Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Metsätalous

Kuolinpesät omistavat yli miljoona hehtaaria metsää, kertoo tuore selvitys

22.6.2026 10:00
Lue lisää 
Perhepolitiikka
Marja Hintikka ei koe itseään koti- tai uraäidiksi, koska hänelle elämä on kokonaisuus. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Marja Hintikka toivoo, että lapset nähdään voimavarana eikä taakkana: "Meidän täytyy tehdä töitä sen eteen, että ihmiset uskaltaisivat perustaa perheen"

Suosikkijuontaja on maalaisliiton kansanedustajan Emil Jutilan lapsenlapsenlapsi, jota politiikkaan lähteminen saattaisi kiinnostaa tulevaisuudessa
Pauliina Pohjala 20.1.2019 9:00, muokattu 21.1.2019 15:33
a– a+
Perhepolitiikka

Juontaja Marja Hintikka, 40, uskoo, että monilla suomalaisilla on vinksahtanut mielikuva perhe-elämästä.

Sellainen, jossa mukava elämä meni alas vessanpöntöstä lasten myötä ja tilalle tuli alennusjauhelihan perässä juokseminen. Väestöliiton viimekeväisen tutkimuksen tulos olikin dramaattinen: lähes 13 prosenttia suomalaisista ei halua lapsia lainkaan.

– Sitä ei voi selittää sillä, että ajat muuttuvat, Hintikka sanoo.

– Me tarvitsemme lapsia, ja meidän täytyy tehdä töitä sen eteen, että ihmiset uskaltaisivat perustaa perheen. Ja että ihmisistä tuntuisi siltä, että lapset ovat tervetulleita tähän yhteiskuntaan.

Hintikalla ja hänen miehellään Ile Uusivuorella on kolme alle kouluikäistä lasta.

– Minulla on aina ollut salainen haave, että saisin useamman lapsen. Olen tosi onnellinen, että siihen oli mahdollisuus.

Hintikka haluaa osaltaan muuttaa suomalaisten asenteita niin, että lapset nähtäisiin voimavarana eikä taakkana.

– Ennen vanhaan sanottiin, että lapsi tuo leivän tullessaan. Sanonta pitäisi ottaa taas käyttöön.

– Minäkin vähän pelkäsin, miten identiteettini ja urani käy. Itselleni kävi juuri niin, että parhaat asiat urallani tapahtuivat vasta lasten saannin jälkeen.

Hintikka kuuluu sosiaali- ja terveysministeriön asettamaan eri alojen asiantuntijoista koostuvaan ohjausryhmään, joka pohjustaa kansallista lapsistrategiaa seuraavaa hallitusta varten.

Ryhmä käy laajaa keskustelua siitä, miten Suomesta tehdään lapsi- ja perhemyönteisempi. Syntyvyyden laskua on puitu kokouksissa paljon.

Hintikka sai kutsun ohjausryhmään perheministeri Annika Saarikon (kesk.) esikunnasta. Saarikko on aikaisemmin esiintynyt Hintikan nimikko-ohjelmassa Marja Hintikka Livessä (MHL) joten he olivat entuudestaan tuttuja.

Hintikan ei tarvinnut miettiä ohjausryhmään lähtemistä.

– Olin lapsen kanssa kahvilassa ja huusin puhelimeen, että olen mukana, hän naurahtaa.

Lapset pitäisi Hintikan mielestä ottaa tärkeiksi yhteiskunnan jäseniksi.

– Toivoisin sellaista yhteisöllisyyttä, jossa kaikki lapset ovat meidän lapsiamme.

Hintikan mielestä ihmiset ovat vähän vieraantuneita siitä, että millaisia lapset ovat. He eivät osaa aina säädellä tunnetilojaan. Hintikka huomauttaa, että kukaan vanhemmista ei toivo lapsensa saavan itkupotkuraivaria keskellä ravintolaa.

– Mutta kun lapsi on lapsi, sellaista saattaa tapahtua. Silloin mikään ei ole ihanampaa kuin ihminen, joka osoittaa tukensa eikä mulkoile ja hymistele.

Marja Hintikka ulkoili syksyllä kahden nuorimman lapsensa kanssa leikkipuistossa Töölössä. Vanhin lapsi osallistui päiväkodin viskaritoimintaan. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Lasten käyttäytyminen on toki myös aikuisista kiinni.

Hintikka on kuullut sanottavan, että eteläeurooppalaiset lapset ovat sosiaalisesti taitavia. Hän huomauttaa sen johtuvan siitä, että sivullisetkin juttelevat heille.

– Meillä lapset jätetään usein huomiotta, vaikka he rakastavat sitä, kun pääsevät mukaan keskusteluun. Heiltäkin voisi kysyä, miltä ruoka maistuu ja millainen päivä on ollut.

– On myös meistä itsestämme kiinni, otammeko lapset tykömme.

Juuri ennen hänen Hintikan kuopuksen syntymää päättynyt MHL oli suunnattu ruuhkavuosissa rämpiville.

Huumorilla höystetyssä ohjelmassa vapauduttiin joukolla täydellisen perhe-elämän tavoittelusta, koska sellainen tekee ihmisestä onnettoman aivan turhaan. Ei se ole niin vakavaa, vaikka koti on välillä sotkuinen eikä sitä täydellistä joulua tullut tälläkään kertaa – muillakin on juuri samanlaista.

– Tavoitteena oli kaataa kulissit ja sanoa, että tätä tämä nyt on, ja tästä selvitään yhdessä.

Ohjelman tekemisen aikana Hintikalle tuli selväksi, että monet vanhemmat ovat turhan ankaria itselleen. He kokevat huonommuutta ja syyllisyyttä monista asioista.

– Ihaninta tuossa työssä oli, että se taakka vähän keveni. Ihmiset saivat purkaa tuntojaan ja tajuta, että minähän vedän tätä ihan hyvin.

Hintikka kannustaa vanhempia vaikka hokemaan sitä itselleen iltaisin. Lapset ovat hengissä, ruokittuja ja nukkumassa, kaikki on ihan hyvin.

Hintikka uskoo osan paineista johtuvan voimakkaasta visuaalisesta kulttuurista. Oma elämä ei aina näytä yhtä kauniilta kuin kavereiden Instagram-kuvat.

– Siihen kulissien luontiin voi humpsahtaa mukaan. Toki arjessa saa nähdä kauneutta ja ottaa kuvan siitä tulppaanivaasistakin, kunhan perusvire olisi se, että oltaisiin aidon elämän äärellä.

Hintikka kehottaa kaikkia riisumaan sankariäitiviitan ja ajattelemaan myös omaa hyvinvointia.

– Vähän sellaista ranskalaista divaanilla makoilua siihen perhe-elämän rinnalle, hän kannustaa.

Oma elämä ei aina näytä yhtä kauniilta kuin kavereiden Instagram-kuvat.

MHL:n ympärille muodostui aktiivinen verkkoyhteisö. Ohjelmaan tullut palautevyöry yllätti Hintikan. Hän tajusi, että vanhempien yhteisölle oli huutava tarve.

Hintikkaa huolestuttaa se riipaiseva yksinäisyys, jota erityisesti moni pienen vauvan äiti kokee. Hintikka toivookin, että neuvolan perhevalmennuksissa alueen vanhempia jopa lietsottaisiin vuorovaikutukseen luomalla heille vaikkapa valmiita facebook-ryhmiä ja sopimalla tapaamisia.

– Neuvolapalveluun voisi kuulua yhteisön rakentaminen. Hoitorinkiäkin siellä voisi olla, Hintikka ehdottaa.

Hänen mielestään vanhempia pitäisi suorastaan kouluttaa hoitoavun pyytämiseen. Hintikka tosin myöntää, että se on vaikeaa myös hänelle itselleen.

– Sanon aina muille, että kannattaa ottaa vastaan kaikki apu, minkä saa. Mutta silti itsekin ajattelen, että itsepä olen lapseni maailmaan saattanut, ja nyt ne on itse hoidettava, hän sanoo ja nauraa päätään puistellen.

Osa-aikatöiden tekemisen pitäisi olla nykyistä helpompaa, Marja Hintikka sanoo. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Perhevapaiden 6+6+6 -malli olisi Hintikan mielestä loistava. Siinä molemmille vanhemmille on kiintiöity kuusi kuukautta ansiosidonnaista vanhempainrahakautta ja yksi kausi on vanhempien vapaasti jaettavissa.

Hänen mielestään isienkin olisi tärkeää ottaa vastuuta lasten ja kodin hoitamisesta.

– Olen itsekin ollut siinä tilanteessa, että olen töissä, minulla on hirveä ikävä lapsia ja syyllisyys siitä, että olen koko ajan väärässä paikassa. Mutta ei isilläkään ole helppoa, kun kotona on pieni vauva, mutta on vain pakko lähteä töihin.

– Pienten lasten isät tekevät kaikista eniten töitä, Hintikka muistuttaa.

Hänen mielestään Suomen perhevapaajärjestelmä on siitä hieno, että lasta on mahdollisuus hoitaa kotona kolmevuotiaaksi saakka. Se saa Hintikan amerikkalaiset ystävät kateellisiksi.

– Kotihoidontuki on uniikki ja hieno asia maailmassa, kyllä minä sitä kannatan. Hyvää en lähtisi huonontamaan, mutta loisin hieman uutta rakennetta.

Hintikka haluaa vaikuttaa etenkin siihen, että työtä ja perhettä voisi sovittaa yhteen jouhevammin.

Hän tekee itse erilaisia töitä mutta kokee olevansa samalla hyvinkin paljon kotiäiti, koska koti on hänelle tärkeintä maailmassa. Hänelle elämä on kokonaisuus, eikä hän näe, miksi pitäisi puhua ura- tai kotiäideistä.

– Ehkä ajattelen asiaa mummoni kautta, joka luultavasti lähti navetalle synnytyksen jälkeisenä päivänä, mutta oli silti hyvin läsnä perheessä.

Hintikan mielestä osa-aikatöiden tekeminen on yhä liian vaikeaa suomalaisessa työkulttuurissa. Hänellä on 60- tai 80-prosenttista työaikaa tekeviä ystäviä,  mutta käytännössä he tekevät siinä ajassa koko viikon työt.

– Jokin siinä ei toimi, vaikka meillä pitäisi olla teknologian suomia mahdollisuuksia tehdä työtä eri tavalla. Siinä olisi vielä paljon tehtävää.

Hintikan mielestä lapsistrategian ohjausryhmässä on hienoa päästä näkemään politiikan prosesseja läheltä. Häntä on toki kyselty mukaan myös vaaleihin.

– Kiinnostaa se kieltämättä. Katsotaan, ehkä tulevaisuudessa, Hintikka sanoo.

Mahdollisesta tulevasta puolueestaan hän ei sano vielä mitään, mutta keskustan kannattaa vedota Hintikan sukujuuriin.

Hänen äitinsä isän isä oli Maalaisliiton kansanedustaja Emil Jutila. Hänen miniänsä eli Marja Hintikan mummo Helmi Jutila oli aktiivinen kunnallispolitiikassa Mäntyharjulla.

Marja Hintikka kertoo olevansa ylpeä mummostaan, jolla oli viisi lasta ja maatila, mutta energiaa riitti etenkin perhepolitiikan asioihin.

– Kyllä se asioihin vaikuttaminen sieltä tulee, Hintikka hymyilee.

Hän muistaa hyvin myös lapsuuden kesät isänsä lapsuudenkodissa Konnevedellä. Sekin mummola oli maatilalla. Tyttö oli innokas vasikoiden hoitaja.

– Kotiin palattuani en antanut pestä vaatteitani, koska niissä oli ihana navetan haju. Äiti oli kiitollinen, Hintikka nauraa.

Rakkaus maaseutuun on säilynyt, vaikka Hintikka on asettunut perheineen Helsingin Töölöön.

Hän oli kolmevuotias ja pikkuveli vasta vauva, kun hänen perheensä muutti vanhempien töiden vuoksi Jyväskylästä Vantaalle.

– Nyt kun itselläni on pienet lapset ja mietin sitä, niin aika yksin he olivat. Asuntovaunu oli pihassa, isä rakensi taloa ja äiti hoiti lapsia.

– Nykyään yhä useammat ihmiset joutuvat muuttamaan työn perässä ja lähipiiri jää kauas. Se ei ole aina helppoa.

Haastattelu on julkaistu alunperin Suomenmaassa 19.10.2018. Lehden voit tilata täältä .

Lue myös

Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta

Vakuutusyhtiöiden mukaan sotaoperaatioiden aiheuttamia vahinkoja ei korvata. Myöskään Valtiokonttorista korvauksia ei tipu, sillä lainsäädäntö ei niitä mahdollista.
22.6.2026 22:15

Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – "Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan"

Tutkijoiden mukaan kuluva ajanjakso on kuumin, mitä Maapallolla on koettu 125 000 vuoden aikana. Jopa kolmasosa Ranskan puulajeista saattaa olla katoamisen partaalla vuoteen 2050 mennessä.
22.6.2026 21:20

Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt

Tilastoissa näkyy selvästi, milloin autoilijat saavat palkkaa, ParkkiPate-yhtiö kertoo tiedotteessaan. Kuukauden 15. päivä on...
22.6.2026 21:00

Aihetunnisteet

lapsistrategia perhepolitiikka perhevapaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Sydäniskureista lähti liikkeelle väärinymmärryksiä
Uutiset | 22.6.2026 20:45
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Tutkinta valmistui: Epäonnistunut taitolentoliike johti Hornetin maahansyöksyyn Rovaniemellä
Uutiset | 22.6.2026 17:42
Oppositio syyttää hallitusta ikäihmisten digisyrjäyttämisestä – eduskunnassa kipakka väittely viranomaispostin tulevaisuudesta
Uutiset | 22.6.2026 17:22
Yhdysvallat jäädyttää Iranin öljypakotteet kahdeksi kuukaudeksi
Uutiset | 22.6.2026 17:17
Pääradan ratajärjestelmävika on korjattu
Uutiset | 22.6.2026 17:00
Vasemmistoliitto esittää Rydmanille epäluottamusta
Uutiset | 22.6.2026 15:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Droonituhoista ei saa välttämättä korvausta
Uutiset | 22.6.2026 22:15
Kuinka karut seuraukset kuumenemisella onkaan? – ”Voimme yrittää auttaa metsiä sopeutumaan”
Uutiset | 22.6.2026 21:20
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työikäinen muistisairas tarvitsee jotain muuta kuin paikan vanhusten joukossa
Mielipide | 22.6.2026 15:00
Lukijalta: Suomen sähkömarkkinoiden mallia on tarkasteltava geotalouden aikana kriittisesti
Mielipide | 22.6.2026 14:57
Lukijalta: Investointi koulutukseen on investointi tulevaisuuteen
Mielipide | 22.6.2026 14:54
Lukijalta: Sotimalla vallanhalut vain kasvavat
Mielipide | 22.6.2026 14:52
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste