Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Ulkomaat
EU-mielinen istuva presidentti Maia Sandu toivoi EU-äänestyksen mobilisoivan hänelle ääniä presidentinvaaleissa, mutta tutkijan mukaan kävi toisin. Sandu lehdistötilaisuudessa maanantaina. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP / DANIEL MIHAILESCU)

Moldovan EU-kansanäänestyksen jakaantunut lopputulos saattaa jopa vaarantaa maan EU-tien, arvioi tutkija

Tutkija Ryhor Nizhnikaun mukaan EU-mielisten niukka voitto Moldovan kansanäänestyksessä on tosiasiassa heille symbolinen häviö.
STT – Maiju Ylipiessa 21.10.2024 17:46, muokattu 21.10.2024 19:22
a– a+
Ulkomaat

Ulkopoliittisen instituutin vanhemman tutkijan Ryhor Nizhnikaun mukaan Moldovan EU-kansanäänestyksen tulos kuvaa hyvin sitä, kuinka jakaantunut maa on.

Moldovassa äänestettiin sunnuntaina presidentinvaalien lisäksi siitä, kirjataanko tavoite EU-jäsenyydestä maan perustuslakiin. Kun lähes kaikki äänet oli laskettu, EU-jäsenyyttä kannattava puoli oli voittamassa kansanäänestyksen noin 50,5 prosentilla.

Nizhnikau katsoo, että näin tiukassa tilanteessa voittajalla ei oikeastaan ole edes väliä, sillä kyseessä on joka tapauksessa symbolinen häviö EU-mielisille.

– Voitto tällaisella marginaalilla tuskin oikeuttaa sellaista ajatusta, että tämä kansanäänestys antaisi lopullisen tuen Moldovan EU-tielle.

Tutkijan mukaan EU-mielinen istuva presidentti Maia Sandu toivoi EU-äänestyksen mobilisoivan hänelle ääniä presidentinvaaleissa, mutta toisin kävi.

– Sandun ja hänen hallintonsa epäsuosio itse asiassa vähensi kyllä-ääniä kansanäänestyksessä, Nizhnikau arvioi.

Nizhnikaun mukaan äänestys oli tarpeeton poliittinen temppu. Lopputuloksen valossa hän pitää sitä Sandun ja EU-mielisten kannalta virheenä, joka voi kostautua Sandun edustamalle PAS-puolueelle ensi kevään parlamenttivaaleissa.

– Nykyinen, EU-mielinen hallitus voi menettää valta-asemansa, ja keväällä edessä voi olla Moldovan eurooppalaisen unelman loppu, Nizhnikau sanoo.

Moldovan EU-jäsenyysneuvottelut alkoivat viime kesänä.

EU-tavoitteen kirjaaminen lakiin vaikeuttaa Nizhnikaun mukaan maan geopoliittisen suunnan muuttamista tulevaisuudessa, mutta se ei tee siitä mahdotonta.

Varsinaiseen EU-prosessiin äänestys ei tutkijan mukaan vaikuta.

Nizhnikau huomauttaa, että Georgiassa sama periaate on jo perustuslaissa. Siitä huolimatta Georgian EU-jäsenyysprosessi on käytännössä pysähtynyt.

Sandu on useiden muiden moldovalaistahojen tapaan syyttänyt Venäjää yrityksistä vaikuttaa Moldovan vaaleihin. Moldovan viranomaiset epäilevät, että jopa neljäsosaan äänestäjistä oli pyritty vaikuttamaan venäläisellä rahalla.

Nizhnikau pitää tietoja Venäjän ostamista äänistä luotettavina. Hän uskoo silti, että Venäjän vaikuttamista ratkaisevampi tekijä kansanäänestyksessä on ollut moldovalaisten aito tyytymättömyys. Moni ajattelee, että nykyhallinto ei ole lunastanut lupauksiaan.

– Tämä hallitus nousi valtaan iskulauseilla korruption torjumisesta, vahvojen valtion instituutioiden rakentamisesta ja köyhyyden vastustamisesta, mutta tuloksia ei ole saavutettu. Uudistukset sakkaavat ja talous on huonossa jamassa, Nizhnikau sanoo.

Hän katsoo myös, että istuva presidentti on saanut merkittävää tukea EU:lta.

– Venäjä pelasi likaisesti, mutta myös EU oli vahvasti mukana.

Myös presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen tulos kertoo Nizhnikaun mukaan Sandun epäsuosiosta. Sandu oli noin 42 prosentin ääniosuudella suosituin ehdokas, mutta ero toiseksi tulleeseen oli ennakoitua pienempi.

Toisella kierroksella 3. lokakuuta Sandua vastassa on Venäjä-mielisen sosialistipuolueen tukema Alexandr Stoianoglo. Nizhnikau ennakoi kisasta tiukkaa, mutta pitää Sandun voittoa todennäköisempänä.

– Se riippuu siitä, pystyykö hän muuttamaan narratiiviaan ja puhumaan enemmän Moldovasta ja Moldovan haasteista Venäjän sijaan, tutkija arvioi.

Moldovan tulevaisuuden kannalta paljon tärkeämmät ovat Nizhnikaun mukaan kuitenkin tulevat parlamenttivaalit.

Lue myös

Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka "mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta"

Keskustalaisten eduskunnan talousvaliokunnan jäsenten mukaan Orpon hallitus on sitoutunut jopa Marinin hallitusta tiukempaan...
29.4.2026 17:52

Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre

Eteläisen Norjan Renasta on löytynyt maan historian suurin viikinkiaikaisten kolikoiden aarre. Ensimmäisen 19...
29.4.2026 17:35

Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – "Lapsia syntyy jo aivan liian vähän"

Kriitikoiden mukaan määräaikaisuuslakiesitys lisää epävarmuutta työmarkkinoilla sekä raskaus- ja perhevapaasyrjintää.
29.4.2026 17:23

Aihetunnisteet

Euroopan unioni Moldova Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
Epäily: Taksikuski ajoi tahallaan ihmisen päälle
Uutiset | 29.4.2026 16:39
”Korsuhenki” koetuksella – keskusta paheksui hallituksen sooloilua ydinaselinjauksissa
Uutiset | 29.4.2026 15:50
Kahta ihmistä puukotettiin Lontoon juutalaisalueella, pääministeri esitti huolensa
Uutiset | 29.4.2026 15:18
Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Rikosoikeuden professorien mielestä Auer-tuomio on hyvin perusteellinen – Riippumaton selvitys ei olisi missään nimessä huono asia, sanoo Sakari Melander
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste