Työministeri Marttinen siirsi OAJ:n lakon pois ammattikorkeakoulujen valintakoepäivältä
Ammattikorkeakouluihin kohdistuva Opetusalan Ammattijärjestön OAJ:n lakko siirtyy, kertoo työnantajapuolta edustava Sivista. Lakon oli määrä toteutua valintakoepäivänä 28. toukokuuta, mutta nyt lakko siirretään aikaisintaan 11. kesäkuuta toteutuvaksi.
Sivistan mukaan OAJ:n päätös pitää lakko valintakoepäivänä oli harkitsematon, ja Sivista toivoi lakon siirtoa. Työministeri Matias Marttinen (kok.) siirsi lakkoa valtakunnansovittelijan pyynnöstä keskiviikkona siten, ettei se osu valintakoepäivälle.
– Lakon siirto osoittaa, miten merkittävää työtä opetushenkilöstö tekee ammattikorkeakouluissa. Ammattikorkeakoulujen rehtorit ja Sivista eivät tätä näytä ymmärtävän, koska he edelleen tavoittelevat osalle opettajista palkanalennuksia, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto sanoo tiedotteessa.
Sivistan työmarkkinajohtaja Hanne Salonen sanoo tiedotteessa, että lakkopäivän siirtäminen on sekä yhteiskunnan että nuorten etu.
– OAJ:n lakkovaroituksella aiheutettiin tuleville opiskelijoille ja ammattikorkeakouluille täysin kohtuutonta huolta, Salonen sanoo.
OAJ antoi lakkovaroituksen valintakoepäivälle sen jälkeen, kun Sivista oli hylännyt valtakunnansovittelijan antaman sovintoehdotuksen. Työntekijäpuolta edustavat OAJ ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN olisivat hyväksyneet ehdotuksen.
Sivista kertoo hylänneensä sovintoehdotuksen, koska siinä ei ollut ratkaisua niin sanottuun saatavuuslisäkysymykseen. Saatavuuslisä on 700–1000 euron kuukausittainen palkanlisä, jota maksetaan ammattikorkeakouluissa tekniikan ja liikenteen koulutusalojen opettajille
Sivista sanoo haluavansa korvata saatavuuslisän palkkarakenteella, joka huomioisi opetushenkilöstöä oikeudenmukaisemmin.
OAJ on huhtikuun alun jälkeen jättänyt jo yhteensä lähes 20 lakkovaroitusta. Tälle viikolle ilmoitetut lakot Hämeen, Vaasan ja Lapin ammattikorkeakouluissa toteutuvat OAJ:n mukaan suunnitelmien mukaisesti.
Ammattikorkeakoulujen työriita koskee niiden henkilöstön maaliskuussa päättynyttä työehtosopimusta. Työriidan sovittelua on tarkoitus jatkaa pian.