Kenestä EU:n Ukraina-neuvottelija? Nimiä nostellaan jo esiin
EU-piireissä käydään vilkasta keskustelua neuvottelijan valitsemisesta Venäjän kanssa mahdollisesti käytäviin neuvotteluihin Ukrainan sodan lopettamisesta.
EU-asioita tiiviisti seuraava Financial Times -lehti (FT) nosti keskiviikkona vahvimmiksi vaihtoehdoiksi Euroopan keskuspankin entisen pääjohtajan Mario Draghin ja Saksan entisen liittokanslerin Angela Merkelin.
Lehden mukaan neuvottelijaksi on esitetty myös kahta suomalaisnimeä, presidentti Alexander Stubbia ja hänen edeltäjäänsä Sauli Niinistöä.
Aiemmin Politico-julkaisu nosti Draghin, Merkelin ja Stubbin ohella esille myös EU:n ulkoasioiden korkean edustajan Kaja Kallaksen.
FT:n mukaan EU-maiden yhteisen neuvottelijan valitseminen on tullut ajankohtaiseksi, kun Yhdysvaltain johdolla käydyt neuvottelut sodan lopettamiseksi eivät ole edenneet.
Yhdysvaltain fokus on tällä hetkellä sen Lähi-idässä käymässä sodassa, ja FT:n mukaan Yhdysvaltain johto on suhtautunut myönteisesti EU-maiden käymiin Ukraina-neuvotteluihin.
Lehden mukaan EU:n Ukraina-neuvottelijasta on määrä keskustella ensi viikolla unionimaiden ulkoministerien epävirallisessa kokouksessa Kyproksella.
Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja, Euroopan ja Venäjän suhteisiin erikoistunut Arkady Moshes pitää mainituista vaihtoehdoista vahvimpana vaihtoehtona Draghia.
Merkelin rasitteena on Moshesin mukaan hänen liian Venäjä-myönteiseksi koettu linjansa hänen liittokanslerikaudellaan vuosina 2005–21.
– Hän olisi varmasti Venäjän näkökulmasta hyväksyttävä kandidaatti, mutta en näe, miten hän voisi edustaa Euroopan yhteistä kantaa tässä asiassa, Moshes sanoi STT:lle.
Keskuspankkiirina tunnetuksi tullut Draghi sopisi tehtävään Moshesin mukaan selvästi Merkeliä paremmin. Draghi toimi Euroopan keskuspankin pääjohtajana vuosina 2011–19 ja Italian pääministerinä 2021–22.
Draghi täyttää syyskuussa 79 vuotta, mutta Moshesin mukaan verrattain korkea ikä ei välttämättä muodostu esteeksi neuvottelijan tehtävän hoitamiselle. Merkel puolestaan täyttää heinäkuussa 72 vuotta.
– Ikä voisi muodostua ongelmaksi, jos neuvottelijan pitäisi harjoittaa sukkuladiplomatiaa ja lentää joka päivä edestakaisin, mutta siitä tässä ei ole kysymys, Moshes sanoo.
Kaja Kallaksen valintaa Ukraina-neuvottelijaksi Moshes pitää epätodennäköisenä hänen voimakkaasti Venäjä-kriittisen lähestymistapansa vuoksi.
Myös Stubbin tai Niinistön valintaan Moshes suhtautuu epäillen.
Moshesin mukaan Venäjän johto näkee Natoon liittyneen Suomen nykyisin hyvin negatiivisessa valossa. Tämä oli kuultavissa myös presidentti Vladimir Putinin kommenteissa äskettäisessä voitonpäivän lehdistötilaisuudessa, missä Putin väitti Suomen havittelevan Karjalaa Naton avulla takaisin itselleen.
Erityisesti Stubb nähdään Moshesin mukaan Moskovassa kielteisessä valossa, mutta Niinistön tilanne ei ole tässä suhteessa paljoa parempi – ei, vaikka hän presidenttikaudellaan harjoitti jääkiekkodiplomatiaakin Putinin kanssa.
– Putin jakaa ihmiset kolmeen ryhmään: ystäviin, vihollisiin ja pettureihin. Suomi on hänen silmissään petturi, Moshes sanoo.
Presidentti Stubbin kanslia sanoi torstaina STT:lle, ettei sillä ole kommentoitavaa Ukraina-neuvottelijaspekulaatioihin liittyen.
STT ei torstaina tavoittanut Niinistöä kommentoimaan kysymystä Ukraina-neuvottelijan tehtävästä.