Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjä ei vastusta kolmikantaneuvotteluja Yhdysvaltojen ja Ukrainan kanssa

7.9.2026 13:27
Lue lisää 
Kirjat
Asikaisen perhe kahvitauolla pellon laidalla Kurkijoella kesällä 1942. Keskellä Suoma Asikainen kaataa kahvia isälleen. Vasemmalla Suoma Asikaisen äiti ja äidin sisar, oikealla naapurin poika Matti ja taustalla Suoma Asikaisen sisar ja Helmi-serkku. (Kuva: Kuva: Kansatieteen kokoelma/Museovirasto)

Silliä ja velliä, silakkaa ja kaalia — entisaikojen Suomessa syötiin sitä, mikä saatiin säilymään talven yli

Ritva Kyllin kirja Suomen ruokahistoria palkittiin tällä viikolla Kanava-palkinnolla ja on ehdolla myös vuoden 2021 tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajaksi.
Annukka Kaarela 14.11.2021 10:00, muokattu 14.11.2021 14:26
a– a+
Kirjat

Jos tarjoaisit ulkomaalaiselle tuttavalle perinteisiä suomalaisia herkkuja, mitä ne olisivat? Kesäaikaan ehkä uusia perunoita ja silliä. Ruisleipää tietysti, ja karjalanpiirakoita. Makeannälkään Fazerin sinistä ja salmiakkia.

Monet voi yllättää tieto, että näistä vain ruisleipä perustuu kokonaisuudessaan vanhoihin suomalaisiin raaka-aineisiin. Muut ovat ainakin osittain tuontitavaraa.

Silliä ryhdyttiin tuomaan Suomeen eurooppalaisten kauppalaivojen mukana jo satoja vuosia sitten. Peruna tuli meille Kolumbuksen löytöretkien seurauksena vasta 1700-luvulla.

Karjalanpiirakoiden täytteenä oli alun perin ohra, joka alkoi 1800-luvun lopusta lähtien korvautua tuontiriisillä. Salmiakki tuli Suomeen hollantilaisten kauppalaivojen mukana, maitosuklaa taas sveitsiläisten maahanmuuttajien.

Ruokahistoriaa on tutkittu maailmalla innokkaasti 1990-luvulta asti, mutta suomalaisen ruoan historia on ollut pitkälti kartoittamatta. Puutetta paikkaa oululaisen historioitsijan Ritva Kyllin syksyllä ilmestynyt kirja Suomen ruokahistoria – Suolalihasta sushiin.

Kyllikin kiinnostui ruokahistoriasta mutkan kautta. Vuonna 2006 hän istui arkistolla tekemässä sitä, mitä historiantutkijoiden oletetaankin: penkomassa ikivanhoja papereita.

Oululaistohtori tutki tuohon aikaan saamelaisten uskontoa ja kävi läpi Enontekiön kirkonarkistoon kuuluvia ruotsinkielisiä kiertokirjeitä. Kirjeiden joukosta löytyi ulkomailta tuotujen ylellisyystuotteiden kieltolista vuodelta 1756.

Listassa kiellettiin muun muassa parmesaanijuuston, siiderin, soijan ja oliivien tuonti maahan.

– Etenkin luettelossa esiintyvä parmesaani hämmästytti minua. Oliko se tunnettu jo 1700-luvun Suomessa, kun itsekin tutustuin siihen vasta 1990-luvulla? Kylli muistelee.

Vanhan kodin raunioilla valmistuu ruokaa Suomussalmen Murtovaarassa välirauhan aikana. Kuva: Uuno Peltoniemen kokoelma/Museovirasto

Kokkaamista harrastava ja suosittua Pastanjauhantaa-ruokablogia pitävä Kylli innostui löydöstään siinä määrin, että ruokahistoriasta urkeni hänelle uusi tutkimusala. Tuoreessa kirjassaan tutkija käy läpi, mitä suomalaiset ovat pistäneet suuhunsa myöhäiskeskiajalta tähän päivään.

Kyllin löytämässä kiertokirjeessä mainitut parmesaani, soija ja oliivit olivat luonnollisesti harvojen suomalaisten herkkuja. Niitä nautiskelivat lähinnä kirkonmiehet ja varakkaimmat säätyläiset.

Tavallisen kansan ruokavalion kulmakiviä olivat suola- ja hapansilakka, nauris, kaali, leipä sekä erilaiset puurot ja vellit. Varsin väritöntä, kovaa ja hapanta siis.

Oliko entisaikojen suomalaisten suu tuohesta?

Kyllin mukaan ruoka on Suomessa ollut ensisijaisesti polttoainetta työntekoa varten, eikä meillä ole esimerkiksi Ranskan kaltaista vahvaa gastronomista perinnettä.

Toisaalta suomalaisen ruokavalion harmaus ja suolaisuus oli pitkälti ilmaston ja maantieteen sanelemaa. Kuten Kylli huomauttaa, Suomen ruokahistoria oli jääkaappien yleistymiseen asti säilömisen historiaa.

Koska kasvukausi on Suomessa lyhyt ja talvi pitkä, syksyn sato piti pystyä säilömään niin, että se riitti ja pysyi syömäkelpoisena seuraavaan kesään asti. Maito muutettiin voiksi, juustoksi ja piimäksi, tuore kala hapatettiin, kuivattiin tai suolattiin. 

Lihaa tavallinen kansa söi Kyllin mukaan vielä 1700-luvulla vähän. Kun eläimiä teurastettiin, arvokkaat ruhonosat myytiin ja omaan käyttöön jätettiin lähinnä rasvaiset luut, päät ja jalat.

Itä- ja Länsi-Suomen ruokakulttuurit poikkesivat toisistaan. Idässä suosittiin happamia makuja, lännessä taas pyrittiin makeisiin elämyksiin esimerkiksi imellyttämällä.

Evakoille järjestettiin muonitusta marraskuussa 1939. Kuva: SA-kuva

Suomalainen ruokakulttuuri alkoi saada vaikutteita maailmalta jo verrattain varhain. 1200-luvulta lähtien liikkuneiden hansakauppiaiden mukana Suomeen tuli tuiki tärkeän suolan lisäksi silliä, viinejä, olutta ja erilaisia mausteita.

Lopullisesti suomalaistenkin ruokapöydät mullisti niin sanottu kolumbiaaninen vaihto. Kolumbuksen 1490-luvulla tekemien löytöretkien seurauksena käynnistyi ketju, jossa kasvit ja eläimet siirtyivät ympäri maapalloa.

Kylli pitää erityisesti perunan tuloa Suomeen taitekohtana maamme ruokahistoriassa. Ensimmäiset tiedot ”maapäärynän” viljelystä Inkoossa ovat 1720-luvun lopusta.

Perunasta tuli ylivoimainen viljelyskasvi etenkin pienviljelijöille, koska sitä oli mahdollista kasvattaa myös pienillä, kivikkoisilla ja hallanaroilla pelloilla.

Ruokahistoriaa tutkittaessa ei voi ohittaa sitä, ettei ruokaa ole aina ollut. Kirjaa kirjoittaessaan Kylli joutuikin aika ajoin pohtimaan, onko Suomen ruokahistoria enemmän nälän kuin varsinaisen ruoan historiaa.

Pahoja nälkävuosia koettiin Suomessa vielä 1900-luvun alussakin. Lisäksi sodat ovat aiheuttaneet ruoan puutetta.

Ensimmäisen maailmansodan aikana Suomessa oli vakava pula viljasta. Suomen maatalous oli uudistunut 1800-luvun lopulla, kun painopiste oli siirtynyt karjanpitoon ja maa oli jäänyt tuontiviljan varaan. Sota katkaisi tuonnin, ja kansa kärsi nälästä tuhoisin seurauksin.  

Toiseen maailmansotaan mennessä viljan omavaraisuusastetta oli saatu nostettua, mutta lannoitteet ja väkirehu tuotiin ulkomailta. Suomessa turvauduttiin elintarvikkeiden säännöstelyyn ja edellisten sukupolvien ruoanlaitto-oppeihin.

Sotien jälkeen yhteiskunta muuttui hurjaa vauhtia. Muutokset näkyivät ja maistuivat myös ruokapöydässä.

Omavaraisuus vaihtui tehdastekoiseen ruokaan ja ruokalistalle ilmestyi uusia ruokalajeja. Einesteollisuus alkoi saada yhä suuremman roolin suomalaisten ruokkijana.

1970-luvulta lähtien on kiinnitetty kasvavaa huomiota ruoan terveellisyyteen. Kasvisten käyttöä on saatu lisättyä ja suomalaisten syömistä ohjattua lähemmäs suosituksia.

Ulkomaisista ruoista on tullut suomalaisille arkipäivää: parmesaani, soija ja oliivit ovat nyt kaikkien ulottuvilla. Trendiksi nousee milloin mikäkin uutuus.

Tuontiruokiin hurahtaminen on tosin tuttua suomalaisille jo historiasta: esimerkiksi banaania pidettiin aikoinaan ”maailman parhaana ravintoaineena”.

Ruokakaupan tiski 1950-luvulla. Kuva: Historian kuvakokoelma/Museovirasto

Onko nykysuomalaisen lautasella enää mitään samaa kuin satoja vuosia sitten? Kyllin mukaan leipä on edelleen tärkeä osa ruokavaliotamme, ja myös muutama ruokalaji on pysynyt lähes ennallaan keskiajalta nykypäivään.

Hernekeiton kohdalla on säilynyt jopa sen syöntipäivä. Ennen uskonpuhdistusta hernekeittoa syötiin juuri torstaisin, koska haluttiin tankata perjantain paastoa varten.

Myös mämmi ja lipeäkala ovat pitkään säilyneitä, jo katolisessa Suomessa esiintyneitä ruokia. Sen sijaan ruokavaliossa pitkään tärkeällä sijalla olleet luukeitto ja talkkuna ovat nykysuomalaisen lautaselta lähes kadonneet.

Ritva Kylli: Suomen ruokahistoria. Suolalihasta sushiin. Gaudeamus, 525 s.

Lue myös

Itärajan esteaita valmistui alle budjetin – tarkoitus estää välineellistettyä maahantuloa

Aitaa on rakentunut yhteensä 200 kilometrin edestä kymmenille eri alueille. Sisäministerin mukaan esteaita on tärkeä myös Euroopan ulkorajavalvonnalle.
7.9.2026 15:17

Saksan liittokansleri Merz järkyttyi vaalituloksesta

Saksan liittokansleri Friedrich Merz sanoo olevansa järkyttynyt Saksi-Anhaltin osavaltion vaalituloksesta. Radikaalioikeistolainen ja maahanmuuttovastainen AfD...
7.9.2026 15:09

Suomi ja Ruotsi ovat sopineet huoltoyhteistyöstä Ruotsin hankkimalle Himars-raketinheitinjärjestelmälle

Puolustusministeri Antti Häkkänen sanoi Suomen ja Ruotsin puolustusministeriöiden vieneen viime vuosina yhteistyön erittäin syvälle usealle eri osa-alueelle.
7.9.2026 15:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Historia | Carl Zeiss Jena oli valon valtias varjojen valtakunnassa – Itä-Saksan optiikkajättiläinen herätti kunnioitusta lännessäkin
Uutiset | 5.9.2026 21:27
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Väläyttikö vastaantulija valoja? Tästä se voi nyt johtua
Uutiset | 5.9.2026 23:03
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Edesmennyt kuningas Harald pakeni lapsena Yhdysvaltoihin Suomen kautta, joka jo viritteli yhteistyötä Norjaa miehittävien natsien kanssa
Uutiset | 5.9.2026 13:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Jo kahdeksan vuotta matkaa tehnyt avaruusalus saapuu viimein Merkuriuksen läheisyyteen
Uutiset | 3.9.2026 14:11
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Uusimmat

Itärajan esteaita valmistui alle budjetin – tarkoitus estää välineellistettyä maahantuloa
Uutiset | 7.9.2026 15:17
Saksan liittokansleri Merz järkyttyi vaalituloksesta
Uutiset | 7.9.2026 15:09
Suomi ja Ruotsi ovat sopineet huoltoyhteistyöstä Ruotsin hankkimalle Himars-raketinheitinjärjestelmälle
Uutiset | 7.9.2026 15:00
Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 14:50
Yhdysvalloissa ainakin viisi ihmistä kuoli Amazonin rahtikoneen törmäyksessä Miamin lentokentällä
Uutiset | 7.9.2026 14:42
Tulivuori purkautui Indonesiassa, lentokenttiä suljettiin
Uutiset | 7.9.2026 14:14
Nuori tyttö löytyi kuolleena rappukäytävästä Vantaalla – poliisi epäilee nuorta miestä vakavista rikoksista
Uutiset | 7.9.2026 14:02
Etelä-Koreassa alkoivat merisotaharjoitukset, Pohjois-Korean johtaja vihjaili ydinlaivastosta
Uutiset | 7.9.2026 13:59
Venäjä ei vastusta kolmikantaneuvotteluja Yhdysvaltojen ja Ukrainan kanssa
Uutiset | 7.9.2026 13:27
Uudenmaan ainoat raakut yritetään siirtää – ”Alkaa olla viime hetket käsillä”
Uutiset | 7.9.2026 13:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00
Toimittajalta | Sote-järjestöt vietiin Rydmanin giljotiiniin – pohjatyö tehtiin jo vuosia sitten
Uutiset | 2.9.2026 15:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itärajan esteaita valmistui alle budjetin – tarkoitus estää välineellistettyä maahantuloa
Uutiset | 7.9.2026 15:17
Saksan liittokansleri Merz järkyttyi vaalituloksesta
Uutiset | 7.9.2026 15:09
Suomi ja Ruotsi ovat sopineet huoltoyhteistyöstä Ruotsin hankkimalle Himars-raketinheitinjärjestelmälle
Uutiset | 7.9.2026 15:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset nostavat sähkön hintaa – ellei Suomi toimi ajoissa
Mielipide | 4.9.2026 10:35
Lukijalta: Suomen jatkuva talouskasvu perustuu työn tuottavuuteen ja kansalaisten korkeaan koulutukseen
Mielipide | 3.9.2026 14:02
Lukijalta: Kokoomus leikkii turvallisuudella
Mielipide | 3.9.2026 10:24
Lukijalta: Hyvä johtaminen vahvistaa, huono kuluttaa
Mielipide | 3.9.2026 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste