Ahvenanmaa valvonta Suomelle
Useat asiantuntijat ovat huolissaan Ahvenamaan turvallisuudesta.
Venäjän konsulaatti Ahvenanmaalla on historian peruja, mutta se aiheuttaa Suomelle turvallisuusuhkan, sanoo Venäjä-asiantuntija Kari Liuhto (MT 24.02.2022).
Ahvenanmaa on demilitarisoitu. Tämä tarkoittaa sitä, ettei sotilaallinen läsnäolo maakunnassa ole sallittua ja ettei saaria saa linnoittaa. Ahvenanmaa on myös neutralisoitu, minkä vuoksi se on mahdollisissa konflikteissa pidettävä sodan uhan ulkopuolella.
Suomen on purettava tämä sopimus yksipuolisesti, sillä Venäjä on rikkonut se ehtoja.
Ahvenanmaa on neutralisoitu ja konflikteissa se on pidettävä sodan ulkopuolella. Nythän näin ei enää ole Venäjän aloitettua hyökkäyssodan Ukrainaan.
Konsulaatin työntekijät ovat Venäjän sotaa käyvän hallituksen edustajia. Heidän läsnäolonsa rikkoo Ahvenanmaan demilitarisoidun ja neutralisoidun aseman.
Tämä on vahvasti kansainvälisiä sopimuksia noudattava peruste lopettaa konsulaatin akkreditaatio Ahvenanmaalla.
Ilpo Pernaa