Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ympäristö

Kuivuustilanne näkyy edelleen pohjavedessä, maaperässä ja järvien vedenkorkeuksissa

2.6.2026 16:23
Lue lisää 
Koronakriisi
Ainakin Pfizer ja Moderna ehtivät jo tiistaina ilmoittaa, että uusia rokotteita voidaan tarvita. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Mahdollisten uusien koronarokotteiden hyväksyminen kestää nelisen kuukautta, kertoi Euroopan lääkevirasto

YK:n pääsihteeri vaatii globaalia rokotusohjelmaa, jotta koronaviruksen omikronmuunnos saataisiin kuriin. Lääkeyhtiöt uskovat, että uusia rokotteita voidaan tarvita.
STT 30.11.2021 18:59, muokattu 30.11.2021 19:06
a– a+
Koronakriisi

Koronaviruksen omikronmuunnosta vastaan kehitetyt mahdolliset rokotteet saadaan tarvittaessa hyväksytyksi 3–4 kuukauden aikana, kertoi EU:n alainen Euroopan lääkevirasto (EMA) tiistaina. Virasto korosti kuitenkin, ettei se voi ottaa kantaa siihen, tarvitaanko uusia rokotteita.

–  Ensin on päätettävä rokotteiden tarpeellisuudesta, ja sitä päätöstä ei tee Euroopan lääkevirasto, muistutti viraston johtaja Emer Cooke.

Cooken mukaan lääkevirasto odottaa saavansa parin viikon kuluessa tietoa siitä, tehoavatko nykyiset rokotteet omikronmuunnokseen.

Euroopan lääkevirasto on toistaiseksi hyväksynyt neljä koronarokotetta aikuisille: Pfizerin ja Biontechin, Modernan, Astra Zenecan sekä Johnson & Johnsonin. Amerikkalaisyhtiö Novavaxin rokotteen hyväksyntää odotetaan niin ikään lähiviikkoina.

Ainakin Pfizer ja Moderna ehtivät jo tiistaina ilmoittaa, että uusia rokotteita voidaan tarvita.

Modernan toimitusjohtaja Stephane Bancel sanoi pitävänsä epätodennäköisenä, että olemassa olevat koronarokotteet olisivat tehokkaita omikronmuunnosta vastaan. Bancel kertoi Financial Timesin haastattelussa, että tietoja nykyisten rokotteiden tehokkuudesta odotetaan seuraavien kahden viikon aikana, mutta että tutkijat eivät ole olleet optimistisia.

Moderna on kertonut ryhtyvänsä kehittämään erillistä tehosterokotetta omikronia vastaan. Bancelin mukaan uuden toimivan rokotteen kehittämisessä kestää luultavasti kuukausia.

Myös Pfizer on aloittanut koronaviruksen omikronmuunnosta vastaan tarkoitetun rokotteen kehittämisen siltä varalta, että nykyinen rokote ei tehoa varianttia vastaan.

Pfizerin toimitusjohtaja Albert Bourla on arvioinut, että nykyinen rokote antaa kyllä jonkinlaisen suojan, mutta mikäli sen teho on selkeästi heikompi uutta muunnosta vastaan, kehittää yhtiö uuden rokotteen. Bourlan mukaan Pfizer kehitti aikoinaan uuden rokotteen reilussa kolmessa kuukaudessa myös deltavarianttia vastaan, kun rokotteen toimivuudesta variantin kohdalla ei ollut varmuutta. Vanha rokote kuitenkin toimi myös deltan kohdalla.

YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin mukaan koronaviruksen vastaisessa taistelussa ei voida onnistua, jos kansainvälinen yhteisö ei saa aikaan globaalia rokotusohjelmaa.

–  Ainut tapa päästä ulos globaalista pandemiasta – ja nykyisestä epäoikeudenmukaisesta ja moraalittomasta tilanteesta – on globaali rokotussuunnitelma. Vaikka tehokkaita rokotteita kehitettiin ennätysajassa, tänä vuonna on jo kuollut enemmän ihmisiä kuin viime vuonna, Guterres sanoi.

Pääsihteerin mukaan rikkaiden maiden rokotteiden hamstraamisen on loputtava.

–  Kaikilla ihmisillä kaikkialla on oltava pääsy rokotteisiin, testeihin ja hoitoihin, Guterres jatkoi.

Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin mukaan koronaviruksen omikronmuunnos ei anna aihetta paniikkiin. Etelä-Afrikassa alkujaan havaittu virusmuunnos on kylvänyt pelkoa ympäri maailman, ja lukuisat länsimaat ovat muun muassa estäneet maahantulon useista eteläisen Afrikan maista.

Biden ei kuitenkaan näe, että omikronin vuoksi jouduttaisiin ainakaan toistaiseksi turvautumaan uusiin koronasulkuihin tai laajentamaan matkustusrajoituksia.

Maailman terveysjärjestö WHO määritteli maanantaina omikronin huolestuttavaksi muunnokseksi. Järjestön mukaan seuraukset voivat olla vakavat, jos omikron aiheuttaa uuden tartunta-aallon. WHO kertoi, että suoraan omikronmuunnokseen liittyviä kuolemantapauksia ei kuitenkaan vielä maanantaihin mennessä ollut raportoitu.

Lue myös

Lääkäriltä tyly arvio – "Viimeinen oljenkorsi"

Norjalaisen ylilääkärin Tomas Mikal Eaganin kommentit ovat varsin karua luettavaa kruununprinsessa Mette-Maritin tilanteen...
2.6.2026 22:01

Millainen on lomabudjettisi? – Tällainen se on tänä kesänä muilla

Naisten ja miesten lomabudjeteissa on merkittävä ero, kertoo kysely.
2.6.2026 21:45

Nämä harmittomalta tuntuvat oireet voivat olla hengenvaarallisia – Älä jää seuraamaan

Syvä laskimotukos on hengenvaarallinen tila, joka ei kuitenkaan aina aina aiheuta voimakkaita oireita....
2.6.2026 21:31

Aihetunnisteet

Koronakriisi koronarokotteet omikron pandemia rokotekattavuus Ulkomaat YK

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Kesäreissuun mahdollisimman kauas kaikesta? – Tämä on Suomen syrjäisin kolkka
Uutiset | 1.6.2026 22:15
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
Finaalitappio otti Sveitsissä koville – ”Osuu suoraan Sveitsin sydämeen”
Uutiset | 1.6.2026 10:54
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Millainen on lomabudjettisi? – Tällainen se on tänä kesänä muilla
Uutiset | 2.6.2026 21:45
Nämä harmittomalta tuntuvat oireet voivat olla hengenvaarallisia – Älä jää seuraamaan
Uutiset | 2.6.2026 21:31
Lihavuuslääkkeet voivat vähentää ratkaisevasti riskiä sairastua maailman yleisimpään syöpään
Uutiset | 2.6.2026 21:25
Ainutlaatuinen lintuparatiisi välttyi ojittajilta ja turpeennostajilta – Ilomantsin Kesonsuo suojeltiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 2.6.2026 21:20
Jutta Zilliacus ehti päästä harvinaiseen joukkoon – sadan vuoden iän saavuttaneita kansanedustajia on vain kourallinen
Uutiset | 2.6.2026 21:00
Venäjä-uhkaan varautuminen nostaa puolustusmenoja lähivuosina – Vasemmistoliitto perää, mistä rahat otetaan
Uutiset | 2.6.2026 19:31
Porsaiden kastraatio kuohutti eduskunnassa – ”Missään päätöksissänne te ette suosi suomalaista kotieläintuotantoa”
Uutiset | 2.6.2026 18:30
Häkkänen vaitonainen drooniuhkaan liittyvistä tiedoista
Uutiset | 2.6.2026 17:24
Tanskan Frederiksen muodosti uuden hallituksen, ministerit nimitetään keskiviikkona
Uutiset | 2.6.2026 17:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Millainen on lomabudjettisi? – Tällainen se on tänä kesänä muilla
Uutiset | 2.6.2026 21:45
Nämä harmittomalta tuntuvat oireet voivat olla hengenvaarallisia – Älä jää seuraamaan
Uutiset | 2.6.2026 21:31
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Keskitien polkua on hyvä kulkea
Mielipide | 2.6.2026 12:11
Lukijalta: Määräaikainen työsuhde, mörkö vai mahdollisuus?
Mielipide | 1.6.2026 11:29
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan on luvattava, ettei nuorilta leikata, vaatii keskustanuoret
Uutiset | 1.6.2026 9:38
Keskustakolmikko huolestui: Heikentyykö tiestön talvikunnossapidon taso pysyvästi?
Uutiset | 1.6.2026 9:18
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Keskustan arkistosta jyrähdys: Kansallisarkisto näivettää historiantutkimusta
Uutiset | 28.5.2026 17:31
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste