Koulujen päättäjäisviikonloppu poiki 14 500 ilmoitusta hätänumeroon
Koulujen päättäjäisviikonloppuna hätänumeroon tehtiin yhteensä 14 500 ilmoitusta perjantai-illan ja sunnuntaiaamun välisenä aikana.
Päättäjäisviikonloppu oli Hätäkeskuslaitoksen mukaan tavanomaista kesäviikonloppua vilkkaampi. Lisäksi nuoria koskevia tehtäviä oli tavallista enemmän.
Hieman yli puolet hätänumeroon 112 tulleista ilmoituksista välitettiin muille viranomaisille. Loput ilmoituksista saatiin ratkaistua hätäkeskuspäivystäjien neuvonnan ja opastuksen avulla.
Lähes puolet ilmoituksista ohjattiin poliisille. Toiseksi eniten tehtäviä ohjattiin ensihoidolle, kolmanneksi eniten sosiaali- ja kriisipäivystykselle ja vain pieni osa pelastustoimelle.
– Tehtäviin liittyy perinteisesti päihteiden käyttöä, häiriökäyttäytymistä, väkivaltaa sekä alkoholin vaikutusta eriasteisina myrkytystiloina ja loukkaantumisina, kerrottiin tiedotteessa.
Yleisimmät tehtävät viikonloppuna olivat ilkivalta, järjestyslakirikkomukset ja häiriökäyttäytyminen.