Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Politiikka
Hanna-Leena Mattila kuvattiin eduskunnassa toukokuussa 2024. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Mattila opposition ulosmarssista: "Hallituspuolueiden toiminta ei yksinkertaisesti kestä enää päivänvaloa"

Samuli Vänttilä 5.12.2024 15:35, muokattu 5.12.2024 16:24
a– a+
Politiikka

Kansanedustaja Hanna-Leena Mattilan (kesk.) mukaan keskusta on halunnut eduskunnan sote-valiokunnassa tukea rakentavaa työskentelytapaa, mutta torstaina kuppi meni kuitenkin nurin.

Keskusta osallistui muiden oppositiopuolueiden tapaan valiokunnasta tehtyyn ulosmarssiin. Mattila on valiokunnan jäsen. Hän kommentoi asiaa Suomenmaalle puhelimitse ulosmarssin jälkeen.

Syy ulosmarssiin oli Mattilan mukaan hallituspuoleiden edustajien toiminta valiokunnassa. Hallituspuolueet lopettivat asiantuntijakuulemiset eivätkä suostuneet lisäselvityksiin sairaalaverkkouudistusta käsiteltäessä.

Mattilan mukaan keskusta ei voi sellaista hyväksyä, sillä kyse on kansalaisten terveydenhoidon ja sote-palveluiden saatavuuteen liittyvistä tärkeistä asioista.

– Se, mitä valiokunnassa tänään tapahtui, kertoo siitä syvästä epäoikeudenmukaisuuden tunteesta, mikä keskustan edustajilla oli. Ei tällä tavalla asioita saa viedä asioita eteenpäin, hän sanoo.

– Meidän täytyy saada valiokunnassa vastauksia asioihin, jotta voimme Suomen kansalaisillekin sitten kertoa, miten ja miksi päätökset tehtiin.

Eniten sairaalaverkkoasiassa Mattilaa kismittää se, ettei hallitus ole kyennyt antamaan vastauksia siihen, miksi Kouvolan sairaalaa kohdellaan eri tavalla kuin esimerkiksi Iisalmen tai Oulaskankaan sairaaloita.

Hallitus perui syksyn budjettiriihessä Kouvolan yöpäivystyksen lakkautuksen. Muissa se sen sijaan on toteutumassa.

Mattilan mukaan Kouvolan yöpäivystyksen jatkuminen on sinänsä perusteltua, mutta sen eriarvoinen kohtelu suhteessa muihin ei. Hänen mielestään hallitus teki asiassa puhtaasti poliittisen päätöksen perussuomalaisten vahvaa kannatusaluetta miellyttääkseen.

– Keskusta haluaa, että alueita kohdellaan tasavertaisesti eikä niin, että sille annetaan, kuka eniten huutaa.

Mattilan mukaan keskusta haluaisi myös luottaa hyvinvointialueiden omaan harkintaan ja päätöksentekokykyyn. Hallituksen esityksessä alueet eivät saa jatkossa päättää itse yöpäivystyksen järjestämisestä muissa kuin yliopistosairaaloissa, vaikka palveluntarve sitä vaatisi.

– Keskustalaisten mielestä alueilla tiedetään itse parhaiten, mitä palveluita ihmiset tarvitsevat ja miten ne olisi järkevintä järjestää. Tämä kertoo siitä, ettei hallituspuolueissa luoteta alueisiin.

Keskustan Hanna-Leena Mattila (vas.) osallistui muiden oppositiopuolueiden mukana sote-valiokunnasta tehtyyn ulosmarssiin torstaina 5. joulukuuta 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Sote-valiokunta on ollut pitkin syksyä otsikoissa huonon työilmapiirin vuoksi.

Viime aikoina on uutisoitu yhä enemmän valiokunnan kasvavasta työkuormasta. Siitä on syytetty hallituksen myöhässä toimittamia esityksiä, jotka kuitenkin halutaan runnoa kiireellisesti läpi. Sote-valiokunnan työpäivät ovat venyneet hyvin pitkiksi.

Mattila myöntää, että tahti on ollut kova. Moni häntä kokeneempi kansanedustaja on luonnehtinut tilannetta ennennäkemättömäksi.

– Inhimillisesti alkaa olla tosi haastavaa perehtyä asioihin kunnolla, kun meillä on yhtä aikaa monia isoja asioita päällä.

Valiokunnan keskustalaiset ovat Mattilan mukaan kuitenkin halunneet toimia kiistatilanteissa sillanrakentajina ja hyvän keskustelukulttuurin edistäjinä. Muiden oppositiopuolueiden joskus tarkoitukselliselta näyttäviin jarrutteluihin he eivät ole halunneet lähteä mukaan.

– Nyt tilanne meni kuitenkin siihen, että lopulta minäkin lähdin tähän ulosmarssiin mukaan. Hallituspuolueiden toiminta ei yksinkertaisesti kestä enää päivänvaloa.

Sote-valiokunnan kokous jatkui torstaina ulosmarssin jälkeen. Mattilan mukaan kokoustamista jatketaan myöhemmin iltapäivällä.

Lue myös

Oppositio marssi ulos sote-valiokunnasta – "Hallitus runnoo sairaalaverkkoleikkauksia läpi"

Keskustan Mattila: Haluamme että alueita kohdellaan yhdenvertaisesti ja läpinäkyvästi. Kouvolan sairaala avasi Pandoran lippaan.
5.12.2024 13:33

Aihetunnisteet

hanna-leena mattila Keskusta Politiikka sairaalaverkko Sote sote-valiokunta yöpäivystys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
Epäily: Taksikuski ajoi tahallaan ihmisen päälle
Uutiset | 29.4.2026 16:39
”Korsuhenki” koetuksella – keskusta paheksui hallituksen sooloilua ydinaselinjauksissa
Uutiset | 29.4.2026 15:50
Kahta ihmistä puukotettiin Lontoon juutalaisalueella, pääministeri esitti huolensa
Uutiset | 29.4.2026 15:18
Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Rikosoikeuden professorien mielestä Auer-tuomio on hyvin perusteellinen – Riippumaton selvitys ei olisi missään nimessä huono asia, sanoo Sakari Melander
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Useita epäillään rikoksesta lentoasemalla tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta
Uutiset | 29.4.2026 14:47
EU sallii raskaana olevien ja synnyttäneiden meppien siirtää äänioikeutensa toiselle
Uutiset | 29.4.2026 14:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste