Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

IL-kysely: Tässä ovat keskustalaiset suosikit ja inhokit hallituskumppaneiksi

27.1.2026 9:33
Lue lisää 
Sosiaalinen media
THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek harkitsee viestipalvelu Twitterin hylkäämistä. (Kuva: Seppo Samuli / Lehtikuva)

THL lopetti Twitter-julkaisut – ylilääkärikin harkitsee viestipalvelun hylkäämistä henkilökohtaisuuksiin menevän kommentoinnin takia

STT 16.1.2023 14:21, muokattu 16.1.2023 16:13
a– a+
Sosiaalinen media

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Hanna Nohynek harkitsee viestipalvelu Twitterin hylkäämistä. Eilen kerrottiin, että THL on päättänyt lopettaa julkaisut organisaatiotilillään Twitterissä asiattomien viestien ja virheellisen tiedon levittämisen vuoksi.

THL:n vetäytymisestä kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Hanna Nohynek kertoo STT:lle, että tällä hetkellä hän julkaisee Twitterissä rokottamiseen ja infektiotauteihin liittyviä THL:n tiedotteita sekä linkkejä omasta mielestään tärkeisiin tuoreisiin tutkimustuloksiin tai raportteihin, mutta ei enää osallistu julkaisujen alla käytävään keskusteluun. Syynä on keskustelun kielteisyys ja helposti henkilökohtaisuuksiin menevä kommentointi.

–  Joskus korona-ajan alussa vielä vastasin kysymyksiin ja jatkoin keskustelua, mutten ole tehnyt sitä enää pitkään aikaan.

Nohynek kertoo, että keskustelun hyödyt ja haitat eivät ole tasapainossa. Keskustelua käy enimmäkseen pieni disinformaatiota levittävä porukka, mutta toisaalta viesteihin vastaamiseen uppoaisi suhteettoman paljon aikaa.

THL:n viestintäjohtaja Marjo Loisa kertoi STT:lle eilen, että THL:n Twitter-tiliä on käytetty paljon disinformaation levittämisen alustana esimerkiksi tviittien alla käytävissä kommenttiketjuissa. Disinformaatiolla tarkoitetaan tarkoituksellisen harhaanjohtavaa tai väärää tietoa.

Nyt Nohynek miettii, pitäisikö hänen siirtyä viestipalvelu Mastodoniin, jonne osa Twitterin käyttäjistä on siirtynyt.

Nohynekin Twitteriin liittyvästä harkinnasta kertoi aikaisemmin Mediuutiset.

Twitter on saanut viime aikoina kielteistä julkisuutta, kun miljardööri Elon Musk osti viestipalvelun. Hän on esimerkiksi antanut Yhdysvalloissa joidenkin vihapuheen takia hyllytettyjen käyttäjien palata Twitteriin.

–  Nyt on ehkä hyvä hetki lähteä Twitteristä, kun sitä ovat muutkin tehneet. Alusta on ollut vähän vastatuulessa viime aikoina, sanoo viestinnän ja teknologian tutkija ja Helsingin yliopiston dosentti Salla-Maaria Laaksonen Helsingin yliopiston Kuluttajatutkimuskeskuksesta.

Laaksosen mieleen ei tule THL:n lisäksi muita julkisia organisaatioita, jotka olisivat poistuneet Twitteristä. Sen sijaan yksittäiset henkilöt ovat poistuneet palvelusta ja esimerkiksi yliopistoissa ja tutkimuslaitoksissa ollaan pohdittu Mastodoniin siirtymistä.

–  Twitterin rooli yhteiskunnallisen viestinnän ja keskustelun alustana on kuitenkin tosi suuri, eikä se ole helposti korvattavissa, Laaksonen sanoo.

Hanna Nohynek näkee Twitterissä myös hyviä puolia.

–  On paljon hyviä kollegoita ja tutkijoita, joiden julkaisemat asiat ovat koputuksia olkapäähän, että katso tämä julkaisu, tai tämä on mielipiteeni asiasta, ja joista on oman työni kannalta hyötyä, Nohynek kuvailee.

Laaksosen mukaan THL:n syy poistua Twitteristä kuulostaa varsin ymmärrettävältä.

–  He saavat ihan valtavasti palautetta, on ollut tosi paljon heitä kritisoivaa palautetta, osittain asiatonta, Laaksonen sanoo.

Eniten kritiikkiä ovat herättäneet THL:n koronapandemiaan liittyvät julkaisut.

–  Käsittääkseni aiemminkin on ollut aika vellovaa keskustelua esimerkiksi HPV-rokotteista ja sisäilmaongelmista, Laaksonen sanoo.

Laaksonen tutkii parhaillaan sitä, miten somevaikuttajat ja anonyymit tilit viestivät koronaviruksesta. Tutkimuksessa tarkastellaan, miten tämä keskustelu pyrkii tukemaan tai rapauttamaan virallisten toimijoiden viestintää.

Yhtenä aineistona ovat nimenomaan THL:ää koskevat keskustelut.

–  Miten erilaiset toimijat ovat verkkokeskusteluissa pyrkineet haastamaan THL:ää ja ikään kuin horjuttamaan heidän legitimiteettiään, Laaksonen kuvailee.

Laaksonen tuo esiin, että viestintään sosiaalisessa mediassa liittyy yhä osittain harha sen nopeudesta ja helppoudesta.

–  Kaikki työ, mitä sosiaaliseen mediaan liittyy, ei välttämättä näy aina ulospäin.

Esimerkiksi yksittäisiin tutkijoihin verrattuna viranomaisilla on myös lain tuoma vastuu siitä, mitä sosiaalisessa mediassa viestitään.

Lue myös

Yhdysvaltain maahanmuuttopoliisi ICE auttaa olympialaisten turvatoimissa Italiassa

Yhdysvaltain maahanmuuttopoliisin ICE:n agentit auttavat Yhdysvaltojen turvallisuusoperaatioissa helmikuussa Milanossa ja Cortina d’Ampezzossa järjestettävissä...
27.1.2026 11:38

FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto

Yhdysvaltojen hallinto kiistää tiedot.
27.1.2026 11:34

USA:n ministeriö kiistää, että Gregory Bovino olisi saanut potkut

Yhdysvaltain Minneapolisissa liittovaltion viranomaisten voimatoimien kasvoina esiintynyt rajavartiolaitoksen Gregory Bovino on saanut potkut...
27.1.2026 11:30

Aihetunnisteet

keskustelu Kotimaa THL twitter ylilääkäri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Veturimiehet tunkivat kylmyydessä sanomalehtiä housuihinsa – näin 1980-luvun superpakkastalvet erosivat toisistaan
Uutiset | 26.1.2026 21:40
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Yle: Monen pihan omenapuu saattaa kukkia ensi kesänä viimeisen kerran – Sitten ne kuolevat pystyyn
Uutiset | 26.1.2026 21:01
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uusimmat

Yhdysvaltain maahanmuuttopoliisi ICE auttaa olympialaisten turvatoimissa Italiassa
Uutiset | 27.1.2026 11:38
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
USA:n ministeriö kiistää, että Gregory Bovino olisi saanut potkut
Uutiset | 27.1.2026 11:30
USA:n hyökkäys Iraniin on yhä todellinen uhka, sanovat tutkijat – ”Voisi aiheuttaa Iranin hajoamisen”
Uutiset | 27.1.2026 11:09
Kenestä hiihdon uusi päävalmentaja? Se selviää keskiviikkona
Uutiset | 27.1.2026 10:56
Ranskan Macron tapaa Tanskan ja Grönlannin johtajat
Uutiset | 27.1.2026 10:53
Väylävirasto aloittaa yt-neuvottelut – Vaarassa enintään 40 ihmisen työt
Uutiset | 27.1.2026 10:50
Kemppi vihastui Juusolle: ”On härskiä vyöryttää hallituksen leikkaus alueiden viaksi”
Uutiset | 27.1.2026 10:35
IL-kysely: Tässä ovat keskustalaiset suosikit ja inhokit hallituskumppaneiksi
Uutiset | 27.1.2026 9:33
HS:n kysely: Perussuomalaisten kannattajat suhtautuvat Trumpiin myönteisemmin kuin muut
Uutiset | 27.1.2026 9:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
10:20, 27/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Today 12:0027/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 16 Km/h 92 % 983 hPa 0 mm/h
Today 15:0027/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0.48 mm 48% 21 Km/h 80 % 984 hPa 0 mm/h
Today 18:0027/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.05 mm 5% 17 Km/h 81 % 987 hPa 0 mm/h
Today 21:0027/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 17 Km/h 80 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0028/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 11 Km/h 84 % 991 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yhdysvaltain maahanmuuttopoliisi ICE auttaa olympialaisten turvatoimissa Italiassa
Uutiset | 27.1.2026 11:38
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
USA:n ministeriö kiistää, että Gregory Bovino olisi saanut potkut
Uutiset | 27.1.2026 11:30
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Varainsiirtoveron poistamisella jopa 15 000 asuntokauppaa enemmän puolessa vuodessa
Mielipide | 27.1.2026 10:37
Lukijalta: Onko sukupuolella väliä?
Mielipide | 27.1.2026 10:33
Lukijalta: Paasikiven–Kekkosen ulkopolitiikkaa tulee ikävä
Mielipide | 26.1.2026 13:54
Lukijalta: Toisinajattelua työmarkkinoille – Ensimmäinen työntekijä on yrittäjän paras työsuojeluteko
Mielipide | 26.1.2026 13:11
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
”Ryhdistäydy, Eurooppa” – Matti Vanhanen ja Vesa Vihriälä alustavat EU:n tilasta keskustan tilaisuudessa
Keskusta | 26.1.2026 13:40
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste