Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – "Hävettää ja harmittaa"
Kansanedustaja Timo Mehtälä (kesk.) antaa tylyn tuomion hallituksen ja erityisesti perussuomalaisten puheille “energiaturpeen kunnianpalautuksesta”.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) otsikoi aiheen ”energiaturpeen kunnianpalauksella” valtioneuvoston tiedotustilaisuudessa tällä viikolla.
Mehtälän mukaan otsikointi ei pidä paikkaansa.
– Aivan järkyttävää vedätystä. Turpeen energiakäytön osalta ei tule muuttumaan yhtään mikään, Mehtälä tyrmää tiedotteessaan.
Hallitus päätti kehysriihessä varata yhteensä kahdeksan miljoonaa euroa CHP-laitosten käytön pidentämiseen, biokaasukäyttöisten kaasuturbiinien rakentamiseen ja turpeen varmuusvarastoinnin jatkamiseen vuoteen 2030.
Varmuusvarastointi olisi voimassa olevan päätöksen mukaan loppunut vuonna 2028.
– Nyt näitä asioita markkinoidaan turvealan pelastuksena. Tähän valheelliseen viestintään oli muutama yrittäjä uskonut, ja todella harmittaa heidän puolestaan. Siellä on hyvin vaikea tilanne, ja tämä tuntuu suorastaan pilkanteolta yrittäjien kustannuksella, Mehtälä lataa.
Hän arvioi, että taustalla on perussuomalaisten halu näyttää, että turvetta puolustetaan.
– Tiedän, että perussuomalaisissa on joitakin edustajia, jotka ihan aidosti tekevät työtä turpeen käytön edistämiseksi. Ja tämä varmuusvarastoinnin jatkaminen on hyvä asia. Mutta jokin raja pitää olla siinäkin, miten paljon päätösten vaikutuksia vääristelee, hän puhisee.
Mehtälä muistuttaa myös, että perussuomalaiset teki vuoden 2023 eduskuntavaalien aikaan monia mahdottomia lupauksia turpeen energiakäytön pelastamiseksi.
Mehtälän mukaan perussuomalaiset lupasivat muun muassa poistaa turpeen energiaveron ja irrottaa turpeen päästökaupan piiristä.
– Mutta tällaiset lupaukset olivat ihan täyttä populismia, eivätkä ne päätyneet hallitusohjelmaan. Väkisin tulee mieleen, että tämä harmitus on nyt taustalla tässä bluffausyrityksessä.