Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut

15.5.2026 12:27
Lue lisää 
Henkilö
– Varsinkin Itä-Suomea kun kiertää, aika paljon on niitä tyhjiä kyliä ja tyhjillään olevia taloja, Mikko Alatalo sanoo. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Mikko Alatalo uskoo yhä maaseudun elämäntapaan – "Ei ole tarvinnut takkia kääntää eikä vuorikankaita vaihtaa"

Pekka Pohjolainen 2.12.2018 9:00, muokattu 3.12.2018 13:56
a– a+
Henkilö

Syksyllä 1978, tasan neljä vuosikymmentä sitten, Mikko Alatalo muusikoineen sulkeutui levytysstudioon.

Tuloksena syntyi maineikkaan, pohjoisen ihmisten sielunmaisemaa ja ahdinkoa käsitelleen Siirtomaasuomi-trilogian ensimmäinen osa Yhdentoista virran maa.

Vuosikymmenien jälkeenkin Alatalo pitää monia tuolloin syntyneistä lauluistaan yhä ajankohtaisina.

– Ainoa ero on, että kun lauloin silloin muuttoliikkeestä maaseudulta Ruotsiin, niin silloin oli vielä lähtijöitä, hän pohtii.

Uusimmalla, viimeiseksi jäävällä cd-levyllään Viimeinen Juna Alatalo laulaa pohjoiskarjalaisen muusikon Suonna Konosen kanssa siitä, ettei enää ole edes lähtijöitä, on vain ”tyhjien talojen maa”.

Alatalon mukaan siinä maassa jotkut vielä pärjäävät, jotkut ovat menettäneet toivonsa.

– Varsinkin Itä-Suomea kun kiertää, aika paljon on niitä tyhjiä kyliä ja tyhjillään olevia taloja.

Toisaalta pohjoisessa ja Lapissa – vanhassa siirtomaa-Suomessa – asiat ovat hänen mukaansa paremmin, kiitos matkailuelinkeinon.

Alatalo on laulanut ja puhunut maaseudun puolesta koko uransa. Työmaa ja koti löytyvät kuitenkin kaupungeista, Helsingistä ja Tampereen Pispalasta.

– Kyllä minä Pispalassa tykkään asua tietysti, kun se on lähes niin kuin pikkukylä. Mutta olen asunut kyllä lähiöissäkin aikoinaan ja Helsingissäkin eri paikoissa.

Minään urbaanin kasvun ideologina Alatalo ei itseään pidä, pikemminkin sen kriitikkona. Kansanedustajaa ei oikein miellytä se, että Tampereellekin tulvii nuoria ihmisiä asumistuelle, työttömyystuelle ja toimeentulotuelle.

– Ymmärrän sen, että kaupungissa on ehkä mukavampi olla työttömänä kuin siellä maaseudulla, kun on sosiaalista verkostoa. Mutta onko meillä pitkällä tähtäimellä varaa tähän?

Siirtomaa-Suomen Alatalo puolusti vielä vahvasti pohjoista Suomea myös sen luontoarvojen riistäjiltä. Mutta löytyykö miehen ajattelusta vielä vihreyttä?

– Sanotaanko, että olen sellainen järkivihreä. Kyllä minä edelleenkin olen sitä mieltä, että on järjetöntä kaavoittaa puistot betonirakennuksille niin kuin Tampereella uhattiin tehdä.

Alatalo sanoo pitävänsä viheralueita yhä erittäin tärkeinä.

– Mutta kohtuullisessa metsän hyödyntämisessä olen ehkä enemmän realisti kuin nuorempana.

Minä olen voinut keskustan ryhmässä toimia ja puhua niissä asioissa, joista olen laulanutkin aikoinaan.

Maaseutua Alatalo elvyttäisi muun muassa valokuidusta vedetyllä laajakaistaverkolla, mobiililla täydentäen.

– Se takaa sen, että maaseudulla voidaan yrittää ja etäisyyksistä riippumatta tehdä työtä. Ja ennen kaikkea biotaloutta voidaan myös harjoittaa.

Alatalon mielestä myös kaavoitusta pitäisi keventää edelleen kevyiden kyläkaavojen suuntaan ja laskea maaseudun hiilijalanjälki oikealla hiilitaseella.

– Siellä asutaan puutaloissa, ja tällainen pientalo on paljon hiilipihimpi kuin kaupungin kerrostalot. Siellä ei ole porrashuoneita, yhteistiloja eikä erilaisia varastoja, ja siellä voidaan elää hyvin ekologisesti jopa käyttämällä suomalaista polttoainetta lämmikkeenä.

Alatalon mielestä myös biokaasun tuotantoa autojen käyttövoimaksi pitää lisätä, koska biokaasu on ilmastonäkökulmasta sähköä parempi ratkaisu. Hän muistuttaa, että sähkökin joudutaan tuottamaan jollakin, ja akuissa tarvitaan litiumia, kobolttia, nikkeliä ja lyijyä.

– On aikamoinen rasite myös ympäristölle, jos aiotaan kaikkiin niihin miljooniin sähköautoihin hommata akkuja. Ja siinä mielessä biokaasu olisi suomalaiselle maaseudulle puhdas tuote, joka ei edes haise, kun se käsitellään.

Vaikka Alatalo korostaa politiikan olevan aina joukkuepeliä, hänen puumerkkinsä näkyy monissa kotimaakunnan hankkeissa Pirkkalan lentokentän kakkosterminaalista Tampereen läntiseen kehätiehen.

Tampereen ratikkahanketta Alatalo sen sijaan vastusti kiivaasti, koska piti sähköbussia parempana ratkaisuna. Hän kertoo laskeneensa, että pelkän raiteen hinnalla olisi saanut yli 200 omalla kaistallaan kulkevaa sähköbussia.

Alatalon mukaan raitiovaunu voitti, koska hankkeessa yhdistyi omituisella tavalla vihreiden ja gryndereiden etu: vihreät halusivat lopettaa autoilun Tampereen keskustassa, ja rakennusalaa kiinnosti kerrosneliön hinnan nousu reitin varrella.

– Se on nähty Espoossakin, että hinnat ovat suorastaan ylikuumentuneet metron varrella. Mutta heti kun mennään kilometrin verran ulospäin, niin se ei vaikuta enää mitään.

Hankkeesta itsestään ei kannata Alatalon mielestä kuitenkaan enää melskata.

– Nyt se päätös on tehty ja pulinat pois, ei siinä mitään. Mutta minä toivon, että se jopa jatkuisi Pirkkalaan, Kangasalle ja Ylöjärvelle, jotta niitä maksajia tulisi siihen ratikkaan.

Alatalo myöntää pettyneensä myös taksiuudistukseen, joka ei hänen mielestään ”mennyt niin kuin Strömsössä”.

– Siinä voidaan joutua joitakin jälkiä vielä korjaamaan. Ymmärsin periaatteen kyllä, että siirrytään sähköiseen kuljettamiseen, ja siihen myös taksiuudistus liittyy. Mutta esimerkiksi maaseudulla takseilla ei ole enää päivystysvelvollisuutta, ja siellä on aika tyhjiä kyliä, joissa ei ole takseja.

Alatalo sanoo kuitenkin puolustavansa liikenne- ja viestintäministeri Anne Berneriä ulkopuolisen rahan etsimisessä liikenneväylille.

Hänen mielestään esimerkiksi tunnin rata Helsingistä Tampereelle voitaisiin rahoittaa myös ulkopuolisella rahalla.

Maksullisia teitäkään Alatalo ei sulkisi pois.

– Minä olisin jopa valmis maksamaan siitä, jos saisin hyvää tietä ajaa tuonne Pohjanmaalle, että kolmostie olisi parempi. Mutta se edellyttää, että vierellä kulkee seututie, jota voivat ajaa ilmaiseksi maaseudulla asuvat ihmiset, jotka eivät halua lähteä moottoritielle tai maksulliselle tielle.

Olen katsonut olevani sillä tavalla vaatimaton ihminen, että minulle riittää, jos puolustan omaa maakuntaani.

Tänä syksynä Alatalolla, 67, on ollut kerrottavanaan luopumisuutisia.

Hiljattain hän ilmoitti lopettavansa levyttämisen, vaikka keikkailu jatkuukin. Pääsyynä oli se, että cd-levyjä ei käytännössä soiteta eikä myydä enää juuri missään.

Alatalo myöntää kuitenkin myös turhautuneensa siihen, ettei hänen ikäistensä artistien uutta musiikkia enää soiteta radiossa, ei vaikka poliitikot hoitivat Yleisradion rahoituksenkin kuntoon.

– Aikuinen yleisö on radioissa unohdettu.

Vaikka ajolähtöä kotiinpäin ei olisi, myös kansanedustajan työt saavat ensi keväänä jäädä. Politiikan pinnallistuminen ei ole Alataloa vaivannut, mutta 16 vuotta lajia on tarpeeksi.

Neljän keskustalaisen pääministeri-puheenjohtajan aikana politiikkaa tehnyt Alatalo myöntää, että yhteiskunnan kuntoon laitto ei ole erityisen suosittua toimintaa. Siinä joutuu yleensä kohtaamaan myös ihmisten suuttumuksen, kuten Juha Sipilällekin on käynyt.

– Ja kyllä varmasti moni meidän ryhmästämmekin ehkä kysyy, että missä on se köyhän asia, olisiko pitänyt kuunnella vielä enemmän sitä puolta.

Alatalo sanoo ymmärtävänsä, että vyötä on ollut pakko kiristää.

– Ja harmittaa tietysti itseänikin, että uusia liikennehankkeita ei ole saatu nyt eteenpäin, kun ei ole ollut riittävästi rahaa siihen. Toisaalta täytyy muistaa, että meillä on kuitenkin nyt vajaalla miljardilla korjattu teitä ja lyhennetty korjausvelkaa. Sekin on ollut yksi Sipilän esille tuoma asia alun perin.

Aikansa kutakin – kupletti eduskunnasta

Sitoutumattomana kansanedustajaksi valittu Alatalo otti keskustan jäsenkirjan pian eduskuntaan noustuaan. Sopeutuminen ei nuoruuden yleisvasemmistolaiselle ollut vaikeaa.

– Ei minun ole tarvinnut tässä millään tavalla takkia kääntää eikä edes vuorikankaita vaihtaa. Minä olen aika paljon voinut keskustan ryhmässä toimia ja puhua niissä asioissa, joista olen laulanutkin aikoinaan, eli maaseudun ja nimenomaan koko Suomen puolesta, niin sanotun muun Suomen puolesta.

Alatalo huomauttaa, että kehä kolmosen sisäpuolen asioille eduskunnasta löytyy kyllä puolustajia. Itse hän on keskittynyt omaan maakuntaansa.

– Jotkuthan ovat täällä tällaisia globaaleja poliitikkoja, että he pelastavat maailmaa, ja ihan hyvä näinkin. Se on minusta hyvä työnjako, minä olen katsonut olevani sillä tavalla vaatimaton ihminen, että minulle riittää, jos puolustan omaa maakuntaani, Alatalo summaa.

Haastattelu on julkaistu alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 12.10.2018. Suomenmaan voit tilata täältä .

Lue myös

Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita

Keskustan sivuilla pääsee kuka tahansa jo äänestämään neuvoa-antavassa kyselyssä kolmesta puoluekokousaloitteesta
16.5.2026 8:00

Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena

Kansalaisten parissa julkisen velan kasvua hillitsevä niin kutsuttu velkajarru nähdään tarpeellisena, kertoo Kunnallisalan...
16.5.2026 0:05

Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa

Kiinan 1900-luvun historia on verinen. Kiinan suuri väestömäärä on tarkoittanut sitä, että kun Kiinassa...
15.5.2026 22:30

Aihetunnisteet

mikko alatalo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut
Uutiset | 15.5.2026 12:27
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Venäjä kertoo Ukrainan tehneen viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan
Uutiset | 15.5.2026 9:12
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena
Uutiset | 16.5.2026 0:05
Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 15.5.2026 22:30
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Neuvostovenäläiset tulittivat Suomen linnaketta vielä 1919 – tällainen oli järeä merilinnake, jonne Suomen sisällissota päättyi
Uutiset | 15.5.2026 21:45
Zelenskyin kansliapäällikkö: Kreml yrittää salamurhata minut
Uutiset | 15.5.2026 21:39
Amerikkalaisvirkamiehen mukaan Yhdysvallat ei ole poistumassa Euroopasta
Uutiset | 15.5.2026 18:51
Xi hyväksyi Trumpin kutsun tulla Yhdysvaltoihin syyskuussa
Uutiset | 15.5.2026 17:59
OmaVero sulkeutuu viikonlopuksi
Uutiset | 15.5.2026 17:50
Lapin liiton puheenjohtaja Olli Rainio Sakatin kaivoksesta: ”Ei ole syytä tuomita puolustajia eikä vastustajia”
Uutiset | 15.5.2026 17:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00
Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena
Uutiset | 16.5.2026 0:05
Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 15.5.2026 22:30
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten ääni kuuluviin, nuorisovaltuustoille aloiteoikeus
Mielipide | 15.5.2026 19:04
Lukijalta: Erilaiset laskentatavat eivät kerro koko totuutta
Mielipide | 15.5.2026 13:30
Lukijalta: Ikäihmisten hoito kriisissä – onko meillä varaa jatkaa näin?
Mielipide | 15.5.2026 12:04
Lukijalta: Sote-alan IT-järjestelmät ratkaisevat suomalaisen terveydenhuollon tulevaisuuden
Mielipide | 15.5.2026 11:12
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste