Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”

24.9.2026 15:43
Lue lisää 
Keskusta
Pekka Perttula toimi keskustan puoluesihteerinä vuosina 1994–1997. Keskustan eduskuntaryhmän pääsihteeri hän oli 1997–2007. Hän väitteli valtiotieteen tohtoriksi vuonna 2010 puolueen entistä puheenjohtajaa V. J. Sukselaista käsittelevällä väitöskirjalla. (Kuva: Jari Laukkanen)

Entinen puoluesihteeri varoittaa keskustaa hätäisistä johtopäätöksistä: Missään tapauksessa helpoin selitys ei ole oikea selitys

Pekka Perttulan mukaan pelottavinta on, jos kritiikkiä ei tule
Lauri Heikkilä 16.4.2023 14:00, muokattu 17.4.2023 10:43
a– a+
Keskusta

Keskusta menetti eduskuntavaaleissa kahdeksan kansanedustajanpaikkaa ja jäi 23 edustajan puolueeksi. Vuoden 2015 vaalitulokseen verrattuna tulos on todellinen romahdus, sillä tuolloin keskusta nousi eduskunnan suurimmaksi 49 kansanedustajan voimin. 2019 tiputusta tuli jo ennätykselliset 18 paikkaa.

Selitys löytyisi helposti hallitusvastuun tuomasta rasituksesta ensin oikeiston kanssa 2015–2019, sitten vasemmiston kanssa 2019–2023.

Entinen puoluesihteeri, valtiotieteen tohtori Pekka Perttula varoittaa tekemästä tällaisia nopeita johtopäätöksiä.

– Missään tapauksessa helpoin selitys ei ole oikea selitys.

Hänen mukaansa keskustan on kysyttävä monta kertaa ”miksi”.

– Helpoin selitys on pääministerivaali tai väärä kaveriporukka hallituksessa. No miksi oltiin väärässä porukassa? Miksi ei oltu ensimmäistä kertaa 32 vuoteen pääministerivaaleissa?

– Oli keli mikä tahansa, hyvä hiihtäjä pärjää, Perttula sanoittaa Suomenmaalle.

Peruslähtökohta on, että aina kun mennään eteenpäin, pitää katsoa taaksepäin, Perttula toteaa.

– Keskustasta keskustellaan, haluaa keskusta sitä tai ei. Kun keskustelua käydään, on parempi, että keskusta ottaa aloitteen itse. Sekä pohtien omaa tilannettaan että asemoiden puoluetta yhteiskunnalliseen tilanteeseen ja puoluekenttään. Sitten nähdään, missä on lähdetty menemään vikaan ja miksi puolueen tila on mikä on.

– Kritiikkiä ei pidä pelätä. Sitä pitää pelätä enemmän, että kritiikkiä ei tule. Asenne on tärkein, keskustelua pelkäämätön asenne, keskustelua liikkeelle laittava ja keskustelemaan rohkaiseva asenne.

Arviot saavat mennä myös vähän metsään.

– Pohja-arvio pitää tehdä jonkun. Sen ei tarvitse olla oikea, ja se elää ja muuttuu, mutta pohjaesitys on tehtävä. Se on tärkeä puolueen sisäisessä keskustelussa, entinen puoluesihteeri korostaa.

Kun rajataan sitä, miltä ajalta arvio on tehtävä, Perttula puhuu pitkistä aikaväleistä.

– Hyvä rajaus on tietysti 2000-luku. 2010-luku aivan ehdottomasti. Mutta voisi sanoa myös, että pitää mennä 120 vuotta taaksepäin ja katsoa arvoja ja asioita, jotka nousevat puolueen perustamisesta esille, ja joita sieltä kannattaa nostaa nytkin sekä tuoda ne 2000-luvun tilanteeseen.

Yhteiskunnallinen ja puoluekentän muutos on arvioitava vahvasti. ”Arvaa oma tilasi, anna arvo toisillekin”, Perttula lainaa sanontaa.

– Taaskaan ei voi olla selitys, että kun on perussuomalaiset. Kysymys on se, miksi perussuomalaiset syntyi ja onko keskusta itse antanut tälle tilaa ja mahdollisuutta.

Keskustan puoluetoimistolla ei ollut aihetta erityiseen riemuun vaali-iltana 2. huhtikuuta. Eturivissä toinen vasemmalta alkaen puolueen varapuheenjohtajat Riikka Pakarinen, Markus Lohi ja Petri Honkonen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Etelän kasvualueetkaan eivät voi olla kaiken kattava selitys. ”Ontto hokema” kaupunkeihin menemisestä pitää Perttulan mielestä lopettaa.

– Me olimme kaupungeissa.

Perttula muistuttaa, että vuoden 2003 eduskuntavaaleissa keskusta sai hyvän kannatuksen Helsingissä ja Uudellamaalla. Kansanedustajia saatiin ainoaksi jääneen kerran Helsinkiin kaksi ja Uudellemaalle viisi. Kumpikin vaalipiiri oli tuolloin myös kansanedustajien määrältään jonkin verran pienempi kuin nykyään.

Jo 1991 oli hyvä etelän kaupunkien vuosi keskustalle. Silloin Turun vaikutuksesta huolimatta tai osin sen avulla Varsinais-Suomesta nähtiin ainutkertaiset neljä keskustalaista kansanedustajaa.

Myös etelän kunnallisvaltuustoissa oli enemmän keskustalaisia kuin aiemmin tai myöhemmin. Perinteisesti äärimmäisen vaikeassa Helsingissä keskustalla oli neljä valtuutettua sekä vuoden 2000 että vuoden 2004 vaalien jälkeen. Sama lukema oli tosin kerran saavutettu jo vuonna 1988.

– Nyt selitetään helposti se, kuinka vaikeaa on, kun Suomi on valunut alaspäin. Keskustakin oli kaupunkipuolue, mutta jotain tapahtui. Mitä tapahtui? On hyvä käydä lävitse, onko sellaista, jolla selitetään, miksi tässä tilanteessa ollaan.

Päällä olevaa hallituskysymystäkin pitää lähestyä Perttulan mielestä syvällisen pohdinnan kautta ja ennakoiden.

Oppositio on kuitenkin käytännössä välttämättömyys. Keskustan kenttä ja johto on sanonut sen erittäin selvin sanoin. Perttula korostaa tässäkin kysymyksessä sitä, että perusteet on oltava kirkkaina mielessä.

– Puhutaan, että keskustan pitäisi mennä hallitukseen. Että keskustan on ajateltava olevansa hallituskelpoinen. Mutta onko keskusta hallituskykyinen? Tämä kysymys liittyy huhtikuun aikana syntyvään asetelmaan, ja on osa keskustan arviointia ja asemointia.

Vuoden 2019 hallitukseenmenoakin voi olla liian helppoa syyttää virheratkaisuksi, vaikka se sitä oli Perttulankin mielestä.

– Mutta oliko tapa, jolla se tehtiin, väärä? Kokivatko suomalaiset silloin vääränä, että kansanvaltainen puolue, joka aina korosti vaalien merkitystä ja joka kärsi ennätystappion, meni hallitukseen?

– Nyt keskustan luonne näyttäytyy valtapoliittisena kompromissina. Että keskusta on valmis hallitukseen kuin hallitukseen, sanoo kansa mitä tahansa.

Perttula huomauttaa, että keskustelujen hetki on nyt. Syvälliset keskustelut ja arviot uhkaavat unohtua vaalien alla, ja vaalit ovat edessä jo ensi vuonna. Perttula harmittelee, että liian usein kriittinen keskustelu työnnetään taka-alalle, koska vaaleihin halutaan myönteisen sävyn viesti.

Kehityskeskustelu vaatii parkkiintunutta nahkaa, kyvykkyyttä sietää kritiikkiä ja antaa sille arvoa. Keskustan organisoituminen täytyy Perttulan mielestä käydä perusteellisesti läpi. Esimerkiksi selitys, että keskusta ei vain pärjää somejulkisuudessa, ei riitä.

Lue myös

"Armonlaukaus-kommentti oli lahja keskustalle" – Kysyimme politiikan vaikuttajilta, onko keskustalla vielä toivoa

Vaalitappion kokeneella puolueella on isoja haasteita, joihin ei ole helpppoja vastauksia, haastateltavat sanovat
15.4.2023 10:00

"Minusta ei saa kaupunkilaista tekemälläkään" – puolueella on linjan kirkastamisen paikka, keskustan uudet edustajat uskovat

Keskusta sai eduskuntavaaleissa läpi 23 kansanedustajaa, joista neljä on uusia ja yksi tekee...
13.4.2023 18:00

Sirkka-Liisa Anttila metsäkeskustelusta: Hävetkää! – konkarilla "paha olo", kun keskusta ei osaa viestiä

Vasemmistoleima tuli, koska keskustan oma profiili oli näkymätön, Suomen pitkäaikaisin naiskansanedustaja katsoo
15.4.2023 11:32

Keskustaveteraanilta selkeä linjaus: "Isänmaata voi palvella oppositiostakin"

Pitkän linjan keskustaveteraani Hannes Manninen on ottanut kantaa eduskuntavaalien tulokseen ja neuvoo puoluetta...
16.4.2023 13:02

Aihetunnisteet

demokratia eduskuntavaalit 2023 Hallitus järjestötyö kannatus Keskusta keskusta-aate maalaisliitto Pekka Perttula

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Lähes 130 000 suomalaista vastasi kyselyyn eurosetelien uudesta ulkoasusta – Ruotsissa ei innostuttu
Uutiset | 23.9.2026 15:06
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

Tutkimus paljastaa: Tämän verran jokainen alkoholiannos nostaa eturauhassyövän riskiä
Uutiset | 24.9.2026 22:14
Kysely: Näin yleisiä ovat perintöriidat – Ja näin ne syntyvät
Uutiset | 24.9.2026 22:01
Tanskan tiedustelupalvelu varoittaa jyrkästi voimistuvasta Venäjän uhasta – ”korkea riski” kuolonuhreille
Uutiset | 24.9.2026 21:47
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Tekoälyn kehityksen pitää pysyä ihmisten komennossa, sanoi Xi Jinping USA:ssa
Uutiset | 24.9.2026 19:34
Sinilevähavaintojen huippu koettiin syyskuussa
Uutiset | 24.9.2026 18:35
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus haluaa puuttua valtion tukemien vuokra-asuntojen väärinkäyttöön – ”Airbnb-bisnes ei kuulu valtion tukemaan asuntokantaan”
Uutiset | 24.9.2026 18:26
Palestiinalaisten elämä ja olemassaolo on uhattuna, palestiinalaishallinnon presidentti sanoi YK-puheessa
Uutiset | 24.9.2026 18:22
Kainuun hyvinvointialueen yt-neuvottelut päätökseen – Noin sata työtehtävää uhkaa päättyä
Uutiset | 24.9.2026 18:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus paljastaa: Tämän verran jokainen alkoholiannos nostaa eturauhassyövän riskiä
Uutiset | 24.9.2026 22:14
Kysely: Näin yleisiä ovat perintöriidat – Ja näin ne syntyvät
Uutiset | 24.9.2026 22:01
Tanskan tiedustelupalvelu varoittaa jyrkästi voimistuvasta Venäjän uhasta – ”korkea riski” kuolonuhreille
Uutiset | 24.9.2026 21:47
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”
Keskusta | 24.9.2026 15:43
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste