Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka
Perussuomalaisten puoluekokous Seinäjoella elokuussa 2021. Tuolloin Riikka Purra valittiin puolueen puheenjohtajaksi. (Kuva: Lehtikuva / Timo Aalto)

Toimittajalta | Perussuomalaisilla on pienen puolueen sielu ja tiukasti oikealle valetut savijalat

Perussuomalaiset on rakennettu tavalla, joka ei ole kestävä, toimittaja Lauri Heikkilä arvioi
Lauri Heikkilä 25.5.2025 12:00, muokattu 24.4.2026 9:43
a– a+
Politiikka

Perussuomalaisille voi hyvin käydä kuten sen edeltäjälle Suomen Maaseudun Puolueelle. SMP teki 1970- ja 1980-luvuilla kolme kertaa hyvän tuloksen eduskuntavaaleissa, mutta romahti pois puoluekartalta.

Nyt perussuomalaiset on sellaisessa ekologisessa lokerossa, jossa ei Suomen ilmapiirissä pysty olemaan kovin suuri.

Perussuomalaiset on onnistunut yllättämään kaikissa eduskuntavaaleissa vuodesta 2011 alkaen. Nyt euro-, kunta- ja aluevaaleissa on tullut niin poikkeuksellisen alhaiset kannatusprosentit, että kuihtumisen voi puhua jo tapahtuneen.

Takana olivat kuitenkin ihan hyvät tai kelvolliset euro-, kunta- ja aluevaalitulokset vuosina 2019, 2021 ja 2022. Perussuomalaiset sai väkensä liikkeelle ja äänestäjät äänestämään.

Eduskuntavaalien 2023 tulos oli puolueelle erinomainen ja historian paras. Romahduksen nopeudesta kertoo, ettei mennyt kuin vuosi eduskuntajytkystä, kun eurovaaleissa puolue otti aivan surkeat prosentit.

Tai ehkä ne olivat ne aidot, oikeat ja ansaitut perussuomalaiset prosentit ilman puhjenneen kuplan ilmaa.

Vihreille kävi jo niin, että hämmentävän suurista 2010-luvun prosenteista palattiin sinne, mikä on vihreiden varma kannatus, ja luultavasti aidon vaaleanvihreän ajattelun määrä Suomessa.

Mikä on tilaus perussuomalaisuudelle? Mihin puolue nyt loppujen lopuksi sijoittuu?

Timo Soini nosti perussuomalaiset suurimpien puolueiden joukkoon muutamilla kärjillä, kuten EU:n kritisoinnilla. Vasemmisto–oikeisto -janalla Soini piti puolueensa melko keskellä, ja vetosi vahvasti myös maltilliseen vasemmistoon. (Kuva: Jari Laukkanen)

Perussuomalaisten juuret eivät ole oikeistossa, mutta uusi asemoituminen on selkeästi oikealla. SMP oli keskustapopulistinen puolue, jollaisena myös Timo Soini piti perussuomalaiset. Soinin on nähty olleen jopa vähän vasemmalla.

Soini luopui puheenjohtajuudesta 2017. Valtio-opin professori Ilkka Ruostetsaari totesi Suomenmaan haastattelussa, että Soinin jälkeen puolue otti selkeän loikan oikealle, mutta jo Soinin aikana puolueessa oli oikeistolaisia elementtejä, kun soinilaiset puhuivat vaikkapa ”turhan hallinnon” karsimisesta.

Soinilaiset ovatkin kiinnostava porukka. He loikkasivat perussuomalaisista pois lyhytikäiseksi jääneeseen siniseen tulevaisuuteen, ”keskiluokan verokapinaan”, ja sen jälkeen yksi toisensa jälkeen on loikannut oikeistopuolueisiin.

Kauden 2015–2019 kansanedustajista Simon Elo, Kari Kulmala, Matti Torvinen ja Kaj Turunen ovat siirtyneet kokoomukseen ja Maria Lohela kokoomuksesta lohjenneeseen Liike Nytiin. Ari Jalonenkin oli kokoomuksen ehdokkaana yksissä eduskuntavaaleissa.

Sekö siitä keskitien soinilaisuudesta?

No, Soini itse on tainnut pitää linjansa, ja Pirkko Mattila vaikuttaa keskustassa. Jo ennen vuoden 2017 puoluehajaannusta Maria Tolppanen vaihtoi perussuomalaiset sosiaalidemokraatteihin.

Soinilaisista on moneksi. Ehkä Soini kasvatti tunnetun nuivan kyyn lisäksi myös oikeistolaista kyytä polvellaan, kun soinilaiset ovat niin laajasti loikanneet oikealle.

Soinilaisuus sikseen, nykyinen perussuomalaiset on selkeän oikeistolainen puolue, eikä muuksi muutu.

Puolueen puheenjohtaja Riikka Purra on suorastaan henkilöinyt hallituksen leikkauspolitiikan itseensä. Hänen kunta- ja aluevaalitappion jälkeinen viestinsä oli, että valittu linja pitää äänestäjien osoittamasta luottamuksen puutteesta huolimatta. Samaa ovat toistaneet useat puolueen kellokkaat.

Purran puheissa toistuvat puhdasoppisen oikeistolaiset näkökulmat ja selkeä ideologinen linja. Valtion on oltava pienempi, leikkaukset ovat välttämättömiä ja ne ovat jopa hyvä asia.

Moni somepersu tunnustautuu innokkaasti oikeistolaiseksi, jopa kilpaillen innokkaimpien kokoomuslaisten kanssa siitä, kuka on aidoimmin oikealla ja kuka vihaa sosialismia eniten.

Perussuomalaisten näkökannat ovat usein voimakkaita, maahanmuuton lisäksi nykyään myös talouspolitiikassa. Luonnollisesti oikealla.

Purra on sanonut, että perussuomalaiset ei ole oikeistopuolue. Uskoo, ken tahtoo.

Jussi Halla-aho (puheenjohtajana 2017–2021) ja Riikka Purra (puheenjohtajana 2021 alkaen) ovat asemoineet perussuomalaiset selkeästi oikeistoon. (Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Suomeen tuskin mahtuu kahta suurta oikeistopuoluetta. Mutta jos haluaa suureksi, pitää olla jossain vasemmisto–oikeisto-janan kohdassa. Vain silloin puolueella on tarjottavaa suurille äänestäjäjoukoille.

Jos haluaa hoitamaan valtion asioita, pitää osata puhua muistakin kuin identiteettipoliittisista asioista.

Mihin mennä, kun SDP täyttää kolon vasemmalla, keskusta keskellä ja kokoomus oikealla? Perussuomalaiset valitsi mennä oikealle eli kokoomuksen tontille.

Samalla perussuomalaisten äänestäjät eivät ole suuressa kuvassa oikealla. He ovat olleet melko maltillista väkeä, joka on toivonut oikeasti arkeen vaikuttavaa politiikkaa.

Ristiriita on huomattava.

Eivätkä pelkät perussuomalaisten kansanedustajat ja puoluejohto, vaan koko puolueen aktiivikoneisto on oikeistolaista. Tästä kertoo esimerkiksi vuoden 2021 kuntavaaleista tehty tutkimus, jonka mukaan perussuomalaiset kunnallisvaltuutetut ovat kaukana oikealla, vaikka heitä äänestettiin maltilliselta keskikentältä.

Kauanko perussuomalainen puolue pysyy pystyssä tällaisen ristiriidan vallitessa?

Ehkäpä Perussuomalaiset rp. on savijaloilla seisova jättiläinen. Sillä on juuri nyt suuri määrä kansanedustajia, mutta savijalat on valettu liian oikealle.

Savijalkojen päälle on valettu varsinainen puolue oikeiston betonista, joten saven pettäessä jäljelle jää kutistunut möhkäle, joka ei pääse liikkumaan oikealta minnekään muualle.

Mahdollista toki on, että perussuomalaiset ottaa pesäeroa oikeistoon ja saa näin ollen liikkumatilaa.

Vai saako? Oikeistosta poistuminen olisi kaikkien aikojen takinkäännös.

Ehkä perussuomalaiset palaa siksi pieneksi tai keskisuureksi puolueeksi, joka se sielultaan on. Muutamalla ärhäkällä kärjellä noustiin suurten joukkoon, mutta siellä pysymiseksi pitäisi olla muutakin kuin muutaman asian puolue tai yrittää toisen tontille. Yritys on tähän mennessä tuottanut tulosta, mutta kyseessä tuskin on resepti, josta voi ammentaa enää pitkään.

Pysy kärryillä politiikan käänteistä ja tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje täältä!

Lue myös

Mikä on kate Purran puheille "pienemmästä valtiosta"? – Professori: Sitähän tämä hallitus on tekemässä

Ilkka Ruostetsaari Tampereen yliopistosta toteaa, että rajua julkisen sektorin alasajoa ei ole Suomessa helppo tehdä
24.5.2025 8:00

Aihetunnisteet

oikeisto Perussuomalaiset Politiikka puolueet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Suomi ja Japani allekirjoittivat uuden puolustusalan sopimuksen
Uutiset | 26.10.2026 9:05
Putinille myötämielinen presidentti voitti niukasti Bulgarian vaalien ensimmäisen kierroksen
Uutiset | 26.10.2026 13:19
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Mira Luoti oikeudenkäynnissä: Häpeän on vaihdettava puolta
Uutiset | 26.10.2026 13:30
Ärähdys VM:lle: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava
Uutiset | 26.10.2026 16:40
Neljää turkulaisen hoivakodin työntekijää epäillään rikoksista – asukas kuoli joulukuussa 2025
Uutiset | 23.10.2026 17:04
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Kasvisperäisen proteiinin kulutus pitäisi saada eläinproteiinin tasolle, ehdottaa ilmastopaneeli
Uutiset | 27.10.2026 1:00
Raportti: Tässä ovat Ukrainan sodan opit varautumisen kannalta
Uutiset | 27.10.2026 0:01
Juotko kahvia? Se voi jopa pienentää näiden pelättyjen tautien riskiä, sanoo tutkimus
Uutiset | 26.10.2026 21:31
Brittikuninkaalliset aloittivat vierailunsa Suomessa – Katso kuvat
Uutiset | 26.10.2026 18:28
Egyptin parlamentti hyväksyi sotilasavun Saudi-Arabialle hutheja vastaan
Uutiset | 26.10.2026 18:20
Tekoälyjätti Anthropic listautuu pörssiin – Myöntää, että tekoäly on ihmiskunnalle katastrofaalinen riski
Uutiset | 26.10.2026 17:38
Israelin vaalit eivät herätä toivoa palestiinalaisissa – ”Riippumatta siitä, kuka vaalit voittaa”
Uutiset | 26.10.2026 17:35
Markkinat reagoivat Brasilian vaalitulokseen – Stubb ja muut maailman johtajat onnittelivat Lulaa
Uutiset | 26.10.2026 17:31
Ärähdys VM:lle: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava
Uutiset | 26.10.2026 16:40
Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kasvisperäisen proteiinin kulutus pitäisi saada eläinproteiinin tasolle, ehdottaa ilmastopaneeli
Uutiset | 27.10.2026 1:00
Raportti: Tässä ovat Ukrainan sodan opit varautumisen kannalta
Uutiset | 27.10.2026 0:01
Juotko kahvia? Se voi jopa pienentää näiden pelättyjen tautien riskiä, sanoo tutkimus
Uutiset | 26.10.2026 21:31
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: Vapaaksi vahingollisista riippuvuuksista
Mielipide | 26.10.2026 13:22
Lukijalta: Ykseys – yhdessä päättämisen alkuperäinen ajatus
Mielipide | 26.10.2026 13:15
Lukijalta: Vakavan kouluväkivallan uhrien kärsimykseen on puututtava
Mielipide | 26.10.2026 11:28
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata