Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustaopiskelijat: Keskusta ei sovi samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa

19.10.2026 14:43
Lue lisää 
Turistiviisumit
Suomi saa tällä hetkellä Venäjältä noin tuhat viisumihakemusta päivässä. Ihmisiä Vaalimaan raja-asemalla Virolahdella 1. heinäkuuta, jolloin ulkorajaliikenteen koronarajoitukset päättyivät. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva )

Ulkoministeriön virkamiehet ovat pohtineet keinoa Venäjän turistiviisumien vähentämiseen, päätöksessä pallo poliitikoilla

Hakemusten hylkäykset ovat moninkertaistuneet alkuvuodesta: ”Tärkein yksittäinen syy on se, että pääkohde näyttää olevan jokin muu Schengen-maa kuin Suomi.”
STT-Ilkka Hemmilä 26.7.2022 15:11, muokattu 26.7.2022 15:37
a– a+
Turistiviisumit

Ulkoministeriö on selvittänyt virkamiestyönä, miten Venäjän kansalaisten saamien turistiviisumien määrää käytännössä vähennettäisiin.

Viisumien määrää voidaan kontrolloida siten, että viisumien vastaanottamiseen myönnettävää aikaa vähennettäisiin. Kapasiteetista päättää ministeriö, ja päätöksen tekeminen asiassa on ministeriön poliittisen johdon käsissä.

Konsulipäällikkö Jussi Tanner pitää arvokkaana keskustelua siitä, tulisiko turistiviisumien myöntäminen venäläisille matkailijoille lopettaa. Valtaosa eduskuntaryhmistä kertoi maanantaina STT:lle kannattavansa uusien lomaviisumien myöntämisen lopettamista.

Tannerin mukaan ministeriö pohtii asiaa jatkuvan ohjausvelvollisuutensa vuoksi. Hän kuvailee, että ministeriössä on jatkuva selvitys päällä.

–  Totta kai meidän pitää seurata, millä tavoin voimme Ukrainassa käytävään sotaan mitenkään vaikuttaa tai millaisia signaaleja lähettäisimme. Odotamme, minkälaisia päätöksiä vaaleilla valitut päättäjämme tekevät ja toteutamme sitten niitä, Tanner sanoo STT:lle.

Itäraja on avautunut heinäkuussa, kun Suomi ja Venäjä ovat purkaneet koronapandemian vuoksi säädetyt matkustusrajoituksensa. Venäläisten mahdollisuus matkata Suomessa samalla, kun Venäjä käy hyökkäyssotaa Ukrainassa, on herättänyt paljon vastustusta. Samalla on pohdittu, voivatko venäläisturistit Suomen kautta kiertää Venäjän-lennoille EU:ssa asetettuja yhteispakotteita.

Suomi saa tällä hetkellä Venäjältä noin tuhat viisumihakemusta päivässä. Tannerin mukaan määrä on 15 prosenttia pandemiaa ja sotaa edeltävästä normaalimäärästä. Nykyinen kapasiteetti pyörii ylärajoilla, mutta Tannerin mukaan sitä ei ole tarkoitus lisätä.

Huomattavaa on myös kielteisen päätöksen saavien hakemusten yleistyminen. Kielteisten hakemusten osuus Venäjältä on 12 prosenttia, eli juuri nyt noin joka kahdeksas hakemus hylätään. Osuus on kymmenkertaistunut alkuvuodesta.

–  Tärkein yksittäinen syy on se, että pääkohde näyttää olevan jokin muu Schengen-maa kuin Suomi. Se on peruste hylkäävään päätökseen, ja näin myös tehdään, Tanner sanoo.

Viisumimäärien sääntely perustuisi vastaanottoaikojen vähentämiseen siksi, että viranomaiset ovat velvoitettuja käsittelemään vastaanotetut hakemukset lainmukaisesti.

–  Julkisen vallan käytön pitää perustua lakiin. Mielivaltaisesti yksittäistä hakemusta ei voi hylätä. Tämä jättää käytännössä sen mahdollisuuden, että kontrolloidaan hakemusten vastaanottoa.

Osana virkamiesperiaatteita Tanner myös toivoo tempoilevan päätöksenteon välttämistä. Hänen mukaansa viranomaistoiminnan on oltava ennakoitavaa ja vakaata.

–  Kun tämä on lakiin perustuvaa viranomaistoimintaa, pitää olla kaikkien ehdotusten kaikkien tosiasialliset seuraukset selvillä, hän sanoo.

Ulkoministeriö voisi itse sisäisesti päättää vastaanotettavan hakemusmäärän vähentämisestä, Tanner kertoo. Linjaus olisi poliittinen, eli se tehtäisiin ministeriön ministerien kanssa.

Tanner kertoo keskustelleensa ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) kanssa viimeksi tiistaiaamulla. Hänen ohellaan ulkomaankauppa ja -kehitysministeri Ville Skinnari (sd.) seuraa asiaa koskevaa julkista keskustelua.

–  Vaikka lomalla ovatkin, he seuraavat tätä tarkasti.

Haaviston esikunnasta vastattiin kielteisesti STT:n kommenttipyyntöön ministerin lomaan vedoten.

Tanner huomauttaa, että vaikka uusien turistiviisumien vastaanotto haluttaisiin lopettaa kokonaan, se ei pysäyttäisi venäläisten saapumista Suomeen täysin. Venäläisillä on noin 90 000 monikertaviisumia Suomeen, jotka on tarkoitettu säännöllisiin vierailuihin. Ne ovat voimassa kahdesta viiteen vuotta, ja niillä voi matkustaa Suomessa enintään 90 päivää kerrallaan.

–  Jos todella halutaan estää maahantulo venäläisiltä turisteilta, silloin pitää sulkea raja henkilöliikenteeltä tai jotain vastaavaa. Silloin ollaan todella suurten päätösten äärellä.

Ministeriössä käydään läpi myös sitä, millaisen päätöksenteon vaatisi, jos jonkin viisumityypin käyttö haluttaisiin kategorisesti kieltää. Tanner ei osaa toistaiseksi kommentoida, vaatisiko tämä esimerkiksi eduskunnan osallisuutta.

Lue myös

Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa

Avuliaisuus voi kostautua. Sodassa ja rakkaudessa kaikki on sallittua, ja toisessa maailmansodassa saatettiin olla...
19.10.2026 21:50

Historia | "Venäläinen tikka" hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita

Heinäkuussa 1976 radioamatöörit, kaupallisen ilmailun viestintäupseerit ja lyhytaaltojen kuuntelijat havaitsivat taajuuksilla jotakin poikkeuksellista. Radiovastaanottimista...
19.10.2026 21:22

Kulttijohtaja tuomittiin – yllytti seurakuntalaisia näännyttämään itsensä nälkään

Keniassa Itä-Afrikassa oikeus totesi maanantaina uskonnollisen kultin johtajan Paul Mackenzien ja hänen 28...
19.10.2026 19:33

Aihetunnisteet

matkailu pakotteet Politiikka Schengen turistiviisumi ulkoministeriö Venäjä venäläiset turistit viisumikohu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Kulttijohtaja tuomittiin – yllytti seurakuntalaisia näännyttämään itsensä nälkään
Uutiset | 19.10.2026 19:33
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Tutkija: Zelenskyin rahapyyntö mahdollisuuksien rajoissa
Uutiset | 19.10.2026 18:27
Ranskan ilkivallan taustalla ovat yhteiskuntapolitiikan ongelmat ja virkavallan epäonnistumisen, näkee tutkija
Uutiset | 19.10.2026 18:17
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Espoo ja Vantaa irtisanomassa kymmeniä ja lakkauttamassa liudan tehtäviä
Uutiset | 19.10.2026 16:17
Lapsen hätäpuhelusta on kuultavissa ”valtava hätä” – lapset suojelivat äitiään, kun mustasukkainen perheenisä hakkasi ja uhkasi keittiöveitsellä, ilmenee tuomiosta
Uutiset | 19.10.2026 15:30
Alaikäisten kuljettajien onnettomuudet vähenivät kesällä – taustalla kenties ajokorttilain muutos
Uutiset | 19.10.2026 14:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Kulttijohtaja tuomittiin – yllytti seurakuntalaisia näännyttämään itsensä nälkään
Uutiset | 19.10.2026 19:33
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itä-Suomi mukaan energiamurrokseen
Mielipide | 19.10.2026 11:28
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata