Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Keskuskauppakamarin huhtikuussa tekemä talouskysely yrityksille osoittaa, että tunnelmat ovat pessimistiset (46 prosenttia vastaajista). Toisaalta kysely kertoo, että käänne parempaan on lähellä, mutta maaliviiva siirtyy jatkuvasti eteenpäin. Suurin syy pessimistisyyteen on geopoliittinen epävarmuus.
Iran, Ukraina, Trump ja Nato toistuvat avoimissa vastauksissa, kun kysytään kasvun esteiden syitä. Venäjän hyökkäyssota, Iranin konflikti ja presidentti Trumpin arvaamaton toiminta vaikuttavat raaka-aineiden hintoihin, logistiikkaan, asiakkaiden investointihalukkuuteen ja yleiseen tunnelmaan.
Kun katsotaan Suomen sisäisiä syitä, niin pessimismiä ruokkii rakennusalan edelleen jatkuva matalasuhdanne ja pankkien kiristyneet käytännöt rahoituksen saamisessa. Esille nostetaan myös median rooli: negatiivinen uutisointi lamauttaa kuluttajia ja yrityksiä enemmän kuin on tarpeen.
Positiivisiakin signaaleita on. Neljännes vastaajista odottaa henkilöstömäärän kasvavan seuraavan puolen vuoden aikana, kun taas 15 prosenttia vastaajista odottaa henkilöstömäärän supistuvan.
Sama suhde näkyy myös yritysten tilauskannoissa tulevalle puolelle vuodelle, kun tilauskannat kasvavat neljänneksellä vastaajista ja pienenevät 15 prosentilla.
Kannattavuudessa näkyy maailmantilanne: kallistuneet kuljetus- ja raaka-ainekustannukset nakertavat kannattavuutta. Vastaajista 31 prosenttia ilmoittaakin kannattavuuden heikkenevän seuraavan kuuden kuukauden aikana.
Vastaajista 57 prosenttia ilmoittaa Iranin sotatilanteen aiheuttamien logistiikkakustannusten vaikuttavan suoraan yrityksensä kannattavuuteen.
Jos rakennustoimiala vetää tunnelmia alas, niin tekoälypohjainen yritystoiminta kasvaa. Samoin kaivosteollisuudessa on kysyntää, kunhan poliittiset päätökset eivät syö kasvun eväitä. Myös ohjelmisto- ja teknologia-ala kasvaa globaalien markkinoiden ansiosta, vaikka kotimaan kysyntä ontuu.
Vaikka maaliviiva vaikuttaa siirtyvän jatkuvasti eteenpäin, on pieniä merkkejä käänteestä parempaan ilmassa.
Jo aiemmin tehdyt talouskyselyt osoittavat sen, minkä myös tuore kysely nostaa esille: yritykset kaipaavat ennakoitavuutta, rahoitusta ja tulevaisuudenuskoa, jotta kasvu on mahdollista.
Suomen talous ei tarvitse lisää varovaisia analyysejä ja odottavaa tunnelmaa. Nyt tarvitaan päätöksiä ja rohkeita uusia avauksia, jotka tukevat yritysten kasvua globaaleista turbulensseista huolimatta.
Mari Viirelä
Oulun kauppakamarin palvelusektorin johtaja
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/