Hantavirusristeilyllä matkustaneilla yhdysvaltalaisella ja ranskalaisella todettu tartunta
Hantaviruksen piinaamalta Hondius-risteilyalukselta sunnuntaina evakuoidulla ranskalaisnaisella on todettu hantavirustartunta, kertoo Ranskan terveysministeri Stephanie Rist.
Sunnuntaina kerrottiin, että kyseinen matkustaja oli saanut sairauden oireita.
Nyt vahvistettu tapaus on jo toinen maanantaina vahvistunut hantavirustartunta. Aiemmin Yhdysvaltojen terveysministeriö kertoi, että myös laivassa matkustaneella yhdysvaltalaisella oli todettu hantavirustartunta. Ministeriön mukaan kyseessä on lievästi positiivinen testitulos Andes-virustyypin hantavirukselle.
Lisäksi yhdellä evakuoiduista yhdysvaltalaisista on lieviä hantaviruksen oireita, ministeriö kertoi. Kaikkiaan risteilyalukselta on evakuoitu 17 yhdysvaltalaista.
Maailman terveysjärjestö WHO ei vielä tuoreeltaan ollut päivittänyt vahvistettujen hantavirustartuntojen lukumäärää. WHO:n mukaan laboratoriossa vahvistettuja hantavirustapauksia oli kuusi ennen tietoa tartunnan saaneista yhdysvaltalaisesta ja ranskalaisesta.
Kolme ihmistä on kuollut hantaviruksen levittyä risteilyaluksella, ja useat muut ovat saaneet oireita.
Risteilyaluksella oli alun perin lähes 150 ihmistä. Aluksella on ollut ihmisiä kaikkiaan 23 maasta, ja sunnuntaina evakuoitiin 19 eri maan kansalaisia.
Sunnuntaina Hondius-laivalta evakuoitiin yhteensä yli 90 ihmistä. Asiasta kertoi sunnuntai-iltana Espanjan terveysministeri Monica Garcia, joka kuvaili päivän olleen varsin intensiivinen.
Hondius saapui sunnuntaiaamuna Kanariansaarille Teneriffan edustalle. Evakuoinnit aloitettiin samana päivänä, ja ne on määrä saada päätökseen maanantaina, jolloin viimeiset evakuointilennot lähtevät Hollantiin ja Australiaan.
Ihmisiä evakuoitiin mereltä siten, etteivät Kanariansaarten asukkaat joudu kontaktiin heidän kanssaan.
Alukselta evakuoiduilla ihmisillä on todennäköisesti edessään viikkojen karanteeni ennen kuin he pääsevät kotiin, vaikka oireita ei ilmenisikään.
Toisin on Yhdysvalloissa, jossa virusristeilyltä evakuoidut matkustajat eivät välttämättä joudu karanteeniin, maan terveysviranomaiset kertoivat sunnuntaina. Maanantaina vahvistuneesta Yhdysvaltain kansalaisen hantavirustartunnasta ei kuitenkaan ollut tällöin vielä tietoa.
WHO:n mukaan Yhdysvaltain muita maita vapaampi linjaus karanteenista saattaa aiheuttaa riskejä. WHO itse suosittelee karanteenia kaikille risteilyltä evakuoiduille.
Hantavirukseen ei ole olemassa rokotetta tai erityistä lääkitystä. Yleensä tartunta vaatii kosketuksen jyrsijöihin tai niiden eritteisiin. Maailman terveysjärjestön WHO:n mukaan kyseessä oleva Andes-viruskanta tarttuu kuitenkin ihmisestä toiseen.
Terveysviranomaiset ovat toppuutelleet vertailuja koronapandemiaan. WHO arvioi, että laivalla havaitun tartuntaryppään aiheuttama uhka maailman väestölle on pieni.
Uutinen päivitetty kauttaaltaan 11.5. klo 10.40.