Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Viljanen: Suomen varmuusvarastojen pitää jatkossa olla sataprosenttisesti kotimaisia

10.9.2026 18:29
Lue lisää 
Ukrainan sota
Maahanmuuttovirasto kilpailutti syksyllä suuren määrän vastaanottopaikkoja, joten lisämajoitusta voidaan järjestää nopeastikin. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Maahanmuuttovirastolla valmiudet majoittaa talvella jopa yli 10 000 ukrainalaista lisää

Uusilla tulijoilla vähemmän verkostoja Suomessa – monella oli aiemmin jo valmis Suomi-kontakti
STT-Merja Könönen 28.11.2022 14:00, muokattu 28.11.2022 15:04
a– a+
Ukrainan sota

Suomi pystyy majoittamaan talven aikana nykyjärjestelyillä jopa yli 10 000 sotaa pakenevaa ukrainalaista. Lisääkin paikkoja järjestyy tarvittaessa, sanoo ylijohtaja Ilkka Haahtela Maahanmuuttovirastosta eli Migristä.

Ukrainasta sotaa pakoon lähtevien määrän on arvioitu kasvavan talven tullessa, kun Venäjä on ilmaiskuin tuhonnut ja vaurioittanut maan sähköntuotantoa.

–  Olemme hyvin tietoisia siitä, että talvi on hyvin haastava, kun Venäjä on kohdistanut iskuja siviilikohteisiin ja varsinkin energiaan ja infraan. Se tekee elinolot hyvin vaikeiksi. Se tarkoittaa sitä, että ihmiset joutuvat miettimän, missä he pystyvät elämään. Osa heistä ihan varmasti lähtee etsimään parempia mahdollisuuksia elää talven ajan, jopa pysyvästi, Haahtela sanoo.

Migri kilpailutti syksyllä ison määrän vastaanottopaikkoja, joten lisämajoitusta voidaan Haahtelan mukaan järjestää nopeastikin. Paikkoja ei odota tyhjillään, vaan niitä otetaan käyttöön tarpeen mukaan. Sovituissa lisäpaikoissa on sekä laitosmaisia paikkoja vastaanottokeskuksissa että erillisiä kerrostaloasuntoja.

Tulijoiden määrää on toistaiseksi mahdoton arvioida. Haahtela on alkuviikosta Maltalla EU-kokouksessa pohtimassa tilannetta.

Suomeen jo tulleista ukrainalaista noin puolet asuu yksityismajoituksessa, loput lähinnä vastaanottokeskusjärjestelmän kautta. Aiempaa isompi osa tulijoista majoitettaneen jatkossa vastaanottokeskusten kautta.

Sodan alkuvaiheessa Suomeen paenneilla oli usein jo joku yhteys Suomeen, he olivat olleet täällä esimerkiksi kausitöissä tai heillä oli täällä tuttuja tai sukulaisia, ja asuminen järjestyi monella näiden verkostojen kautta.

–  Suuri osa tämmöisistä henkilöistä on todennäköisesti jo tullut Suomeen. Voi olla, että uusilla tulijoilla ei enää ole niin paljon kontakteja ja mahdollisuutta löytää yksityismajoitusta, Haahtela arvioi.

Harva sotaa paenneista on vielä itse sellaisessa tilanteessa, että pystyisi majoittamaan uudempia tulijoita.

Suomesta on tänä vuonna hakenut tilapäistä suojelua tai turvapaikkaa yli 44 000 ukrainalaista. Syksyllä tulijoita on ollut noin 500 viikossa. Sisäministeriö arvioi, että ensi vuonna Suomeen tulisi noin 30 000–40 000 uutta tilapäisen suojelun hakijaa.

Monen ukrainalaisen tilanne muuttuu ensi maaliskuun alusta, kun he voivat saada Suomesta kotikunnan asuttuaan yhtäjaksoisesti täällä ainakin vuoden ajan. He voivat silloin siirtyä vastaanottokeskuspalvelujen piiristä kuntien palvelujen asiakkaiksi.

Kotikunnan saaneet voivat esimerkiksi saada tarvittaessa toimeentulotukea, hakea terveys- ja sosiaalipalveluja ja saada kielikoulutusta. 7–18-vuotiaat siirtyvät oppivelvollisuuden piiriin.

Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) kirjoitti tuoreessa blogissaan, että kyselyn mukaan joka kolmas Suomeen saapunut ukrainalainen on päättänyt jäädä Suomeen pysyvästi.

Lue myös

Historia | "Karpaattien Maradona" tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia

Jos hakee puhtainta reaalisosialistista absurdismia romanialaisella twistillä, ei välttämättä kannata suunnata pääkaupunki Bukarestin...
10.9.2026 21:40

Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – "Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on "Rydmanin hinnat"

Eduskunnan kyselytunnilla käytiin kiivas väittely terveydenhuollon asiakasmaksujen korotuksista ja niiden sosiaalisista vaikutuksista. Vasemmistoliiton puheenjohtaja...
10.9.2026 19:07

Viljanen: Suomen varmuusvarastojen pitää jatkossa olla sataprosenttisesti kotimaisia

Keskustan kansanedustaja Eerikki Viljanen vaatii viljan varmuusvarastojen rakentamista jatkossa kokonaan kotimaisen tuotannon varaan. –...
10.9.2026 18:29

Aihetunnisteet

Kotimaa maahanmuuttovirasto pakolaiset pakolaisuus Ukrainan sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Sisäministeri Rantanen: Peto-media oli syytäkin lakkauttaa
Uutiset | 9.9.2026 16:09
Ulkopolitiikasta repesi hallituksessa avoin riita – ”Valtonen sooloilee taas kerran”
Uutiset | 9.9.2026 10:13
Ulkoministeri Valtonen: Seison vaikka yksin Israelin siirtokuntia tuomitsevan julkilausuman takana
Uutiset | 9.9.2026 13:30
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Alkon myynti alkoi 9 minuuttia myöhemmin – taustalla surullinen ilmiö
Uutiset | 9.9.2026 9:09
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Jo kahdeksan vuotta matkaa tehnyt avaruusalus saapuu viimein Merkuriuksen läheisyyteen
Uutiset | 3.9.2026 14:11
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Viljanen: Suomen varmuusvarastojen pitää jatkossa olla sataprosenttisesti kotimaisia
Uutiset | 10.9.2026 18:29
Brittimiestä epäillään aikeista sabotoida droonien valmistusta Venäjän lukuun
Uutiset | 10.9.2026 18:28
Purra ei suostu puuttumaan bensan ja dieselin hintaan – keskusta muistutti viime vaalikauden puheista
Uutiset | 10.9.2026 18:08
VM: Googlen jätti-investoinnista noin neljäsosa jää Suomeen – sijoituksissa on aimo annos optimismia
Uutiset | 10.9.2026 17:52
Leipäjonoihin joutuneiden ulkomaisten opiskelijoiden tilannetta yritetään korjata hallituksen esityksellä
Uutiset | 10.9.2026 17:39
Huthit valtasivat tärkeän kaupungin – meriliikenteelle tärkeä ”Kyynelten portti” vaarassa
Uutiset | 10.9.2026 17:35
Käräjäoikeus käsitteli uudenvuodenaaton kaapelirikkoja suljetuin ovin
Uutiset | 10.9.2026 17:05
Poliisi suoritti kotietsinnän klinikalla Olivia Oraksen kuolemaan liittyen
Uutiset | 10.9.2026 16:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | ”Karpaattien Maradona” tohti kurittaa Ceausescun suosikkeja – diktaattorin kotikylästä muokattiin sosialistinen betoniutopia
Uutiset | 10.9.2026 21:40
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Viljanen: Suomen varmuusvarastojen pitää jatkossa olla sataprosenttisesti kotimaisia
Uutiset | 10.9.2026 18:29
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen menestys alkaa luokkahuoneesta
Mielipide | 10.9.2026 15:20
Lukijalta: Aurinko nousee kaukoidästä
Mielipide | 10.9.2026 15:13
Lukijalta: Nuorten lukutaidosta on pidettävä huolta
Mielipide | 10.9.2026 15:04
Lukijalta: Ulkopolitiikka tarvitsee ryhtiliikkeen
Mielipide | 10.9.2026 15:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste