Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Droonit

Matti Vanhanen ruotii drooniviestintää: ”Entä jos uhkaa jatkuisi viikkojen tai kuukausien ajan?”

29.5.2026 11:01
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

Mikä voisi pelastaa Euroopan unionin?

25.6.2018 15:12, muokattu 25.6.2018 15:16
a– a+
Blogi

Tällä viikolla jälleen yksi EU-valtionjohtajien kokous etsii ulospääsyä kriisistä.

Tarkemmin: kyse on useammasta kriisistä. Ensimmäiseksi alkoi 10 vuotta sitten Kreikasta euron kriisi, joka puskee yhä tavan takaa pintaan.

Sitten kärjistyivät suhteet Venäjän kanssa, kun se syrjäytettiin Itäisestä kumppanuudesta ja Georgian tapahtumia kesällä 2008 ylitulkittiin. Kamppailu Ukrainan suunnasta ja Krimin valtaus 2014 johtivat EU:n ja Venäjän syvempään välirikkoon, vaikka molemmat tarvitsevat toisiaan.

Kesällä 2015 syntynyt hallitsemattoman maahantulon kysymys on kärjistänyt monen valtion sisäpolitiikan ja jäsenvaltioiden väliset suhteet äärimmilleen.

Brexit jakaa unionin budjetin vastuut uudelleen. Budjettiehdotuksesta syntyy uusi riita entisten päälle.

Unionissa oli ennen vuotta 1995 melko selkeästi kolme ryhmää: 6 perustajamaata, ensimmäisen laajentumisen pohjoiset maat Iso-Britannia, Tanska ja Irlanti sekä eteläiset laajentumismaat Espanja, Portugali ja Kreikka. Itävallan, Suomen ja Ruotsin liittyminen toi mukaan Pohjoisen ulottuvuuden ja kolme uutta puolueetonta maata Irlannin rinnalle.

Luonteva kehitys olisi ollut, että kehitystasoltaan ja olosuhteiltaan erilaiset maat olisivat edenneet muun muassa Maastrichtin sopimuksen toimeenpanossa ja myös myöhemmin päätetyssä integraatiossa eri tahdissa. Tämä oli komission puheenjohtaja Jacques Delorsin suunnitelma.

Suomen EU-jäsenyyden päätösaineisto osoittaa, että tähän vaihtoehtoon myös valmistauduttiin.

Historia eteni kuitenkin toisin. Vuoden 1995 vaalien jälkeen valtaan noussut Paavo Lipponen hallituksineen omaksui toisenlaisen linjan.

Suomen piti pyrkiä mukaan integraation kaikkiin ytimiin. Suomi, joka ei istunut perustajajäsenten ja komission eurokaavailuihin, tuli euroon saranapuolelta poliittisista syistä.

Samoista syistä mukaan pääsi valtioita, jotka istuivat yhteisiin sääntöihin vielä huonommin. Aikaisemmin integraation syventämistä oli edellyttänyt mukaan tulevien valtioiden halukkuuden lisäksi se, että ne täyttivät asetetut ehdot. Euro, itälaajentuminen ja Schengen-sopimus muodostettiin pikemminkin sillä perusteella, mitkä maat tahtoivat olla mukana tukemassa ”eurooppalaista projektia”.

Myös Suomessa puhetapa ja käsitteet muuttuivat. Matti Vanhasen pääministeriaikana tavoiteltiin unionia, joka olisi ”ehyt ja yhtenäinen”. Ytimiä ei olisi, koska kaikki voisivat olla mukana kaikessa.

Suunnilleen sellainen tämä nykyinen unioni on, ja siksi sillä on vaikeuksia. Yhtenäisyys ei ollutkaan aitoa. Siksi se purkautuu erimielisyyksiksi.

Yhtenäisyys ei ollutkaan aitoa.

Nyt Suomen EU-politiikan linjaa on haluttu kuvata sanalla ”käytännönläheinen”.

Periaatteellista muutosta aiempaan ”yhteisömenetelmään” ei ole tapahtunut, mutta nyt halutaan joustavasti mennä mukaan erilaisiin tilannekohtaisiin maaryhmiin.

Tällaiseksi on EU:n toiminta kriisien paineessa ja suurten jäsenvaltioiden vaalien jälkeen muodostunut. Tämä heijastelee myös epäluottamusta komissioon, jonka piti olla integraation voimakeskus.

Eri tahoilla – eurooppalaisissa puolueissa, jäsenvaltioissa ja toimielimissä – on viimeiset vuodet vakavasti pohdittu, mikä on EU:n tulevaisuus. Ääripäät ovat täydellinen liittovaltio tai paluu lähinnä kaupalliseksi liitoksi. Kummastakaan ei ole EU:n pelastukseksi.

20 vuoden historia viittaa siihen suuntaan, että unionin pitää eriytyä sisäisesti, jotta se voi pysyä koossa. Pelkään kuitenkin, että historiasta ei tässäkään tapauksessa opita mitään.

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Tulevan EU-rahoituskauden tavoitteet vakaalle pohjalle

EU:n budjetin rakenne ja sisältö muuttuvat tulevalle toimikaudelle. Muutos on pienempi kuin EU-komissio alkuperäisissä...
18.3.2026 10:55
Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46
Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Matti Vanhanen:
Unohtuiko yövartijatehtävä?
Blogi | 29.5.2026 10:40
Vesa Kallio:
Äänestämättä jättäminen on luovuttamista
Blogi | 28.5.2026 13:07
Markus Lohi:
Luontoarvoja ja taloutta ei tule laittaa vastakkain 
Blogi | 28.5.2026 7:00
Elsi Katainen:
Luonnonvara-alojen potentiaali käyttöön!
Blogi | 26.5.2026 11:46
Jari Leppä:
Suomi käyntiin
Blogi | 25.5.2026 15:02
Näytä lisää

Uusimmat

Lindtman vakuutti Ylellä puolueen seisovan velkajarrun takana – kritisoi perussuomalaisia hallituksen ”henkiseksi jarruksi”
Uutiset | 30.5.2026 12:50
Liian moni nuori kokee epävarmuutta tulevaisuudestaan, sanoo Kaikkonen – ”Orpon hallitus ei voi väistää vastuutaan”
Uutiset | 30.5.2026 11:23
HS: Poliisi ehdotti rattijuopumussakon saaneelle kansanedustaja Joona Räsäselle liian pieniä tuloja
Uutiset | 30.5.2026 11:23
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Trumpin terveys sai kehuja – lääkäri ehdotti painonpudotusta
Uutiset | 30.5.2026 9:40
Kesälomien myöhäistäminen jakaa työssäkäyviä, kertoo kysely
Uutiset | 30.5.2026 9:20
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Yhdysvaltojen ja Iranin aseleposopimuksen toteutuminen oli perjantai-iltana epävarmaa
Uutiset | 29.5.2026 18:25
Suomi haluaa torjua protektionismia OECD:n puheenjohtajamaana
Uutiset | 29.5.2026 17:35
Suomelta 128 miljoonan arvoinen apupaketti Ukrainalle, mukana myös uutta materiaalia puolustusteollisuudelta
Uutiset | 29.5.2026 17:31
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Ukrainalaiset ovat nyt joillain rintamalohkoilla niskan päällä, myöntää Azov-komentaja
Uutiset | 29.5.2026 11:03
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lindtman vakuutti Ylellä puolueen seisovan velkajarrun takana – kritisoi perussuomalaisia hallituksen ”henkiseksi jarruksi”
Uutiset | 30.5.2026 12:50
Liian moni nuori kokee epävarmuutta tulevaisuudestaan, sanoo Kaikkonen – ”Orpon hallitus ei voi väistää vastuutaan”
Uutiset | 30.5.2026 11:23
HS: Poliisi ehdotti rattijuopumussakon saaneelle kansanedustaja Joona Räsäselle liian pieniä tuloja
Uutiset | 30.5.2026 11:23
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen