Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

”Se teko on nolla, mitä te olette pystyneet tekemään” – keskusta höyhensi perussuomalaisia tyhjistä turvelupauksista

4.3.2026 19:08
Lue lisää 
Kotimaa
Tilastokeskuksen kuolemansyytilaston mukaan vuosina 2020–2022 alle 15-vuotiaiden tapaturmaisia kuolemia tapahtui yhteensä 39, keskimäärin 13 vuodessa. Yleisimmät syyt ovat liikenneonnettomuudet ja hukkumiset. (Kuva: Pixabay)

Alle 15-vuotiaiden tapaturmaisia kuolemia voisi vähäisestä määrästä huolimatta ehkäistä, sanoo alan tutkija – koronapandemian jälkeen heikentyneet lasten uimataidot huolestuttavat

Yleisimmät syyt alle 15-vuotiaiden kuolemantapauksille ovat liikenneonnettomuudet ja hukkumiset
STT-Heidi Puomisto 7.10.2024 17:12, muokattu 7.10.2024 17:36
a– a+
Kotimaa

Suomessa lasten ja nuorten tapaturmaiset kuolemantapaukset ovat vähentyneet viime vuosikymmenten aikana dramaattisesti.

Tuoreen tutkimuksen mukaan vuonna 1971 alle 15-vuotiailla tytöillä oli 109 ja pojilla 207 kuolemaan johtanutta vammaa. Vuonna 2017 nämä luvut olivat laskeneet 9:ään ja 12:een. Suurin lasku tapahtui kuolemaan johtaneiden moottoriajoneuvovahinkojen määrässä.

Tilastokeskuksen kuolemansyytilaston mukaan vuosina 2020–2022 alle 15-vuotiaiden tapaturmaisia kuolemia tapahtui yhteensä 39, keskimäärin 13 vuodessa. Yleisimmät syyt ovat liikenneonnettomuudet ja hukkumiset.

Väestötasolla Suomessa tapaturma on kuitenkin neljänneksi yleisin kuolinsyy.

– Tapaturmat ovat lapsilla ja nuorilla edelleen merkittävin kuolemantapauksia ja terveydenmenetyksiä aiheuttava syy, jota voidaan ehkäistä, vaikka kokonaiskuolleisuus on joka tapauksessa Suomessa tosi pieni, kertoo nuorten tapaturmia väitöskirjassaan tutkiva kehittämispäällikkö Ulla Korpilahti Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL).

Kuolemantapauksia tieliikenteessä ovat vähentäneet säädökset ja teknisten ratkaisujen kuten turvatyynyjen ja turvavöiden yleistyminen.

Samoin kodin kemikaaleihin usein liittyvät pienten lasten myrkytyskuolemat käytännössä katosivat sen jälkeen, kun turvakorkit tulivat pakollisiksi.

– Myrkytyskuolemia ei ole yli 15 vuoteen ollut yhtäkään alle 15-vuotiailla, Korpilahti kertoo.

Hän pitää tärkeänä myös sitä, että Suomessa lasten ja nuorten tapaturmia on ehkäisty ohjelmatyön keinoin jo vuodesta 2009.

Yleisin syy alle 15-vuotiaan sairaalahoidolle on kaatuminen tai putoaminen, Korpilahti kertoo. Tähän kategoriaan kuuluvat myös liikuntavammat. Seuraavaksi yleisimmät syyt sairaalahoidolle ovat tieliikenneonnettomuudet sekä luokka nimeltä elottoman ympäristön mekaaniset voimat.

– Luokkaan kuuluvat törmäämiset, tai jos esine tippuu tai kaatuu päälle, tämän tyyppiset tapahtumat, Korpilahti kertoo.

Neljäntenä ovat myrkytystapaturmat, jotka ovat vaatineet sairaalahoitoa. Nämä myrkytykset eivät kuitenkaan ole johtaneet kuolemantapauksiin.

Hukkumiset ovat lasten ja nuorten osalta vähentyneet huomattavasti. Vuosina 2020–2022 hukkui yhteensä 9 alle 15-vuotiasta.

– On kuitenkin nostettava esille se, että koronavuodet tekivät uimataidoille tosi isoa hallaa ja uima-opetuksen määrää on vähennetty monessa paikassa, Korpilahti sanoo.

Vuonna 2022 tehdyn selvityksen mukaan kuudesluokkalaisista enää vain 55 prosenttia täyttää pohjoismaisen uimataidon määritelmän. Vielä vuonna 2016 tehdyssä edellisessä selvityksessä vastaava osuus oli 76 prosenttia.

– On hirveän huolestuttavaa, jos kuudesluokkalaisista tällä hetkellä puolet pystyy uimaan niin, että pystyy selviytymään vedestä ylös.

Korpilahden mukaan paras tapa ennaltaehkäistä tapaturmia arjessa ovat hyvät liikkumisen taidot ja ymmärrys vaaran paikoista. On hyvä varautua riskitilanteisiin ja osata toimia, kun tarve vaatii. Aikuisen esimerkki on tärkeä, myös turvavälineiden kuten pyöräilykypärän käytössä.

– Pitää olla myös kyky toimia, jos jotain tapahtuu.

Tämä tarkoittaa esimerkiksi ensiaputaitoja ja tietoa siitä, miten apu hälytetään paikalle.

Riskialttiita tekemisiä ei kannata lähteä täysin kieltämään lapselta.

– Asioista pitää pystyä avoimesti keskustelemaan ja tuomaan riskejä esiin, että mitä voi tapahtua, niin että lapsikin ymmärtää sen, Korpilahti sanoo.

Liikkumisen taitojen puute itsessään jo altistaa tapaturmille. Liikunta tukee esimerkiksi tasapainoa ja koordinaatiokykyä, Korpilahti kertoo. Mieluummin siis pyöräilykypärä päässä pyöräilemään kuin ei pyöräilemään ollenkaan.

– Eivät ne taidot kehity niin, että niitä ei harjoitella, Korpilahti toteaa.

Lue myös

Katri Kulmuni: Keskusta hävisi mielikuvasodan sote-uudistuksesta

Keskustan entinen puheenjohtaja, europarlamentaarikko Katri Kulmuni peräänkuuluttaa puolueeltaan itsekriittisyyttä ja paluuta juurille, kun...
5.3.2026 12:56

Lähisuhdeväkivaltaan apua hakevien määrä järkyttävissä lukemissa – nuorimmat vain 15-vuotiaita

Lähisuhdeväkivaltaan apua hakevien määrä on noussut historiallisen korkeaksi. Erityisen huolestuttavana uutena ilmiönä korostuu...
5.3.2026 12:27

"Chill like a Finn" – Näin turisteja houkutellaan Suomeen

Visit Finland käynnistää markkinointikampanjan, joka nostaa maailmankartalle Suomen alueita, joissa suomalaiset itse viettävät...
5.3.2026 12:12

Aihetunnisteet

Kotimaa kuolema lapset ja nuoret onnettomuudet tapaturmat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
CNN: USA:lla riskialtis suunnitelma Iranin joukkojen sitomiseksi
Uutiset | 4.3.2026 10:34
Rahtialus sai osuman Hormuzinsalmessa
Uutiset | 4.3.2026 14:58
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Ankara vaatimus: Britannian iskettävä Iraniin
Uutiset | 4.3.2026 22:06
Raju uhkaus Israelista: Khamenein seuraaja surmataan
Uutiset | 4.3.2026 11:19
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Tutkimus vertaili kasvis- ja lihansyöjien syöpäriskiä – tulokset vaihtelivat syöpätyypin mukaan
Uutiset | 28.2.2026 21:52
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Uusi tekniikka ennustaa, milloin Alzheimer-oireet alkavat
Uutiset | 28.2.2026 21:25
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Katri Kulmuni: Keskusta hävisi mielikuvasodan sote-uudistuksesta
Uutiset | 5.3.2026 12:56
Lähisuhdeväkivaltaan apua hakevien määrä järkyttävissä lukemissa – nuorimmat vain 15-vuotiaita
Uutiset | 5.3.2026 12:27
”Chill like a Finn” – Näin turisteja houkutellaan Suomeen
Uutiset | 5.3.2026 12:12
Saksassa oikeus tuomitsi syyrialaismiehen 13 vuodeksi vankeuteen turistin puukottamisesta holokaustin muistomerkillä
Uutiset | 5.3.2026 11:48
Azerbaidzhaniin putosi Iranista lähetettyjä drooneja
Uutiset | 5.3.2026 11:39
Yle: Hallitus aikoo tiedottaa tänään ydinaserajoituksia koskevista asioista
Uutiset | 5.3.2026 11:29
Öljyn hinta jälleen tuntuvassa nousussa – Bloomberg: Kiina rajoittaa polttoainevientiä
Uutiset | 5.3.2026 10:26
Intian Modi: Stubb on kokenut ja dynaaminen
Uutiset | 5.3.2026 10:11
IL: Hallitus haluaa luopua kaikista ydinaserajoitteista
Uutiset | 5.3.2026 10:10
Rajut iskut jatkuvat – Iran vannoo kostoa aluksensa upottamisesta
Uutiset | 5.3.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni: Keskusta hävisi mielikuvasodan sote-uudistuksesta
Uutiset | 5.3.2026 12:56
Lähisuhdeväkivaltaan apua hakevien määrä järkyttävissä lukemissa – nuorimmat vain 15-vuotiaita
Uutiset | 5.3.2026 12:27
”Chill like a Finn” – Näin turisteja houkutellaan Suomeen
Uutiset | 5.3.2026 12:12
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Maailman myllerryksessä arki kantaa
Mielipide | 3.3.2026 10:44
Lukijalta: Naamion takaa -esikoisromaanille odotan jo jatkoa
Mielipide | 2.3.2026 14:01
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste