Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: "Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta"
Oikeusministeriön kansliapäällikkö Antti Leinonen ei näe aihetta Onnettomuustutkintakeskuksen (Otkes) tutkinnalle Anneli Auerin oikeusprosessin vaiheista.
– Asiaa toki arvioidaan tuomion tultua lainvoimaiseksi, mutta ei tämä kyllä vaikuta minusta sen tyyppiseltä poikkeukselliselta tapahtumalta, joka olisi uhannut tai vaurioittanut vakavasti yhteiskunnan perustoimintoja, hän sanoi keskiviikkona STT:lle.
Auerin asianajajan Markku Fredmanin mielestä valtioneuvoston tulisi aloittaa turvallisuustutkintalain mukainen tutkinta ja antaa Onnettomuustutkintakeskuksen selvittää syyt Aueria kohdanneeseen oikeusmurhaan.
Tutkinnan aloittamisesta päättäisi valtioneuvosto oikeusministeriön esityksestä. Tällainen tutkinta voi lain mukaan koskea erittäin vakavaa kuolemaan johtanutta tai yhteiskunnan perustoimintoja uhannutta tai vakavasti vaurioittanutta tapahtumaa, joka ei ole onnettomuus.
– Ainakaan äkkiseltään en osaa nähdä, että tämä määritelmä täyttyisi sen tyyppisessä tapahtumaketjussa, josta nyt on puhe, Leinonen sanoo.
Leinonen sanoo, että Suomessa on riippumattomat tuomioistuimet, jotka tekevät ratkaisunsa kuten tekevät. Siihen korjausmekanismina on se, että haetaan muutosta tuomioon.
– Korkein oikeus voi viime kädessä purkaa lainvoimaisenkin tuomion, jos laissa säädetyt perusteet tuomion purulle täyttyvät, hän sanoo.
Lisäksi ylimmät laillisuusvalvojat valvovat, että kaikki tuomarit, syyttäjät ja virkamiehet toimivat lainmukaisesti.
Käräjäoikeus hylkäsi keskiviikkona kaikki syytteet Auerin ja tämän entisen miesystävän seksuaali- ja väkivaltarikosoikeudenkäynnissä.
Oikeusministeri Leena Meri (ps.) viestitti aiemmin keskiviikkona STT:lle, että on pyytänyt ministeriön virkakuntaa selvittämään asiaa ja Onnettomuustutkintakeskuksen mahdollista roolia.