Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskusta haluaa parantaa alokkaiden asemaa – ”Aikooko hallitus korottaa päivärahoja?”

29.6.2026 13:20
Lue lisää 
Kansainväliset suhteet
Kiinan ja Venäjän presidentit Xi Jinping ja Vladimir Putin joivat teetä Kremlissä Moskovassa 8. toukokuuta 2025. (Kuva: Mikhail Metzel / Lehtikuva / AFP)

Tutkija: Kiinalle on tärkeintä, että Putin pysyy vallassa

Trumpin ulkopoliittiset toimet ovat sataneet Kiinan laariin, katsoo Lapin yliopiston professori Matti Nojonen.
STT / Heidi Puomisto 27.8.2025 12:33, muokattu 27.8.2025 13:33
a– a+
Kansainväliset suhteet

Kun diplomaattiset ponnistelut sotimisen lopettamiseksi Ukrainassa ovat kiihtyneet, yksi maailmanpolitiikan peluri näyttää jääneen sivustaseuraajaksi.

Kiinan on arvioitu mahdollistavan koko Venäjän hyökkäyssodan jatkumisen. Maa on tiivistänyt sotilaallista yhteistyötä ja jatkanut taloussuhteita Venäjään. Sotilasliitto Nato nimesi Kiinan jopa sodan ”ratkaisevaksi mahdollistajaksi”.

Eikö Kiinalla ole sanomista siihen, että Venäjän sotaa pyritään nyt päättämään?

Lapin yliopiston professorin Matti Nojosen mukaan Kiinakin toivoo sodan Ukrainassa loppuvan, muttei hinnalla millä hyvänsä. Tärkeintä Kiinalle on, että Vladimir Putin pysyy vallassa Venäjällä.

Nojosen mukaan Kiina tarvitsee Putinia vallassa. Syynä ei kuitenkaan ole maiden välillä vallitseva lämmin ystävyys, vaan se, ettei Kiina halua naapuriinsa sekasortoa vaan vakautta.

– Että Kiina pystyy keskittymään rakentamaan omaa vahvempaa asemaansa tässä uudessa maailmanjärjestyksessä, Nojonen toteaa STT:lle.

Vielä viime vuonna presidentti Alexander Stubb sanoi, että Kiinan presidentti Xi Jinping voisi halutessaan lopettaa sodan yhdellä puhelinsoitolla. Myös Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on ilmaissut alkuvuodesta haluavansa Kiinan auttavan rauhan aikaansaamisessa Ukrainaan.

Xi ei ole nostanut luuria ja Nojonen pitää keskeisenä syynä sille juuri Putinia.

– Se olisi ajanut Putinin hyvin hankalaan asemaan. Se on se yksinkertainen syy ja tausta, Nojonen sanoo.

Vaikka Kiina haluaakin välttää sekasorron naapurissa, on suhteen voimatasapaino Nojosen mukaan selvä: Venäjä tarvitsee enemmän Kiinaa kuin toisinpäin. Ilman tukijaansa Putin on Nojosen mukaan täysin eristäytynyt ja voimaton.

– Putinilla ei ole ketään muuta suurta tukijaa kuin Kiina.

Seuraavan kerran Putin on suuntaamassa Kiinaan viikonvaihteessa.

Kesän aikana Kiinan ulkoministeri Wang Yi myönsi EU:lle suljettujen ovien takana, ettei Kiina halua Venäjän häviävän Ukrainassa.

Nojosen mukaan tämäkin lausunto sopisi Kiinan prioriteettiin pitää Putin vallan kahvassa.

– Jos Ukraina voittaisi, niin Putinin asema kyseenalaistuisi Venäjällä. Venäläiset saattaisivat alkaa miettiä, että mitä tässä oli järkeä, hän sanoo.

Mediatietojen mukaan Wang myönsi sodan hyödyttävän Kiinaa, koska se pitää Yhdysvaltojen huomiota kiinni Ukrainassa Kiinan sijasta. Nojonen kyseenalaistaa ajatuksen siitä, että Trumpin hallinnolla ylipäätään olisi painopistettä, jota kääntää Kiinaan.

– Missä se Trumpin hallinnon painopiste on? Sehän on hyvin kaoottinen.

Lapin yliopiston professori Matti Nojonen kuvattuna Helsingissä 26. helmikuuta 2020.

Nojonen näkee Trumpin tähänastisen kauden pelanneen Kiinan pussiin, oli kyse sitten Natoon sitoutumista hämärtävistä lausunnoista tai Yhdysvaltojen vetäytymisestä joiltakin monenvälisen yhteistyön foorumeilta.

– Jokainen liike, minkä Trump on tehnyt, on tarjonnut hopealautasella Xille sen, mitä hän on halunnut.

Erityisesti Venäjälle asetetut talouspakotteet vahingoittavat myös Kiinan intressejä. Nojonen onkin vakuuttunut, että Kiina haluaisi sodan päättyvän.

– Kiinan etu olisi se, että se pystyisi investoimaan Venäjälle ja sitä kautta integroimaan Venäjää tiukemmin omaan kaupalliseen ja teolliseen infrastruktuuriinsa, Nojonen sanoo.

Sodan aikana Kiinan ja Venäjän välisen kaupan volyymi on lisääntynyt. Kiina myös hyödynsi hyökkäyssodan muuttaman tilanteen nopeasti ostamalla venäläistä energiaa edullisesti.

Kiinan investoinnit ovat Nojosen mukaan kuitenkin romahtaneet ”ihan totaalisesti”.

– Tällä hetkellä Kiinan ulkomaaninvestoinneista vain noin 0,4 prosenttia menee Venäjälle, hän sanoo.

Kiinan toive sodan päättymisestä voi olla luettavissa myös siitä, ettei se näytä vastustavan eurooppalaisten ja Yhdysvaltojen johdolla tehtyjä diplomaattisia avauksia.

Washingtonin-keskustelujen jälkeen Kiina toisti kantansa, jonka mukaan Kiina ei ole sodan osapuoli ja se kannattaa konfliktiin ratkaisua, jossa kaikkien maiden oikeutetut turvallisuuteen liittyvät intressit otetaan huomioon.

Kiina ei suoraan ole ilmoittanut tukevansa esimerkiksi Venäjän ilmoittamaa kantaa, ettei eurooppalaisia joukkoja voi sijoittaa Ukrainaan. Nojonen suomentaa, että käytännössä Kiinan kanta kuitenkin tarkoittaa tätä, kun maa sanoo, että myös Venäjän turvallisuusintressit pitäisi ottaa huomioon.

Venäjällä ja Kiinalla on yhteinen missio vastustaa olemassa olevaa maailmanjärjestystä, mutta siihen se jääkin. Nojonen sanoo ihmettelevänsä ajatusta siitä, että Kiina ja Venäjä olisivat läheisiä ystäviä.

– Maat eivät luota toisiinsa, eivät pätkääkään. Siinä on sellainen kauhun tasapaino, Nojonen sanoo.

Nojonen analysoi vastavalmistuneessa tutkimusraportissaan Kiinan ja Venäjän välisiä virallisia lausuntoja maiden välisestä suhteesta usean vuoden ajalta.

Vielä vuonna 2022 maat julistivat ystävyyttä ilman rajoja ja sanoivat, ettei ole sellaisia politiikan osa-alueita, jolla maat eivät auttaisi toinen toistaan. Jo seuraavana vuonna vastaavassa julistuksessa rajattomuutta ei enää mainittu.

– Sodan jälkeen ei ole tiedossa ainakaan julkisuudessa mitään valtioiden välistä dokumenttia, jossa Xi olisi sanonut, että Putin on hänen paras ystävänsä.

Lue myös

Peking pullistaa muskelia – "Uusi maailmanjärjestys"

Kiinan johtaja Xi Jinping kokoaa yli 20 valtion johtajat turvallisuusfoorumiin Kiinaan ensi viikolla...
26.8.2025 22:02

Aihetunnisteet

kansainväliset suhteet Kiina Ulkomaat Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Lyndon B. Johnson oli rasismin murtaja ja Vietnamin vanki – röyhkeä texasilainen jätti valtavan, mutta ristiriitaisen poliittisen perinnön
Uutiset | 27.6.2026 21:10
Suomalaisten lompakoissa raju muutos
Uutiset | 28.6.2026 19:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Ilmalämpöpumpullasi on kohta tilastollisesti suurempi riski mennä rikki
Uutiset | 28.6.2026 20:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Kertakäyttömuovit aiheuttavat kunnille melkoisen talousrallin
Uutiset | 29.6.2026 21:00
Hyttyskarkottimissa vaara pölyttäjille – voiko tietty lintulaji korvata kemiallisen karkotuksen?
Uutiset | 29.6.2026 20:45
Halpakrääsärallia suitsimaan tarkoitettu kolmen euron tulli astuu pian voimaan
Uutiset | 29.6.2026 20:15
OECD: Suomalaisten luottamus julkiseen hallintoon on kansainvälisesti korkea – hallitukseen luottaa alle puolet suomalaisista
Uutiset | 29.6.2026 17:46
Kaikkonen: Helsinki Garden -päätöksen asiakirjat julkaistava
Uutiset | 29.6.2026 16:29
Jan Vapaavuori HS:lle: Puhuin Garden Helsingistä pääministerin kanssa
Uutiset | 29.6.2026 16:27
Lämmin sää jatkuu, mutta sateet viilentävät pohjoista
Uutiset | 29.6.2026 16:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen osuus maailman tavaraviennistä puolittunut 2000-luvulla
Uutiset | 30.6.2026 0:01
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste