissa.

Mykkänen sanoo, että fossiilisten polttoaineiden vähentämisen tulee olla Suomen ilmastopolitiikan syömähammas myös jatkossa. Hän kuitenkin huomauttaa, että Suomessa on vähennetty fossiilisia päästöjä noin 40 prosenttia vuosituhannen alun tasoon nähden.

Kun fossiilipäästöt romahtavat entisestään seuraavan kymmenen vuoden aikana, metsien ja maaperän hiilensidonnan merkitys suhteessa päästöihin kasvaa, Mykkänen summaa.

– Ei siltäkään siis silmiä voi sulkea. Siksi myös EU yhdessä tarkastelee nettopäästöjä nielut mukaan lukien. Minusta pitää tarkastella tolkullisesti ja rehellisesti kokonaisuutta. Toimet pitää tehdä siellä, missä saadaan järkevästi isoja määriä hiiltä pois päätymästä ilmakehään, ministeri linjaa.

Lue myös

Petteri Orpo jatkaa kokoomuksen puheenjohtajana: "Tämä on ollut huikea matka, ja matka jatkuu!"

Orpolle ei ilmaantunut vastaehdokkaita. Hänet valittiin kuudennelle kaudelle yksimielisesti.
6.6.2026 10:57

Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: "Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä"

Keskusta ei osallistu hallitukseen, joka jättää oven auki velkavenkoilulle, linjaa puheenjohtaja Antti Kaikkonen.
6.6.2026 10:40

Katso suorana – Keskustan puoluekokouksessa käydään poliittinen yleiskeskustelu

Keskustan puoluekokouksen toinen päivä on käynnissä Tampereella. Suomenmaa näyttää kokouksen suorana verkkosivullaan. Puolueen puheenjohtaja...
6.6.2026 9:59

Aihetunnisteet

hiilensidonta ilmasto Ilmastonmuutos ilmastotavoitteet metsä Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mette-Marit laitettiin keuhkonsiirtojonoon – ”Sairaus on vakava,” sanoo ylilääkäri
Uutiset | 5.6.2026 12:17
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Politico: USA peräytynee ohjuskaupoista Saksan kanssa, koska pelkää Venäjän reaktiota
Uutiset | 5.6.2026 9:59
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uusimmat

Petteri Orpo jatkaa kokoomuksen puheenjohtajana: ”Tämä on ollut huikea matka, ja matka jatkuu!”
Uutiset | 6.6.2026 10:57
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Katso suorana – Keskustan puoluekokouksessa käydään poliittinen yleiskeskustelu
Uutiset | 6.6.2026 9:59
RKP:n Adlercreutz ehdottaa Pohjoismaille syvempää liittoa – ”Kalmarin unioni 2.0”
Uutiset | 6.6.2026 9:56
Ruotsin kuningaspari juhlii kultahäitä – ohjelmassa ajelu hevosvaunuilla ja rakkausteemainen ulkoilmakonsertti
Uutiset | 6.6.2026 9:55
Naton Ramstein Flag 26 -harjoituksessa testataan Norjasta johdettua pohjoisen ilmapuolustusta
Uutiset | 6.6.2026 9:30
Ukraina iskenyt sadoilla drooneilla Venäjälle – Pietarin alueella pudotettu liki 90 lennokkia
Uutiset | 6.6.2026 9:26
Puolustusvoimat rajoittaa ilmailua väliaikaisesti Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 6.6.2026 9:21
Lännestä saapuva sadealue tuo helpotusta kuivuuteen viikonloppuna
Uutiset | 6.6.2026 9:11
Ulkoministeri Valtonen avaa Suomen YK:n turvallisuusneuvostokampanjan New Yorkissa
Uutiset | 6.6.2026 9:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Keskustan puoluekokoukseen tultiin treffeille ja politiikan festareille – ”Hurjan hyvä yhteishenki on parasta”
Uutiset | 5.6.2026 14:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petteri Orpo jatkaa kokoomuksen puheenjohtajana: ”Tämä on ollut huikea matka, ja matka jatkuu!”
Uutiset | 6.6.2026 10:57
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Katso suorana – Keskustan puoluekokouksessa käydään poliittinen yleiskeskustelu
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Luonto kuuluu myös kaupunkiin
Mielipide | 4.6.2026 14:53
Lukijalta: Ylimitoitetut puolustusmenot rapauttaisivat kansan puolustustahtoa
Mielipide | 4.6.2026 14:51
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste