Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Elämä

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”

19.6.2026 8:31
Lue lisää 
Näkökulma: Samuli Vänttilä Näkökulma
(Kuva: Maria Seppälä)

Näkökulma: Pysähtyykö oppivelvollisuusiän nosto koronaan? – osa keskustalaisista haluaa haudata jättiuudistuksen

Samuli Vänttilä 6.5.2020 9:00, muokattu 2.6.2020 13:14
a– a+
Näkökulma

Koulumaailmaa koskeva jättiuudistus oppivelvollisuusiän nostamisesta lähti viime torstaina lausuntokierrokselle, mutta jo vappuna kuultiin hallituspuolue keskustan suunnasta kritiikkiä sitä kohtaan.

Ex-pääministeri Juha Sipilä (kesk.) sanoi Suomenmaan haastattelussa , että op­pi­vel­vol­li­suu­den pi­den­tä­mi­nen oli­si otet­ta­va koronakriisin aiheuttamassa taloustilanteessa eri­tyi­sen tark­kaan ja kriit­ti­seen syy­niin.

Hankkeen unohtamista vaati myös kansanedustaja Mikko Savola (kesk.) omassa vappupuheessaan.

Keskustan ryhmyri Antti Kurvinen ehätti ilmoittamaan, etteivät näkemykset edusta puolueen kantaa, vaan hallitusohjelma on voimassa kunnes toisin sovitaan.

Kurvinen kuitenkin alleviivasi, että koko hallitusohjelmaa on koronakriisin vuoksi arvioitava uudelleen. Keskusta ei ota tässä vaiheessa kantaa, mitä hallitusohjelmasta pitäisi muuttaa. Sen aika on elo–syyskuussa.

Myös keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Katri Kulmuni linjasi, että tarpeellisiakin uudistuksia joudutaan siirtämään odottamaan taloudellisesti parempia aikoja, varsinkin jos ne lisäävät pysyviä menoja ja velvoitteita.

Oppivelvollisuusiän nostaminen 18 vuoteen on suurella todennäköisyydellä yksi niistä asioista, joita keskusta laittaa puntariin alkusyksystä käytävissä hallitusohjelmaa koskevissa neuvotteluissa.

Nykyiseen hallitusohjelmaan puolue on tietenkin sitoutunut, mutta oppivelvollisuuden nostaminen ei ole perinteisesti ollut keskustan ajama tavoite.

Yksi merkittävimpiä syitä siihen on uudistuksen hintalappu. Hanke maksaa jättimäisiä summia.

Hallitus on varannut uudistukselle lisämäärärahaa vuonna 2021 yhteensä 22 miljoonaa euroa. Summan olisi tarkoitus kasvaa vuosittain ollen vuonna 2024 noin 129 miljoonaa euroa.

Myös idean toimivuutta on vuosien aikana kyseenalaistettu. Sen ei uskota olevan paras apu niille, jotka tippuvat koulutuksen kelkasta ja ovat syrjäytymisvaarassa.

Hankkeelle eivät ole vuosien aikana lämmenneet myöskään kokoomus, vihreät ja RKP.

Demareille ja vasemmistoliitolle oppivelvollisuusiän nostaminen on sen sijaan ollut aina tärkeä hanke. Ne saivatkin sen läpi kevään 2019 hallitusneuvotteluissa keskustan, vihreiden ja RKP:n jarrutteluista huolimatta.

Tilanne on nyt vuotta myöhemmin kuitenkin täysin toinen. Koronakriisin aiheuttama talouden äkkipysähdys iskee valtion budjettiin ison lommon korkealta ja kovaa.

Valtiovarainministeripuolue keskusta ei tule tässä tilanteessa kovin helposti kannattamaan pysyviä kustannuksia aiheuttavia isoja hankkeita, varsinkin, kun niiden toteuttaminen on jo hallitusohjelmassa sidottu julkisen talouden kestävyyteen ja työllisyyden nousuun.

Oppivelvollisuusiän nostaminen on kaikkine kiistanalaisuuksineen sellainen hanke, jonka järkevyyttä arvioidaan ensimmäisten joukossa.

Nähtäväksi jää, miten vihreät ja RKP lähtevät näihin pohdintoihin mukaan.

Oppivelvollisuusiän nostamisen siirtämistä on vaatinut myös uudistuksen seurantaryhmä, johon kuuluvat monet asiaa tuntevat järjestöt kuten Kuntaliitto ja opettajien ammattijärjestö OAJ.

Tässä kohden on kuitenkin syytä huomata, mitä hankkeen siirtämisellä kulloinkin tarkoitetaan.

Seurantaryhmän maaliskuussa julkaisemassa kannanotossa vaadittiin oppivelvollisuusiän nostamisen siirtämistä vuodella, sillä hankkeen aikataulu on alunperinkin ollut järjestöjen mielestä ihan liian tiukka.

Opetusministeri Li Andersson (vas.) haluaa saada oppivelvollisuuden pidentämisen voimaan niin, että se koskisi jo syksyllä 2021 toisen asteen opintonsa aloittavia.

Eduskunnan päätettäväksi oppivelvollisuuden pidentäminen ehtii kuitenkin vasta joulun alla 2020. Jos hanke saisi joulukuussa eduskunnan siunauksen, opetuksen järjestäjillä jäisi vain noin puolitoista kuukautta aikaa tehdä tarvittavia valmisteluita ennen kuin kevään yhteishaku alkaisi.

Se on hyvin lyhyt aika normaalitilanteessakin, sillä valmisteltavaa on paljon.

Koronavirus tekee tilanteesta vielä vaikeamman. Koulutuspuolella ollaan jo nyt täystyöllistettyjä, kun poikkeusolot ovat laittaneet kaiken täysin sekaisin.

Eikä kukaan vielä tiedä edes sitä, millaisissa oloissa koulua käydään ensi syksynä.

Opetusministeri Andersson ei ole kuitenkaan lämmennyt hankkeen siirtämispuheille.

Hänen mielestään kaavailtu siirtymäaika on tarpeeksi pitkä. Hankkeen laittaminen lausuntokierrokselle kaiken epävarmuuden keskellä antaa viestin, että tämä aiotaan myös saada pian maaliin.

Merkittävä syy Anderssonin halulle saada 18 ikävuoteen ulottuva oppivelvollisuus voimaan pian on se, ettei hän halua uudistuksen toimeenpanon siirtyvän seuraaville hallituksille. Siihen liittyisi liikaa riskejä hankkeen tulevaisuuden suhteen.

Poliitikkojen ja joidenkin järjestöjen kuten Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n puheissa hankkeen siirtäminen tarkoittaa lienee kuitenkin jotain paljon pysyvämpää.

Oppivelvollisuuden pidentämisen siirtäminen vuodella eteenpäin ei kustannuksia vähentäisi, ne alkaisivat vain vuoden myöhemmin. Se ei auta mitään, sillä koronakriisin seurauksia maksetaan vielä pitkään.

Tämä tosiasia voi kallistaa monen keskustalaisen ajatukset siihen suuntaan, että koko hankkeesta luovutaan. SDP ja vasemmistoliitto tuskin kuitenkaan antavat asiassa kovin helposti periksi.

Siinä mielessä hankkeen siirtäminen vuodella eteenpäin voisi antaa mahdollisuuden pohtia asiaa vielä uudestaan vuoden 2021 aikana. Silloin koronakriisin seurauksista tiedetään jo paljon enemmän.

Oletettavaa on, että muutamien keskustalaisten vapunaikaiset ulostulot nostattavat demari- ja vasemmistoleirissä verenpainetta. Edessä onkin tiukka pohdinta, jossa ideologiset toiveet ja taloudelliset realiteetit asettuvat törmäyskurssille.

Samuli Vänttilä Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Korona koulu oppivelvollisuus oppivelvollisuusiän Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste