Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluekokous

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista

7.6.2026 9:00
Lue lisää 
Lukijalta
Vuoden 2015 kuntalain uudistus vahvisti kunnanhallituksen puheenjohtajan roolia. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Lukijalta: Kunnanhallituksen puheenjohtaja on myös johtaja

Matti Torvinen 3.6.2026 13:59, muokattu 3.6.2026 13:59
a– a+
Lukijalta

Suomalaisessa kuntakentässä kipuillaan parhaillaan laajasti kuntajohtamisen kriiseissä. Lapista Etelä-Suomeen toistuvat uutiset tilapäisistä valiokunnista ja johtajien luottamuspulasta.

Julkisuudessa nämä kriisit henkilöityvät usein yksittäisiin kunnanjohtajiin, mutta taustalla vaikuttaa syvempi, rakenteellinen valuvika: kyvyttömyys tai haluttomuus ymmärtää modernia kunnallista kaksoisjohtamista eli niin sanottua duaalimallia.

Ongelma kärjistyy erityisesti silloin, kun kuntaan valitaan yritysmaailmasta tai julkishallinnon ulkopuolelta tuleva johtaja. Jos tulokas yrittää johtaa kuntaa kuin omaa yritystään – ohittaen poliittisen johdon – törmäyskurssi on valmis.

Vuoden 2015 kuntalain suuri uudistushenki nimenomaan vahvisti kunnanhallituksen puheenjohtajan roolia. Laki teki puheenjohtajasta strategisen johtajan kunnan- tai kaupunginjohtajan rinnalle.

Uudistuksen tavoitteena oli, että puheenjohtaja osallistuu kunnan johtamiseen, poliittiseen ennakkovalmisteluun ja strategiseen ohjaukseen huomattavasti aikaisempaa enemmän.

Kyse ei ole enää pelkästä kokousten nuijan kopauttajasta, vaan aktiivisesta kumppanista ammatillisen virkakoneiston ja poliittisten päättäjien rajapinnassa.

Monessa kunnassa tähän uuteen todellisuuteen ei vieläkään olla valmiita. Erityisen sekaisin käsitteet menevät silloin, kun kuntaan perustetaan osa-aikaisen tai päätoimisen kunnanhallituksen puheenjohtajan tehtävä. Tämä sotketaan yhä liian usein perinteiseen työsuhteeseen.

Kyse ei ole työsuhteesta, vaan puhtaasti julkisoikeudellisesta ja poliittisesta luottamustehtävästä, jonka mandaatti tulee suoraan vaaleissa äänestäneiltä kuntalaisilta.

Kun puheenjohtaja johtaa, hän toteuttaa kuntalaisten poliittista tahtoa. Kunnanjohtaja taas on viranhaltija, jonka tehtävänä on ammatillinen valmistelu ja päätösten täytäntöönpano.

Liian usein kunta-alan ulkopuolelta tullut johtaja peräänkuuluttaa haluavansa olla ”itsenäinen johtaja”. Se on vaarallinen harha, sillä kunnallisessa demokratiassa sellaista roolia ei ole olemassa. Kunnanjohtaja ei ole yrityksen yksinvaltias, vaan aina poliittisen ohjauksen alainen viranhaltija.

Kun tällainen hallintorakennetta ymmärtämätön johtaja huomaa ajautuneensa törmäyskurssille virallisen poliittisen johdon kanssa, riskinä on, että hän etsii riveistä oman etunsa ja valtaa himoitsevan poliitikon apurikseen.

Kun tällainen epäpyhä allianssi syntyy – jossa virkamies hakee selkänojaa ohi kunnanhallituksen puheenjohtajan ja virallisten päätöksentekokanavien – paikallinen demokratia on lopullisesti karilla.

Kuntajohtaminen muuttuu tällöin avoimesta yhteistyöstä takahuoneiden valtapeliksi, jossa häviäjinä ovat aina kuntalaiset.

Duaalimalli vaatii toimiakseen saumatonta, päivittäistä puheyhteyttä ja jatkuvaa epävirallista ennakkovalmistelua näiden kahden johtajan välillä.

Jos virkamiesjohtaja sulkeutuu omaan kammioonsa, tekee yritysjohtamaisia ratkaisuja ilmoittamatta niistä ennakkoon tai hakee hyväksyntäänsä pelkästään epävirallisista kuntalaistapaamisista ohi poliittisten rakenteiden, hän rikkoo lakia ja demokratian ketjua.

Kuntien luottamusjohdon ammattimaistumista tutkinut hallintotiede vahvistaa, että ilman jaettua pelisilmää ja molemminpuolista roolien tunnustamista duaalimalli kriisiytyy väistämättä.

Jos kunnanjohtaja ei suostu johtamaan yhdessä puheenjohtajan kanssa, hän menettää luottamuksensa ja tekee itsestään tarpeettoman.

Suomen kunnissa on vihdoin luotava selkeät, lailliset pelisäännöt sille, mitä puheenjohtajan johtajuus käytännössä tarkoittaa. Kunnanhallituksen puheenjohtaja on näet lain silmissä myös johtaja – halusivat itsepäiset virkamiehet sitä tai eivät.

Matti Torvinen
varatuomari



Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa

Arvoisat keskustanuoret, kun teillä aatteen paloa tuntuu olevan, niin kaivautukaa puolueemme historiaan ja...
6.6.2026 14:37

Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä

Kokoomus on saanut hallituksen avulla omat ideologiset tavoitteensa yllättävän helposti toteutettua. Samoin on...
6.6.2026 14:29

Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä

Suomen vanhuspalveluissa tehdään paljon arvokasta ja sydämellistä työtä. Samalla järjestelmässä on liian paljon...
5.6.2026 11:59

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi ”ryskettä ja aitojen kaatumista”
Uutiset | 6.6.2026 14:14
Kimalainen ratkaisi uuden ongelman kylmiltään – tutkimus todisti yllättäviä kykyjä
Uutiset | 5.6.2026 21:45
Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Miehen epäillään ylittäneen rajan Suomesta Venäjälle ja takaisin – kulki avoimen riistaportin läpi
Uutiset | 7.6.2026 10:31
Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita
Uutiset | 7.6.2026 8:37
Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa
Uutiset | 6.6.2026 23:08
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Kaikkonen taputettiin jatkoon keskustan ruorissa – puolue ottaa katseen ”tosissaan ensi kevään vaaleihin”
Uutiset | 6.6.2026 15:43
Harkimo jatkaa Liike Nytin puheenjohtajana, näyttelijänä tunnettu Petteri Summanen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 6.6.2026 15:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Kaikkonen: Parlamentaarisen puolustusryhmän paperi ei ole realismia – ”Johtaisi kohtuuttomiin leikkauksiin”
Uutiset | 6.6.2026 12:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miehen epäillään ylittäneen rajan Suomesta Venäjälle ja takaisin – kulki avoimen riistaportin läpi
Uutiset | 7.6.2026 10:31
Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita
Uutiset | 7.6.2026 8:37
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste