Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Syntyvyys nousi Suomessa viime vuonna – poikien elinajanodote mittaushistorian korkein

24.4.2026 8:39
Lue lisää 
Lentoliikenne
Finnairin Airbus A340-311 -lentokone (OH-LQA) Suvarnabhumin kansainvälisellä lentoasemalla Bangkokissa heinäkuussa 2011. (Kuva: Aero Icarus/Wikimedia Commons / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en)

 "Viimeinen nelivetoinen" toi tuulahduksen lentoliikenteen kultaisilta ajoilta – Airbus A340 palveli Finnairia Aasian-liikenteen kukoistuskaudella

Pekka Pohjolainen 22.2.2025 21:05, muokattu 22.2.2025 16:19
a– a+
Lentoliikenne

Suuret, mantereelta toiselle liikennöivät nelimoottoriset matkustajakoneet ovat monelle ilmailuromantikolle niitä ”ainoita oikeita”.

Nelimoottorisuus luo tiettyä turvallisuuden tunnetta ja näyttävyyttä, joka isoistakin kaksimoottorisista puuttuu. Kotimaisen Finnairin laivastossa nelimoottorisia isoja suihkumatkustajakoneita on ollut vain kaksi, vanha Atlantin-juhta Douglas DC-8 ja Airbus A340.

Finnair pohti vielä alkutekijöissään olleen A340 -koneen hankintaa jo 1980-luvulla etsiessään seuraajaa ikääntyvälle DC-10 -laivastolleen. Koneeseen kaavailtuun moottorityyppiin liittyi kuitenkin niin suuria epäluuloja, ettei riskiä uskallettu ottaa.

Finnairin valinta kohdistui yhtiön tutun ja turvallisen ”hovihankkijan” perusratkaisultaan DC-10:een perustuvaan kolmimoottoriseen McDonnell-Douglasin MD-11 -tyyppiin, mutta A340:n aika koitti myöhemmin.

Vuonna 2005 Finnair teki päätöksen vielä suunnittelupöydällä olevan kaksimoottorisen Airbus A350:n hankkimisesta MD-11:n seuraajaksi. Päätökseen sisältyi väliaikaisratkaisuna A340 -koneiden hankinta siihen saakka, kun uuden sukupolven koneet saataisiin käyttöön.

A340 oli jo tekniikaltaan ehtoopuolen kone uusien taloudellisten ja suorituskykyisten kaksimoottorikoneiden tultua markkinoille. Osa A340 -tilauksista vaihtuikin kaksimoottoriseen A330 -tyyppiin, koska nelimoottorisen ominaisuuksia ei kaikilla reiteillä tarvittu.

Ensimmäisen kaikkiaan seitsemästä A340-koneestaan Finnair liisasi käytettynä keväällä 2006. Kone oli aiemmin Virgin Atlanticin käytössä ja se tunnettiin nimellä Dragon Lady. Koneen suomalaisen rekisteritunnuksen OH-LQA Q-kirjain tuli sanasta quattro nelimoottorisuuteen eli ”nelivetoisuuteen” viitaten.

Vuosina 2006-2007 Airbus toimitti neljä uutta konetta, joiden seuraksi hankittiin kaksi Air Francen entistä konetta vuosina 2010-2011.

Virgin Atlanticin entinen ”Dragon Lady” eli OH-LQA Helsinki-Vantaalla maaliskuussa 2009. (Pekka Pohjolainen)

Koneissa oli 42-paikkainen bisnesluokka ja 227-paikkainen turistiluokka. Bisnesluokassa oli mahdollisuus lepoon makuuasennossa ja ikkunallinen WC.

Brittimiljardööri Richard Bransonin maun mukaan sisustettu OH-LQA poikkesi saapuessaan muista iloisenkirjavine kirkkaanpunaista nahkaa, kromia ja violettia kangasta yhdistelleine sisustuksineen. Bisnesluokassa oli myös baaritiski ja ”beauty corner”.

Ensimmäiseksi LQA:n kaukoreittikohteeksi valikoitui Shanghai. Kun uudemmat koneet saatiin käyttöön, ne syrjäyttivät MD-11:t Tokion reitiltä. A340:llä lennettiin myös Nagoyaan, Souliin ja Hong Kongiin, jonne pystyttiin nyt lentämään kustannustehokkaasti ilman välilaskua Bangkokissa.

Vuoden 2010 kevääseen mennessä A340 ja vuonna 2009 käyttöön tullut A330 syrjäyttivät MD-11:n Finnairin runkoreiteiltä kokonaan.

Lentäjän kannalta koneen leimallinen ominaisuus oli nelimoottorisen vaatimaton suorituskyky lentoonlähdössä ja nousussa. A340:n nousukyvyn vitsailtiin perustuvan maapallon pyöreyteen: kun lentää vaakalentoa riittävän pitkään tangentin suuntaisesti, maapallon pinta pakenee pikku hiljaa alta.

Ongelmana oli myös A340:n esimerkiksi Boeing 747:een ja MD-11:een nähden selkeästi pienempi matkalentonopeus. Siitä seurasi, että A340:t toimivat ”tien tukkeena” ruuhkaisimmilla lentoväylillä, eikä niille haluttu antaa parhaita lentopintoja. Asialla oli myös kaupallista merkitystä, sillä hitaammat yhteydet eivät ole päällimmäisinä lentojen varausjärjestelmissä.

Lentäjät pitivät A340-konetta hiljaisena, luotettavana ja hyvin varusteltuna. Isompia teknisiä ongelmia ei ollut, eikä konetyypille ole sattunut yhtään vakavaa onnettomuutta.

– Se toi meille vielä tuulahduksen vanhoista hyvistä ajoista, sillä olihan koneessa samaa henkeä ja samaa eleganssia kuin ensimmäisissä mannertenvälisiin lentoihin rakennetuissa nelimoottorisissa jetlinereissa, entinen A340-kapteeni Heikki Kallio luonnehti artikkelissaan Liikennelentäjä -lehdessä vuonna 2010.

A340 kaartaa Helsingin yllä. Kuvan alalaidassa Mustikkamaa, Korkeasaari ja Katajanokka. (Pekka Pohjolainen)

A340-laivasto palveli kymmenisen vuotta Aasian runkoreiteillä ja osin lomaliikenteessäkin. Nelimoottoristen taru Finnairin laivastossa alkoi kääntyä loppusuoralle ensimmäisen uuden sukupolven A350:n saavuttua lokakuussa 2015.

Viimeinen lento Finnairin A340 -koneella tehtiin Tokiosta Helsinkiin 31. tammikuuta 2017. Vuonna 2020 ajat muuttuivat, kun yhtiön koko Aasian-strategia koki kovan kolauksen koronaviruksen vuoksi.

Vain kahta vuotta myöhemmin Finnair menetti koko ainutlaatuisen maantieteellisen kilpailuetunsa Aasian-liikenteessä Venäjän hyökättyä Ukrainaan ja suljettua ilmatilansa länsimaisilta yhtiöiltä.

Lue myös

"Yrityskannan pitää uudistua" – Risto Murto suuntaisi katsetta "välimaastoon"

Suomeen pitää saada parempi talouselämä, kovempia yrityksiä ja kovempia johtajia. Näin painottaa työeläkeyhtiö Varman...
24.4.2026 14:52

Kaikkonen huolissaan nuorista – "Meillä ei ole varaa menettää kokonaista sukupolvea"

Puheenjohtaja korosti keskustan kasvupäivässä nuorisotyöttömyyden olevan kestämättömällä tasolla
24.4.2026 14:16

USA aikoo kutsua Putinin G20-huippukokoukseen, kertoo WP

Yhdysvallat aikoo kutsua Venäjän presidentin Vladimir Putinin joulukuussa Miamissa järjestettävään G20-maiden huippukokoukseen, kertovat...
24.4.2026 14:13

Aihetunnisteet

Finnair Historia Kotimaa lentoliikenne

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 9:07
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

”Yrityskannan pitää uudistua” – Risto Murto suuntaisi katsetta ”välimaastoon”
Uutiset | 24.4.2026 14:52
Kaikkonen huolissaan nuorista – ”Meillä ei ole varaa menettää kokonaista sukupolvea”
Uutiset | 24.4.2026 14:16
USA aikoo kutsua Putinin G20-huippukokoukseen, kertoo WP
Uutiset | 24.4.2026 14:13
Iivo Niskanen yllättää: hyppää uuteen lajiin – ”Isoa karhua ei kannata suututtaa”
Uutiset | 24.4.2026 13:59
Kemira aloittaa muutosneuvottelut – Näin monta tehtävää on vaarassa Suomessa
Uutiset | 24.4.2026 13:09
Etelä-Hämeen Keskusta nimesi neljä eduskuntavaaliehdokasta
Uutiset | 24.4.2026 13:04
Säästöt leikkasivat Terveystalon tulosta jyrkästi – Ilmoitti tiistaina muutosneuvotteluista
Uutiset | 24.4.2026 13:03
Suomalaismepit varauksellisia Unkarin vaalivoittajan suhteen
Uutiset | 24.4.2026 12:23
Kelan palveluiden häiriö ei vaikuta etuuskäsittelyyn – häiriö pääosin korjattu
Uutiset | 24.4.2026 12:23
Yhdysvaltojen erikoisjoukkojen sotilaan epäillään lyöneen vetoa Maduro-operaatiosta, jota oli itse suunnittelemassa
Uutiset | 24.4.2026 11:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Yrityskannan pitää uudistua” – Risto Murto suuntaisi katsetta ”välimaastoon”
Uutiset | 24.4.2026 14:52
Kaikkonen huolissaan nuorista – ”Meillä ei ole varaa menettää kokonaista sukupolvea”
Uutiset | 24.4.2026 14:16
USA aikoo kutsua Putinin G20-huippukokoukseen, kertoo WP
Uutiset | 24.4.2026 14:13
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etelä-Hämeen Keskusta nimesi neljä eduskuntavaaliehdokasta
Uutiset | 24.4.2026 13:04
Polvinen: Hallitus käänsi selkänsä ikäihmisille 
Uutiset | 23.4.2026 13:18
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste