Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta
Hilkka Kemppi, Jouni Ovaska, Eeva Kalli ja Joonas Könttä uskovat, että yhdessä tekemällä keskustan suunta on ylöspäin. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Kasarien vaalimenestys luo uskoa tulevaan, uudet keskustaedustajat näkevät – "Tästä noustaan"

Keskustan eduskuntaryhmässä on nyt 31 kansanedustajaa, joista 11 on 1980-luvulla syntyneitä
Pauliina Pohjala 25.4.2019 17:20, muokattu 27.4.2019 16:59
a– a+
Keskusta

Valtiopäivien avajaisissa keskustan uusia kansanedustajia sykähdyttivät presidentti Sauli Niinistön sanat siitä, että kansalta saatu valtakirja tuo mukanaan suuren vastuun.

Te olette nyt suomalaisen kansanvallan kaapin päällä, Niinistö sanoi eduskunnalle puhuessaan.

– Presidentti Niinistön sanat siitä, että te olette nyt vastuussa tästä maasta, kolahtivat minulle isosti. Tämä on äärettömän iso kunnia ja samalla todella iso vastuu, Joonas Könttä sanoo.

Jouni Ovaska toteaa, että sekä presidentti Niinistö että eduskunnan puhemies Antti Rinne korostivat myös toisten ihmisten kunnioittamista, vaikka asiat politiikassa välillä riitelevätkin.

Ystävällinen sana istuntosalissa, valiokunnassa, käytävällä tai kuppilassa toimii aina paremmin kuin sivallus sosiaalisessa mediassa, Rinne sanoi puheessaan.

– Meitä rohkaistiin palauttamaan poliittinen arvovalta tähän taloon ja istuntosaliin. Sosiaalinen media on ajanut keskustelua vähän väärille raiteille, Ovaska katsoo.

Demokratian juhlapäivänäkin uusilla keskustaedustajilla on mielessä se tosiasia, että keskusta kärsi eduskuntavaaleissa rankan tappion.

Hilkka Kemppi muistuttaa, että heidän vastuullaan on luoda uskoa tulevaan.

– Meidän täytyy luoda toivon näköaloja tällä puolueelle.

Eeva Kallin mukaan keskusta on tiukan paikan edessä.

– Vaalitulos täytyy ottaa tosissaan, tutkia mistä se johtuu ja pohtia, mitä meidän täytyy nyt lähteä tekemään. Siinä meillä kaikilla on paljon vastuuta, Kalli lisää.

Keskustan eduskuntaryhmässä on nyt 31 kansanedustajaa, joista 11 on 1980-luvulla syntyneitä.

Kallin, Köntän, Kempin ja Ovaskan lisäksi kasareihin lukeutuvat Mikko Savola, Pekka Aittakumpu, Petri Honkonen, Katri Kulmuni, Antti Kurvinen, Mikko Kärnä ja Annika Saarikko.

Könttä uskoo uuden sukupolven nousun kertovan siitä, että keskustalla on toivoa.

– Me kaikki ponnistimme eduskuntaan näissä äärettömän vaikeissa vaaleissa. Meillä on niin kova iskuryhmä nyt koolla, että tästä noustaan, Könttä toteaa.

– Olen toiveikas, että yhdessä tekemällä suunta on ylöspäin, Kalli sanoo.

Uusiin keskustaedustajiin lukeutuu myös Pasi Kivisaari, 47.

Valtiopäivien avajaiset olivat hänelle juhlallinen kokemus.

– Mikä tärkeintä, puheissa korostettiin eduskuntatyön arvokkuutta ja yhteistyötaitojen merkitystä.

Kivisaari on tyytyväinen keskustan ryhmän kokoonpanoon, vaikka sen olisi mieluusti nähnyt runsaslukuisampana.

– Meillä on erittäin hyvä porukka ja eri alojen asiantuntijoita, yhteisen tekemisen meininki siellä on nousemassa. Uskon, että pärjäämme keskenämme hyvin.

Rehtorina Kivisaaren toiveissa on eduskunnan sivistysvaliokuntaan pääsy.

– Keskustalla on ollut kautta vuosien hyviä sivistysosaajia, toivon että voisin olla osa sitä joukkoa.

Pasi Kivisaari toivoo pääsevänsä vaikuttamaan sivistyspolitiikkaan eduskunnassa. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Kolmannen kauden kansanedustajana aloittanut Markus Lohi (kesk.), 46, kertoo olevansa iloinen keskustassa tapahtuneesta sukupolvenvaihdoksesta.

– Meillä on edelleenkin kokeneita mukana kolmasosa, kolmannes on eduskuntavuosien keskikastia kuten minä, ja sitten on nuoria.

– Se on erittäin hyvä, koska me tarvitsemme puolueelle tulevaisuutta, tarvitsemme uusia ihmisiä tärkeisiin tehtäviin. Olen varsin tyytyväinen, että nuoria on suhteellisesti hyvä määrä.

Markus Lohi pitää tärkeänä, että keskustan uudet kansanedustajat ovat mukana luomassa puolueen tulevaisuutta. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Lohikin myöntää, että vaalitappiossa on vielä sulattelemista.

– Kaikilla tuntuu olevan kaksijakoinen tunnelma. Olemme iloisia, että olemme tulleet valituiksi eduskuntaan, on hienoa palvella kansanvaltaa. Mutta se toinen puoli koko ajan jäytää mielessä, eli keskustan todella paha romahdus.

– Moni erinomainen kansanedustaja ei uusinut valtakirjaansa, vaikka pyrki sen tekemään. Siitä on suorastaan tietty alakulo joka päivä ollut. Mutta eteenpäin on mentävä, ja tästä varmuudella mennään eteenpäin. Meillä on sellainen fiilis, että alamme rakentaa uutta nousua.

Toukokuun eurovaalit eivät jääneet presidentti Niinistön puheessa huomiotta.

– Eiköhän nosteta äänestysvilkkautta niissäkin, se olisi hyvä alku puheenjohtajuuskaudellemme, Niinistö kannusti.

Sanat olivat musiikkia keskustameppi Mirja Vehkaperän korville. Vehkaperä osallistui myös valtiopäivien avajaisiin.

– Siinä oli hyvä haaste koko Suomen kansalle, nyt äänestämään ja näyttämään, että me olemme Eurooppa ja tarvitsemme Euroopan unionia.

Keskustameppi Mirja Vehkaperä toivoo, että ihmiset pääsevät pian kärryille lähestyvistä eurovaaleista. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Vehkaperä myöntää pelkäävänsä, etteivät ihmiset muista koko eurovaaleja heti eduskuntavaalien jälkeen.

– Olen ollut kampanjoimassa ja huomannut, että ihmiset ovat pihalla EU-vaaleista. Siellä tulee kommentteja, että mitä sinä vielä täällä pyörit, ne vaalithan menivät jo, Vehkaperä naurahtaa.

Lue myös

USA ja EU julistavat sitoutuvansa Ukrainan turvatakuisiin – tiukka vaatimus Putinille

Sitoumuksiin lukeutuisi Euroopan muodostama ja USA:n tukema Ukraina-joukko.
15.12.2025 22:20

Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: "Ei pysähdy"

Saksan liittokansleri Friedrich Merz vertasi Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia natsi-Saksan diktaattori Adolf Hitleriin...
15.12.2025 22:02

Ukrainan pääneuvottelija: Rauhanneuvotteluissa "todellista edistystä"

Yhdysvaltain rauhanneuvottelijat haluavat edelleen Ukrainan luovuttavan Donbasin alueen Venäjälle ehtona rauhasta. Asiasta kertoi...
15.12.2025 17:18

Aihetunnisteet

Keskusta valtiopäivien avajaiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Luonto | Sudet tappoivat lenkkeilijän Alaskassa 15 vuotta sitten – mikä johti harvinaiseen tragediaan syrjäisellä tiellä?
Uutiset | 13.12.2025 21:05
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Näitä tuotteita suomalaiset ostavat joululahjaksi
Uutiset | 12.12.2025 21:26
Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Kela suosittelee hakemaan korttia, joka oikeuttaa hoitoon ulkomailla – voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen
Uutiset | 11.12.2025 10:11
Historia | Riippuvuus Romanian öljystä oli natsi-Saksalle kohtalokasta – synteettinen polttoaine ei pelastanut
Uutiset | 14.12.2025 21:15
Kela: Opintotuki joudutaan lakkauttamaan tuhansilta
Uutiset | 15.12.2025 11:09
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
IS: Tämä iljetys kulkeutuu yhä useampaan kotiin
Uutiset | 9.12.2025 21:35
Järkytys leviää: Hallitus vei köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin
Uutiset | 11.12.2025 14:18
Jyrähdys Brysselistä: Nyt USA meni liian pitkälle
Uutiset | 8.12.2025 23:02
Brittikenraali soittaa hälytyskelloja: ”Minua huolestuttaa eniten se, mitä aaltojen alla tapahtuu”
Uutiset | 9.12.2025 22:15
Varoitus: Tshernobylin suojakuori ei enää estä säteilyä
Uutiset | 6.12.2025 21:00
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Uusimmat

USA ja EU julistavat sitoutuvansa Ukrainan turvatakuisiin – tiukka vaatimus Putinille
Uutiset | 15.12.2025 22:20
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Ukrainan pääneuvottelija: Rauhanneuvotteluissa ”todellista edistystä”
Uutiset | 15.12.2025 17:18
Työtapaturma vei hengen Kouvolassa
Uutiset | 15.12.2025 16:54
Keskusta ja SDP löysivät talouden tuntemattoman jarrun suomalaisten sukanvarresta
Uutiset | 15.12.2025 15:43
Sähkömarkkinat sekoittaneelle yhtiölle esitetään sakkoja
Uutiset | 15.12.2025 15:41
Orpo kommentoi perussuomalaisten naamanvääntelyä: ”Isänmaalle vahingollista”
Uutiset | 15.12.2025 14:58
Hallinto-oikeus kumosi luonnonpuistoihin myönnetyt ilvesten ja susien tappoluvat
Uutiset | 15.12.2025 14:48
USA:n neuvottelijat patistavat yhä Ukrainaa luovuttamaan Donbasin alueen Venäjälle, kertoo AFP:n lähde
Uutiset | 15.12.2025 14:09
Suojelupoliisi siirtyy sisäministeriön kansliapäällikön alaisuuteen
Uutiset | 15.12.2025 14:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA ja EU julistavat sitoutuvansa Ukrainan turvatakuisiin – tiukka vaatimus Putinille
Uutiset | 15.12.2025 22:20
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Ukrainan pääneuvottelija: Rauhanneuvotteluissa ”todellista edistystä”
Uutiset | 15.12.2025 17:18
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Riittävän yöunen kriittinen tuntiraja selvisi tutkimuksessa
Uutiset | 9.12.2025 21:23

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50
Lukijalta: Naiset ja valta kulkevat käsi kädessä
Mielipide | 15.12.2025 13:49
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Pakolaispolitiikassa Suomen ja EU:n pitää vihdoinkin tehdä se mitä 10 vuotta sitten esitin
Mielipide | 15.12.2025 13:47
Lukijalta: Suosi suomalaista – Silakat tai muikut eivät ole pieniä joulukaloiksi
Mielipide | 8.12.2025 10:47
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Piispa Mari Leppänen ja tuntolevyn merkitys
Mielipide | 8.12.2025 13:52
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset kannustaa naisia pyrkimään eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 15.12.2025 9:24
Keskustaedustajat: Maatalouden ja aluekehityksen rahoitus turvattava EU:n monivuotisessa rahoituskehyksessä
Uutiset | 12.12.2025 15:51
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
Kurvinen lahjoittaa joulukorttirahat mielenterveystyöhön
Uutiset | 10.12.2025 14:13
Keskustanuoret: Alhainen syntyvyys pakottaa uudistamaan asepalvelusjärjestelmää – ”Toimia vaaditaan jo pian”
Uutiset | 8.12.2025 16:12
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste