Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Blogi: Mauri Pekkarinen
Mauri Pekkarinen:

Panostaminen tieteeseen ja tutkimukseen kannattaa

11.11.2021 17:41, muokattu 12.11.2021 12:57
a– a+
Blogi

Vuonna 2000 EU:n Lissabonin kokous asetti unionin strategiseksi tavoitteeksi nousta vuoteen 2010 mennessä maailman kilpailukyisimmäksi ja dynaamisimmaksi talousalueeksi.

Lissabonin strategia korosti erityisesti koulutuksen, myös aikuiskoulutuksen merkitystä. Elinikäisen oppimisen merkitystä korostettiin.

Samalla perustettiin Euroopan tutkimusalue, ERA, jolla pyrittiin luomaan sisämarkkinat myös tutkimukselle ja teknologialle.

Muutamia vuosia Lissabonista, vuonna 2002, Barcelonan huippukokous nosti panostamisen tutkimukseen, kehittämiseen ja innovaatioihin keskeisimpään rooliin EU:n kunnianhimoisen nousun varmistamiseksi. Tutkimus- ja kehittämisrahoituksen osuus piti nostaa unionissa kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta niin ikään vuoteen 2010 mennessä.

Tänään tiedämme, että kummastakaan noista tavoitteista ei tullut likimainkaan totta.

Tutkimus- ja kehittämisrahoituspanostuksemme ovat tänään unionissa keskimäärin hieman yli kaksi prosenttia bruttokansantuotteesta, ja globaali osuutemme on laskussa.

Olemme jääneet entisestään jälkeen suurimmista kilpailijoistamme USA:sta (2,8 %), Japanista (3,3 %) ja Etelä-Koreasta (4,5 %) kasvussa, kilpailukyvyssä ja dynaamisuudessa. Myös Kiina on ajanut nopeasti rinnalle. Se on miltei viisinkertaistanut osuutensa maailman tutkimus- ja kehittämisinvestoinneista vuodesta 2000 lähtien.

Samaa todistavat myös tilastot tieteellisistä julkaisuista ja ennen muuta kansantalouksien ja niiden tuottavuuden kohenemisesta kertovat mittarit.

Määrällisesti mitattuna EU:n osuus tieteellisistä julkaisuista on laskenut, samalla kun erityisesti Kiina on kasvattanut osuuttaan. Tuottavuuden kasvu EU:ssa on hidastunut, ja on järjestään hitaampaa kuin Yhdysvalloissa ja Japanissa.

Euroopan innovaatiojärjestelmä ei toimi Euroopassa niin kuin pitäisi. Tutkimustulos ei muutu innovaatioiksi, jotka tuoteistuisivat ja kaupallistuisivat niin tehokkaasti kuin pitäisi.

Luulen, että innovaatioketjun hitaus heijastuu erityisesti elinkeinoelämään kiinnostuksen tulla tiedeyhteisön kumppaniksi. Se on ollut laskusuunnassa useissa EU-maissa. Niin myös Suomessa.

EU on herännyt huomaamaan tapahtuneen. Nyt halutaan kehittää EU:n strategista autonomiaa. Tutkimus-, kehittäminen ja innovaatiot (TKI) ovat siinä keskeisiä. Näitä resursseja lisätään seuraavan seitsemän vuoden aikana. Horisontti-ohjelma kohdentaa lähes sata miljardia euroa TKI-toimintaan. Vaikka koko Euroopan kuva ei muutu, on tietynlaisesta suunnanmuutoksesta kuitenkin EU:ssa kysymys.

Läpi koko 2010-luvun Suomen omat TKI-panostukset kasvoivat ja olivat koko maailman kolmen kärjessä noin 3,5 prosenttia/bruttokansantuote lukemilla. Sen jälkeen sekä julkiset TKI-panostukset että yksityiset ovat romahtaneet alle 3 prosentin, rahassa satoja miljoonia euroja sekä julkista että yksityistä rahaa.

Kun rahaa nyt näyttää olevan valtavasti jaossa, toivoisi, että valtio ottaisi uuden asennon ja nostaisi ihan oikein osaltaan TKI-panostukset lähelle neljää prosenttia. Siihen toki tarvitaan myös yksityistä sektoria. Nokian kolauksen vuoksi tehtävä ei ole helppo, mutta mahdollinen.

Tavoite tarkoittaa ainakin vuotuista 150 miljoonan euron lisäystä julkisella ja 300 miljoonan euron lisäsatsausta yksityisellä sektorilla kymmenen vuoden ajan.

Me mepit olemme käyneet ilmastopaketin kimppuun. Tarpeita ja näkemyksiä on moneen lähtöön. Vähintään 55 prosentin vähennykseen yltäminen päästöissä on kova tavoite.

Taakse jääneen 30 vuoden aikana onnistuimme vähentämään 23 prosenttiyksiköllä. Nyt yhdeksässä vuodessa pitäisi kohennusta tulla 32 prosenttiyksikköä. Vauhdin pitäisi moninkertaistua.

Olen itse teollisuus- energia- ja tutkimusvaliokunta ITRE:n pääneuvottelija suurimmasta kokonaisuudesta eli päästökaupasta.

Nostan tässä esille vain yhden, meriliikenteen. Myös se esitetään päästökaupan (ETS) piirin.

Hyvä niin, mutta komission malli on huono, koska se ei tunnista ja tunnusta sitä, että muutaman maan, aivan erityisesti Suomen, laivat seilaavat merkittävältä osaltaan jäävahvisteisena. Ne siis kuluttavat enemmän polttoainetta ja tuottavat enemmän päästöjä.

Lähes 90 prosenttia Suomen viennistä ja tuonnista kulkee meriteitse, muualla EU:ssa selvästi vähemmän. Komission esitys on kohtuuton ja aiheuttaa meille useamman sata miljoonaa euroa enemmän viennin kuluja verrattuna siihen, että toimisimme jäättömällä alueella.

Ihmetykseni aihe on, etteivät Suomen hallitus ja erityisesti liikenne- ja viestintäministeriö ole kyenneet määrittelemään, millä metodilla tuo kompensaatio pitäisi Suomella hoitaa. Osin ilmaisin päästöoikeuksin, vaiko jotenkin muuten?

Kun asian käsittely etenee EU:ssa riittävän pitkälle, on esitykseen vaikea saada enää muutoksia aikaan.

On siis aika toimia nyt!

Mauri Pekkarinen Pitkän linjan keskustapoliitikko Mauri Pekkarinen on moninkertainen ministeri, joka toimi kansanedustajana vuosina 1979–2019 ja Euroopan parlamentin jäsenenä vuosina 2019–2024. Pekkarinen sai ministerin arvonimen vuonna 2020.

Lue myös

Blogi
Mauri Pekkarinen:

Kyllä datakeskuksille, mutta minne ja millä ehdoin? 

Suomessa käydään aktiivista ja tarpeellista keskustelua datakeskuksista, niiden hyvistä ja huonoista puolista. Jyväskylän...
13.5.2026 14:49
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Puolan talousihmeestä

Helsingin Sanomien toimittaja Suvi Turtiainen kirjoitti muutama päivä sitten mielenkiintoisen reportaasin Puolan taloudesta. Mutta...
6.5.2026 13:05
Blogi
Mauri Pekkarinen:

Autokratian kasvava varjo on haaste Suomelle

Vain moraalini määrittää tekemiseni rajat. Kutakuinkin noin presidentti Donald Trump kuvasi itsevaltaisen politiikkansa...
27.3.2026 8:40

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Kari Hokkanen:
Mistä rahat aseisiin?
Blogi | 12.6.2026 8:00
Vesa Kallio:
Pieni askel kohti reilumpaa elintarvikemarkkinaa
Blogi | 11.6.2026 13:58
Petri P. Pentikäinen:
Onko keskusta valmis palauttamaan ammattikoulujen kunnian?
Blogi | 10.6.2026 9:32
Silja Silvasti:
Miljardissa on tuhat miljoonaa
Blogi | 9.6.2026 12:53
Elsi Katainen:
Kansanliikkeen puoluekokous pureutui olennaiseen
Blogi | 9.6.2026 10:50
Näytä lisää

Uusimmat

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Mitä käy, jos Kiina tai Venäjä saavat jalansijaa suomalaisissa datakeskuksissa? – Näin kommentoi Supon erikoistutkija
Uutiset | 13.6.2026 10:59
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan ja omavaraisuuden puolesta
Uutiset | 7.6.2026 16:20
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen