Yhdysvaltain kongressin hyväksymä laki estää presidenttiä vetämästä maata Natosta – Trump uhkaili asialla toistuvasti
Yhdysvaltain kongressi on hyväksynyt lain, jonka mukaan maan presidentti ei voi vetää Yhdysvaltoja pois sotilasliitto Natosta ilman senaatin hyväksyntää tai uutta lakia. Asiasta uutisoivat muun muassa Hill-lehti ja Business Insider.
Laki on osa vuotuista National Defense Authorization Act -kokonaisuutta, joka vaatii vielä Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin allekirjoituksen. Lakikokonaisuus hyväksyttiin senaatissa äänin 87–13 ja edustajainhuoneessa äänin 310–118.
Lakia ajaneen demokraattisenaattori Tim Kainen mukaan lainsäädäntö vahvistaa Yhdysvaltain tuen sotilasliitolle.
– Se lähettää myös vahvan viestin autoritaarisille (toimijoille) ympäri maailmaa, että vapaa maailma pysyy yhtenäisenä, Kaine sanoi lausunnossaan Hill-lehden mukaan.
Lakia on ollut ajamassa myös republikaanisenaattori Marco Rubio.
Ulkopoliittisen instituutin tutkijan Henri Vanhasen mukaan kyseessä on tärkeä lakiuudistus.
– Viimeistään nyt eroamisesta tulisi niin iso juridinen sotku ja uskottavuusongelma, ettei siihen helppo ryhtyä, Vanhanen arvioi viestipalvelu X:ssä.
Jälleen republikaanipuolueen presidenttiehdokkuutta tavoitteleva Donald Trump uhkasi presidenttinä ollessaan toistuvasti vetää Yhdysvallat pois Natosta.
Ensi vuoden vaalien kampanjasivuilla uhkausta ei esitetä suoraan, mutta siellä on linjaus, jonka mukaan Yhdysvaltojen tulee saattaa loppuun prosessi arvioida uudelleen Naton tarkoitus ja tavoitteet. Trump tai hänen kampanjaorganisaationsa eivät ole suostuneet tarkentamaan, mitä he tällä kannanotolla tarkoittavat.

Natosta vetäytymistä harkitessaan presidentin olisi uuden lain mukaan ilmoitettava asiasta sekä edustajainhuoneen että senaatin tärkeimmille valiokunnille viimeistään 180 päivää etukäteen. Sen jälkeen maan vetäminen pois Natosta edellyttäisi vielä uutta lakia tai senaattoreista kahden kolmasosan hyväksyntää.
Business Insiderin mukaan yksikään presidentti tuskin saavuttaisi tällaista tukea, ellei Yhdysvaltain politiikassa tapahtuisi dramaattista muutosta.
Lehden mukaan ei ole täysin selvää, oliko kongressin nyt hyväksymä laki tarpeellinen, sillä Trumpin olisi ehkä muutenkin ollut mahdotonta presidenttinä vetää Yhdysvaltoja ulos Natosta ilman senaatin hyväksyntää.
Yhdysvaltain perustuslaki edellyttää, että presidenttien on haettava senaatin hyväksyntä kansainvälisille sopimuksille. On kuitenkin ollut erimielisyyttä siitä, tarvitaanko senaatin hyväksyntä myös tällaisista sopimuksista eroamiseen. Business Insiderin mukaan tuomioistuimet ovat pyrkineet välttämään asiaa koskevien kiistojen ratkaisemista.
Kongressin hyväksymästä laista uutisoivat Suomessa aiemmin Ilta-Sanomat ja Helsingin Sanomat.