Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Raskaammat autot, kuoppaisemmat tiet, kuluneemmat renkaat – Autoilussa yhä useampia yhtäaikaisia riskitekijöitä

9.7.2025 20:00
Lue lisää 
SDP
Mikkel Näkkäläjärvi on valittu SDP:n puoluesihteeriksi. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Mikkel Näkkäläjärvi valittiin SDP:n puoluesihteeriksi

STT 2.9.2023 10:41, muokattu 2.9.2023 15:16
a– a+
SDP

Mikkel Näkkäläjärvi on valittu SDP:n puoluesihteeriksi. Hän sai äänestyksessä 257 ääntä. Hanna Kuntsi sai 170 ääntä. Tyhjiä ääniä annettiin 57.

Alun perin puoluesihteerin paikkaa tavoitteli neljä ehdokasta, mutta kaksi ehdokasta luopui kisasta, sillä tuore puolueen puheenjohtaja Antti Lindtman kertoi kannattavansa Näkkäläjärveä tai Kuntsia.

Kisasta luopuivat Matti Niemi ja Kaisa Vatanen.

Puoluekokouksessa Lindtmanin päätös kertoa suosikkinsa herätti tuoreeltaan ihmetystä ja kritiikkiä. Näkkäläjärveltä kysyttiin tiedotustilaisuudessa myös tästä ja siitä, miten hän saa koko puolueväen luottamuksen.

Näkkäläjärven mukaan he tekivät ehdokkaiden kanssa hienon puoluesihteerikiertueen. Hän kertoi arvostavansa muita ehdokkaita.

– Heidän ideoitaan tulen aivan taatusti hyödyntämään tässä puoluesihteerin työssäni ja omalta osaltani voin sanoa sen, että teen tietenkin parhaani, että voin olla koko puolueväen luottamuksen arvoinen. Ei siinä oikein voi muuta todeta kuin että teen parhaani ja haluan olla koko liikkeen ihminen, hän sanoo.

Häneltä kysyttiin myös, millaiset jäljet kisa jättää puolueeseen ja pystyykö puolue lähtemään yhtenäisenä joukkona pois.

– En pysty arvioimaan, minkälaiset jäljet tämä jättää puolueeseen, mutta uskon ja toivon, että täältä lähdetään hyvässä hengessä yhtenäisenä eteenpäin. Ihmiset ovat tulleet kuitenkin tähän kansanliikkeeseen muuttaakseen maailmaa ja vaikuttaakseen asioihin, hän sanoi.

Näkkäläjärvi kertoi uskovansa, että tarmoa näihin tavoitteisiin ihmisiltä löytyy edelleenkin.

Kaisa Vatanen vaikutti kritisoivan omassa puoluesihteerikisan esittelypuheenvuorossaan sitä, että Lindtman kertoi oman suosikkinsa puoluesihteeriksi.

Vatanen sanoi puheessaan, että ei voi ajatella suurempaa kunniaa kuin palvella hänelle rakasta liikettä puoluesihteerinä.

– Puolueen puheenjohtaja on kuitenkin eilen kertonut toiveestaan puoluesihteeristä, Vatanen sanoi.

Hänen mukaansa puoluekokouksen järjestyssäännön mukaan puheenjohtaja- ja puoluesihteerivaaleihin ei tehdä vaalivaliokunnan suosituksia. Vatanen sanoo, että tämä on ollut käytäntö jo yli vuosikymmenen.

– Mutta tästä huolimatta, toverit, jokaisen ehdokkaan on kuitenkin pohdittava omalta osaltaan suhtautumistaan tähän toiveeseen. Kyse on puoluejohdon hedelmällisestä ja tehokkaasta yhteistyöstä (pääministeri Petteri) Orpon (kok.) hallituksen ohjelman toteutumisen estämiseksi. Suomi tarvitsee vahvan SDP:n. Raskain mielin totean, että en ole käytettävissä SDP:n puoluesihteeriksi, hän sanoo.

Näkkäläjärvi sanoi esittelypuheenvuorossaan, että niin politiikassa kuin elämässä on vuorenhuippuja ja aallonpohjia.

– Toiminta sosialidemokraattisessa liikkeessä on tarjonnut minulle monta unohtumatonta hetkeä, mutta näyttänyt minulle myös niitä päiviä, jolloin aurinko ei paista.

Hän sanoo, että jokainen päivä on kuitenkin kasvattanut.

– Kevät 2019 oli minulle poliittisen urani rankin kokemus. Viikon raju julkinen myllytys, josta voin syyttää vain itseäni. Ymmärrettävää suuttumusta ja epäuskoa. Ja myös vahingoniloa: SDP:n nousevan tähden poliittinen ura on ohi, ilkuttiin, hän sanoo.

Näkkäläjärvi viittaa siihen, että vuoden 2019 keväällä hänen menneisyydessä tekemänsä rikokset nousivat julkisuuteen.

Näkkäläjärvi sai tuomion eläinsuojelurikoksesta, vahingonteosta ja kotirauhan rikkomisesta vuonna 2006, kun Näkkäläjärvi tunkeutui kaveriporukan kanssa inarilaisnaisen mökkiin ja tappoi mökissä olleen aikuisen kissan.

Lisäksi Näkkäläjärvi on saanut tuomion rattijuopumuksesta, johon hän syyllistyi 20-vuotiaana. Hän ei ollut kertonut tuomioistaan puolueelle.

Näkkäläjärvi sanoo pohtineensa, onko politiikka sittenkin vain muita varten. Hänen mukaansa tuohon viikkoon kuului kuitenkin myös korvaamattoman tärkeää kannustusta.

– Lukemattomat ihmiset ottivat yhteyttä ja sanoivat, että älä vain anna periksi. Näytä, että elämänsä suunnan voi muuttaa.

Hän kertoo päättäneensä jatkaa. Hän kertoo, että jatkoi kautensa nuorisoliiton johdossa loppuun.

– Jatkoin kuntapolitiikassa ja uusin paikkani kuntavaaleissa. Tämän kevään eduskuntavaaleissa olin lähes 4 000 lappilaisen äänestäjän luottamuksen arvoinen. Siirryin ay-liikkeen palvelukseen ja suoritin kesken olleet opinnot loppuun, valmistuen hallintotieteiden maisteriksi, hän sanoi.

Hänen mukaansa kasvutarinat ovat mahdollisia vain, jos tuemme toinen toisiamme.

– Se on sosialidemokraattisen liikkeen yksi hienoimmista piirteistä: virheistä on opittava, mutta ihmistä ei jätetä.

Lue myös

Matti Niemi ja Kaisa Vatanen vetäytyivät SDP:n puoluesihteerikisasta – syynä se, että Lindtman kertoi jo eilen suosikkinsa

Matti Niemi ja Kaisa Vatanen vetäytyivät jo ennen lopullista äänestystä SDP:n puoluesihteerikisasta. He...
2.9.2023 10:32

SDP:n väistyvä puoluesihteeri Rönnholm ei vielä paljasta, mihin on seuraavaksi ryhtymässä

SDP:n väistyvä puoluesihteeri Antton Rönnholm ei vielä paljasta, mihin seuraavaksi menee töihin. Lauantaina...
1.9.2023 17:31

Lindtman nousi pettymyksistä voittajaksi – porvarit väläyttävät tulevaisuuden yhteistyötä

Pitkään SDP:n nousevana tähtenä pidetty Antti Lindtman lunasti vihdoin paikkansa puolueen johdossa. 41-vuotias neljännen...
1.9.2023 17:51

"Onhan tämä ollut pitkä puukkojen yö" – SDP:n puoluesihteerivalinta herätti pahennusta kokousväessä

Moni puoluekokousedustajista tuntui tyrmistyneen tavasta, jolla SDP:n uusi puoluesihteeri valittiin. – Mielestäni tämä on harmillinen...
2.9.2023 12:07

Nasima Razmyar SDP:n ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi – Niina Malm ja Matias Mäkynen uusivat pestinsä

SDP:n varapuheenjohtajisto on valittu. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Nasima Razmyar, toiseksi varapuheenjohtajaksi Niina Malm...
2.9.2023 14:49

Aihetunnisteet

Politiikka puoluesihteeri SDP

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Kekkosen sukupolvesta on elossa enää yksi ihminen – kaikkien aikojen vanhin omassa maassaan
Uutiset | 8.7.2025 22:30
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Kainuun prikaati on tarjonnut keskusteluapua yksikössä, jossa Mikkelin murhaepäilty palveli
Uutiset | 8.7.2025 11:26
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tutkimus: Äitien masennusoireille selitys raskausajalta
Uutiset | 8.7.2025 21:30
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Polkupyöräilijöillä yleinen väärinkäsitys
Uutiset | 2.7.2025 23:00
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kannattaako pilvisellä säällä tankata D-vitamiinia purkista? – Tutkija vastaa
Uutiset | 3.7.2025 9:23
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Hyttyskäänne luvassa – ”ryöpsähdys”
Uutiset | 10.7.2025 22:15
Tutkimus: Liito-oravan suojelu voi auttaa myös muiden lajien suojelua – Suomella erityinen vastuu
Uutiset | 10.7.2025 22:00
Kuinka yleinen paljon puhuttu pörssisähkö onkaan suomalaisilla? – Määräaikaisten sopimusten suosio pysynyt ennallaan
Uutiset | 10.7.2025 21:35
Varoitus: Sosiaalisessa mediassa kehittyneitä sijoitushuijauksia
Uutiset | 10.7.2025 21:00
Miksi sinilevä on niin paha juttu? – Potilaan Lääkärilehti: Kaikki sinilevälajit eivät tuota myrkkyjä, mutta…
Uutiset | 10.7.2025 20:45
Hidastelijat ärsyttävät, mutta ohitus pitää tehdä aina riskittömästi – katso muistilista
Uutiset | 10.7.2025 20:00
Koivulla poikkeuksellinen siitepölykausi
Uutiset | 10.7.2025 19:30
HS: Oikeusministeri Meri haluaa selvittää, voisiko Suomi lähettää vankeja Viroon – ministeriö ei pitänyt toteuttamiskelpoisena
Uutiset | 10.7.2025 17:55
Demokraatti: Suomi jäämässä pois EU:n uudesta pakolaisohjelmasta – ainakin RKP olisi halunnut ohjelmaan mukaan
Uutiset | 10.7.2025 17:06
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hyttyskäänne luvassa – ”ryöpsähdys”
Uutiset | 10.7.2025 22:15
Tutkimus: Liito-oravan suojelu voi auttaa myös muiden lajien suojelua – Suomella erityinen vastuu
Uutiset | 10.7.2025 22:00
Kuinka yleinen paljon puhuttu pörssisähkö onkaan suomalaisilla? – Määräaikaisten sopimusten suosio pysynyt ennallaan
Uutiset | 10.7.2025 21:35
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste