Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Sää lämpenee vappuaattona – tarkista maastopalovaroitukset ennen vappugrillailua

30.4.2026 3:01
Lue lisää 
Turvallisuustilanne
Pääministeri Sanna Marin ja puolustusministeri Antti Kaikkonen hallituksen tiedotustilaisuudessa keskiviikkoiltana. (Kuva: Antti Yrjönen / Lehtikuva)

Marin kaasuputkivuodoista: Pelolle ei tule antaa sijaa

Hallitus kävi keskiviikkona iltakoulussaan läpi ajankohtaista ulko- ja turvallisuuspoliittista tilannetta.
Katariina Lankinen 28.9.2022 20:34, muokattu 29.9.2022 9:17
a– a+
Turvallisuustilanne

Pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoo olleensa keskiviikkona yhteydessä Ruotsin pääministeriin Magdalena Anderssoniin ja Tanskan pääministeriin Mette Frederikseniin liittyen Nord Stream -kaasuputkien vuotoihin.

− Kerroin kollegoille, että Suomi on valmis tarjoamaan kaiken sen avun ja tuen, jota tarvitaan tilanteen selvittämiseksi. Yhteistyötä tehdään niin Itämeren alueen maiden välillä kuin myös Naton ja EU:n piirissä, Marin totesi.

Hallitus kävi keskiviikkona iltakoulussaan läpi ajankohtaista ulko- ja turvallisuuspoliittista tilannetta. Pääministeri Marin, puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.), ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) ja sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) pitivät tiedotustilaisuuden iltakoulun jälkeen.

Marinin mukaan putkien tarkoituksellinen vahingoittaminen ja sabotaasi voi liittyä laajempaan toimintaan Itämeren alueen vakauden horjuttamiseksi ja pelon luomiseksi Eurooppaan.

– Vuodot ovat vakava uutinen ja tilanne erittäin huolestuttava. Nord Stream -kaasuputkien räjähdykset ovat kaiken saatavilla olevan tiedon valossa olleet tarkoituksellisia.

Marinin mukaan vuotojen syyt on selvitettävä perinpohjaisesti.

− Meidän ei tule olla sinisilmäisiä eikä meidän tule antaa pelolle sijaa. Suomen viranomaiset ja hallitus seuraavat tilannetta hyvin tarkasti. Seuraamme jatkuvasti myös tilannetta Suomen talousalueella ja aluevesillä.

Puolustusministeri Antti Kaikkonen totesi, että tilanne Itämeren alueella on ollut jo valmiiksi jossain määrin jännitteinen.

− On tietenkin huolestuttavaa, että jännitteiden määrä kasvaa tällaisten tapahtumien myötä. Kuitenkin tämänhetkinen arviomme on, etteivät tapahtumat muodosta sotilaallista uhkaa Suomelle.

Kaikkonen muistuttaa, että huoli konfliktin laajenemisesta on ollut olemassa Venäjän hyökkäyssodan alkamisesta lähtien.

− Seuraamme tilannetta tarkasti, ja juuri nyt ei ole nähtävissä merkkejä muutoksista sotilaallisessa toiminnassa Itämerellä. Tiedossa on ollut, että kriittiseen infrastruktuuriin kohdistuva sabotaasi on realistinen uhka. Nyt sellaista näyttää tapahtuneen ja vieläpä varsin merkittävään kohteeseen.

Kaikkosen mukaan on selvää, että Suomen ja Euroopan tulee edelleen varautua monenlaiseen laaja-alaiseen vaikuttamiseen, myös energiainfrastruktuuria kohtaan.

− On täysin välttämätöntä, että asia tutkitaan perinpohjaisesti. Vielä ei voida varmuudella osoittaa, mikä taho tämän takana on. Tutkinta tulee todennäköisesti olemaan vaativaa ja luultavimmin viemään myös aikaa.

Pohjoismainen yhteydenpito myös puolustushallintojen välillä on Kaikkosen mukaan tiivistä.

− Tänä aamuna kävin itse puhelinkeskustelun Ruotsin puolustusministerin Peter Hultqvistin kanssa.

Kaikkonen pitää todennäköisenä, että keskusteluja aiheesta käydään myös Naton piirissä.

− Suomen kannalta on tärkeää, että nykyinen asemamme Naton tarkkailijajäsenenä mahdollistaa osallistumisemme näihin keskusteluihin. Pääsy liittokunnan keskusteluihin täydentää omaa tilannekuvaamme ja antaa paremmat valmiudet yhteisten kantojen muodostamiseen.

Kaikkonen huomauttaa, että katse on syytä edelleen pitää myös Ukrainassa.

− Räjähdykset sattuivat samaan aikaan Ukrainan eteläisten ja itäisten alueiden niin sanottujen kansanäänestysten kanssa. Näyttää siltä, että näitä alueita pyritään kansainvälisen oikeuden vastaisesti lähiaikoina liittämään osaksi Venäjää.

– Tämä mahdollistaa nähdäkseni uutta eskalaatioriskiä Ukrainaan. Vaikka kaasuputkilla räjähti, Ukrainan tilannetta ei pidä unohtaa hetkeksikään.

Ulkoministeri Pekka Haaviston mukaan Nord Stream -vuodoissa on kyse aivan keskeisen eurooppalaisen energiainfrastruktuurin mahdollisesta tahallisesta vahingoittamisesta.

− Tällaiseen sabotaasiin kykenee vain valtiollinen toimija.

Haaviston mukaan kaasun tulo pohjasta pintaan tuo vaaran laivaliikenteelle, minkä lisäksi vuodolla on suuri kasvihuonepäästövaikutus metaanipäästöjen muodossa.

– Kyse on myös alueesta, jossa merenpohjassa saattaa olla toisen maailmansodan aikaisia taistelukaasuja, minkä vuoksi putkien korjaustyö voi olla erittäin vaativaa.

Sisäministeri Krista Mikkosen mukaan liikenne Suomen rajoilla on Venäjän liikekannallepanon jälkeen vilkastunut erityisesti Kaakkois-Suomen rajanylityspaikoilla, mutta liikennemäärät ovat edelleen pienempiä kuin ennen pandemiaa ja rajavartiolaitoksella on hyvin resursseja huolellisten rajatarkastusten tekemiseen.

− Suomeen saapuvista venäläisistä suurin osa, jopa 80 prosenttia, jatkaa Suomesta eteenpäin muualle Eurooppaan.

Hallitus käsitteli iltakoulussaan myös tulevaa valtioneuvoston periaatepäätöstä raja- ja viisumirajoituksista. Mikkosen mukaan periaatepäätös tarkoittaa, että rajaliikenne itärajalla vähenee merkittävästi. Valtioneuvoston on tarkoitus käsitellä asiaa torstaina.

Mikäli turistimatkustamisen rajoitus lisää turvapaikanhakua raja-asemilla, resursseja aiotaan Mikkosen mukaan lisätä ja tarvittaessa perustetaan erillisiä järjestelykeskuksia turvapaikkahakemusten käsittelyyn.

Venäläisten turvapaikanhakijoiden määrässä on Mikkosen mukaan tapahtunut pientä kasvua, mutta ei merkittävää muutosta Venäjän liikennekannallepanon jälkeen. Tiistaina venäläiset jättivät yhteensä 26 turvapaikkahakemusta, ja hakemukset on pääosin jätetty muualla kuin rajalla.

Mikkosen mukaan kaikki Suomessa tehdyt turvapaikkahakemukset otetaan vastaan ja tutkitaan riippumatta siitä, millä perusteella hakemus on tehty.

− Asevelvollisuus tai liikekannallepano ei suoraan ole peruste myöntää kansainvälistä suojelua, mutta jos asepalveluksessa joutuu esimerkiksi tekemään sotarikoksia, suojeluun voi olla perusteita.

Hallitukselle esiteltiin iltakoulussa myös selvitystä raja-aidan rakentamiseksi itärajalle. Mikkosen mukaan hallituksella on sen pohjalta valmius arvioida raja-aitaa koskevan pilottihankkeen aloittamista.

− Tämä on rajavartiolaitoksen mukaan tarpeen, jotta voidaan tutkia aidan rakentamisen vaatimuksia tarkemmin. On hyvä huomata, että aidan rakentaminen ei olisi nopea toimi, vaan sen rakentaminen kestää 3–4 vuotta. Kyseessä olisi monessa mielessä iso päätös, joka vaatii ulko- ja turvallisuuspoliittista arviointia.

Lue myös

"Bernadottelainen sisu" nousi esiin Kaarle Kustaan 80-vuotisjuhlissa

Syntymäpäiväjuhlallisuuksiin osallistuva presidentti Alexander Stubb tapaa myös Ruotsin pääministeri Ulf Kristerssonin.
30.4.2026 16:20

Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät

Keskustan kansanedustajat Markku Siponen ja Vesa Kallio patistavat maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahia (kd.)...
30.4.2026 14:55

EU: USA:n joukkojen pitäminen Euroopassa on USA:n etujen mukaista

EU korostaa, että yhdysvaltalaisjoukkojen pitäminen Euroopassa on Yhdysvaltojen etujen mukaista. Yhdysvaltojen presidentti Donald...
30.4.2026 14:01

Aihetunnisteet

Hallitus turvallisuustilanne

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

”Bernadottelainen sisu” nousi esiin Kaarle Kustaan 80-vuotisjuhlissa
Uutiset | 30.4.2026 16:20
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
EU: USA:n joukkojen pitäminen Euroopassa on USA:n etujen mukaista
Uutiset | 30.4.2026 14:01
Iran uhoaa: Yhdysvaltojen satamasaarto ei onnistu
Uutiset | 30.4.2026 13:11
Euroalueen inflaatio nousi kolmeen prosenttiin
Uutiset | 30.4.2026 12:35
Ex-elintarvikemarkkinavaltuutetulle syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta ja lahjusrikkomuksesta
Uutiset | 30.4.2026 12:35
VM: Suomen sopeutettava taloutta mahdollisesti odotettua kovemmin – jopa 2,7 miljardin euron sopeutus vuodelle 2028
Uutiset | 30.4.2026 12:23
Energiajärjestö: Maailma kohtaamassa historiansa suurinta energiakriisiä
Uutiset | 30.4.2026 12:15
Zelenskyi: Ukraina tiedustelee USA:lta lisää mahdollisesta tulitauosta Venäjän voitonpäiväksi
Uutiset | 30.4.2026 11:48
Gazaan pyrkivän avustuslaivueen suomalaisdelegaatio: Israel on ottanut kiinni myös suomalaisen
Uutiset | 30.4.2026 11:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Bernadottelainen sisu” nousi esiin Kaarle Kustaan 80-vuotisjuhlissa
Uutiset | 30.4.2026 16:20
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
EU: USA:n joukkojen pitäminen Euroopassa on USA:n etujen mukaista
Uutiset | 30.4.2026 14:01
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste