Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Euroopassa ennätyshelteitä – useita kuollut Ranskassa

26.5.2026 14:55
Lue lisää 
Koronakriisi
Ainakin Pfizer ja Moderna ehtivät jo tiistaina ilmoittaa, että uusia rokotteita voidaan tarvita. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Mahdollisten uusien koronarokotteiden hyväksyminen kestää nelisen kuukautta, kertoi Euroopan lääkevirasto

YK:n pääsihteeri vaatii globaalia rokotusohjelmaa, jotta koronaviruksen omikronmuunnos saataisiin kuriin. Lääkeyhtiöt uskovat, että uusia rokotteita voidaan tarvita.
STT 30.11.2021 18:59, muokattu 30.11.2021 19:06
a– a+
Koronakriisi

Koronaviruksen omikronmuunnosta vastaan kehitetyt mahdolliset rokotteet saadaan tarvittaessa hyväksytyksi 3–4 kuukauden aikana, kertoi EU:n alainen Euroopan lääkevirasto (EMA) tiistaina. Virasto korosti kuitenkin, ettei se voi ottaa kantaa siihen, tarvitaanko uusia rokotteita.

–  Ensin on päätettävä rokotteiden tarpeellisuudesta, ja sitä päätöstä ei tee Euroopan lääkevirasto, muistutti viraston johtaja Emer Cooke.

Cooken mukaan lääkevirasto odottaa saavansa parin viikon kuluessa tietoa siitä, tehoavatko nykyiset rokotteet omikronmuunnokseen.

Euroopan lääkevirasto on toistaiseksi hyväksynyt neljä koronarokotetta aikuisille: Pfizerin ja Biontechin, Modernan, Astra Zenecan sekä Johnson & Johnsonin. Amerikkalaisyhtiö Novavaxin rokotteen hyväksyntää odotetaan niin ikään lähiviikkoina.

Ainakin Pfizer ja Moderna ehtivät jo tiistaina ilmoittaa, että uusia rokotteita voidaan tarvita.

Modernan toimitusjohtaja Stephane Bancel sanoi pitävänsä epätodennäköisenä, että olemassa olevat koronarokotteet olisivat tehokkaita omikronmuunnosta vastaan. Bancel kertoi Financial Timesin haastattelussa, että tietoja nykyisten rokotteiden tehokkuudesta odotetaan seuraavien kahden viikon aikana, mutta että tutkijat eivät ole olleet optimistisia.

Moderna on kertonut ryhtyvänsä kehittämään erillistä tehosterokotetta omikronia vastaan. Bancelin mukaan uuden toimivan rokotteen kehittämisessä kestää luultavasti kuukausia.

Myös Pfizer on aloittanut koronaviruksen omikronmuunnosta vastaan tarkoitetun rokotteen kehittämisen siltä varalta, että nykyinen rokote ei tehoa varianttia vastaan.

Pfizerin toimitusjohtaja Albert Bourla on arvioinut, että nykyinen rokote antaa kyllä jonkinlaisen suojan, mutta mikäli sen teho on selkeästi heikompi uutta muunnosta vastaan, kehittää yhtiö uuden rokotteen. Bourlan mukaan Pfizer kehitti aikoinaan uuden rokotteen reilussa kolmessa kuukaudessa myös deltavarianttia vastaan, kun rokotteen toimivuudesta variantin kohdalla ei ollut varmuutta. Vanha rokote kuitenkin toimi myös deltan kohdalla.

YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin mukaan koronaviruksen vastaisessa taistelussa ei voida onnistua, jos kansainvälinen yhteisö ei saa aikaan globaalia rokotusohjelmaa.

–  Ainut tapa päästä ulos globaalista pandemiasta – ja nykyisestä epäoikeudenmukaisesta ja moraalittomasta tilanteesta – on globaali rokotussuunnitelma. Vaikka tehokkaita rokotteita kehitettiin ennätysajassa, tänä vuonna on jo kuollut enemmän ihmisiä kuin viime vuonna, Guterres sanoi.

Pääsihteerin mukaan rikkaiden maiden rokotteiden hamstraamisen on loputtava.

–  Kaikilla ihmisillä kaikkialla on oltava pääsy rokotteisiin, testeihin ja hoitoihin, Guterres jatkoi.

Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin mukaan koronaviruksen omikronmuunnos ei anna aihetta paniikkiin. Etelä-Afrikassa alkujaan havaittu virusmuunnos on kylvänyt pelkoa ympäri maailman, ja lukuisat länsimaat ovat muun muassa estäneet maahantulon useista eteläisen Afrikan maista.

Biden ei kuitenkaan näe, että omikronin vuoksi jouduttaisiin ainakaan toistaiseksi turvautumaan uusiin koronasulkuihin tai laajentamaan matkustusrajoituksia.

Maailman terveysjärjestö WHO määritteli maanantaina omikronin huolestuttavaksi muunnokseksi. Järjestön mukaan seuraukset voivat olla vakavat, jos omikron aiheuttaa uuden tartunta-aallon. WHO kertoi, että suoraan omikronmuunnokseen liittyviä kuolemantapauksia ei kuitenkaan vielä maanantaihin mennessä ollut raportoitu.

Lue myös

"Hirvittää vähän sellainen ajatus"– Soten palvelulupaus hämmentää poliitikkoja

Finanssiala ry:n tilaisuudessa keskustan Antti Kurvinen sanoi palautelaarin laulavan jatkuvasti siitä, ettei pankista saa enää lainaa.
26.5.2026 15:44

Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi

Kaliningradin lentokenttä on jouduttu sulkemaan ensimmäistä kertaa Venäjän hyökkäyssodan aikana, kertoi ukrainalaismedia tiistaina....
26.5.2026 15:23

Euroopassa ennätyshelteitä – useita kuollut Ranskassa

Euroopassa meteorologit puhuvat ”lämpökupolista”, joka on laskeutunut maanosan ylle.
26.5.2026 14:55

Aihetunnisteet

Koronakriisi koronarokotteet omikron pandemia rokotekattavuus Ulkomaat YK

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Raakaöljyn WTI-laadun hinta laski jyrkästi USA:n Iran-iskuista huolimatta
Uutiset | 26.5.2026 5:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

”Hirvittää vähän sellainen ajatus”– Soten palvelulupaus hämmentää poliitikkoja
Uutiset | 26.5.2026 15:44
Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi
Uutiset | 26.5.2026 15:23
Euroopassa ennätyshelteitä – useita kuollut Ranskassa
Uutiset | 26.5.2026 14:55
Keskustan Lintilältä kovaa kritiikkiä hallitukselle: ”Laskua siirretään vaalien yli seuraavan hallituksen pöydälle”
Uutiset | 26.5.2026 14:34
Juna ja koulubussi törmäsivät Belgiassa, useita kuolonuhreja
Uutiset | 26.5.2026 14:29
Israelin armeija määräsi kokonaisen kaupungin asukkaat jättämään kotinsa Libanonissa
Uutiset | 26.5.2026 13:56
Suomen Yrittäjät: Palkkaa ei tarvitse maksaa, jos drooniuhka estää työmatkan
Uutiset | 26.5.2026 13:13
Perustuslakivaliokunta vaatii rajoja ”salavihkaisille” toimenpiteille vanhusten etävalvonnassa
Uutiset | 26.5.2026 13:09
Vanhusasiavaltuutettu: Iäkkäiden turvallisuus on heikentynyt – moni jää vaille tarvitsemiaan hoivapalveluja
Uutiset | 26.5.2026 13:00
Asiantuntija: Puolustusteollisuuden yhteistyö Ukrainan kanssa antaisi suomalaisyrityksille kilpailuetua
Uutiset | 26.5.2026 12:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Hirvittää vähän sellainen ajatus”– Soten palvelulupaus hämmentää poliitikkoja
Uutiset | 26.5.2026 15:44
Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi
Uutiset | 26.5.2026 15:23
Euroopassa ennätyshelteitä – useita kuollut Ranskassa
Uutiset | 26.5.2026 14:55
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: On harhaanjohtavaa väittää, ettei hallitus olisi tehnyt kasvua tukevia ratkaisuja
Mielipide | 26.5.2026 14:07
Lukijalta: Politikointi pitää suomalaiset lihavina, ylipainoisina ja alttiina sairauksille
Mielipide | 26.5.2026 13:45
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07
Lukijalta: Ennallistamisasetus on Suomeen sovellettuna järjetön
Mielipide | 26.5.2026 11:56
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste