Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen

17.4.2026 21:20
Lue lisää 
Terrafamen vähemmistöomistajan kotipaikan sijainti veroparatiisissa ei ole ollut este yhteistyölle. (Kuva: Kimmo Rauatmaa)

Terrafamen rahoittajan kytkös veroparatiisiin on ollut hyvin tiedossa – Suomi ei menetä verotuloja, sanoo alivaltiosihteeri

Anniina Luotonen - STT 22.9.2020 8:00, muokattu 22.9.2020 8:27
a– a+

Kansainvälinen tietovuoto paljastaa, miten epäluuloisesti kansainväliset rahoituslaitokset suhtautuvat Sotkamossa kaivostoimintaa pyörittävän Terrafamen rahoittajaan Trafigura-konserniin. Tietovuodosta uutisoi Suomessa sunnuntaina Yle.

Ylen mukaan Trafigurasta on tehty toistuvasti ilmoituksia Yhdysvaltain talousrikoksia estävälle virastolle. Tiedot perustuvat kansainvälisen toimittajaryhmän haltuunsa saamaan tietovuotomateriaaliin.

Rahoituslaitoksilla on velvollisuus ilmoittaa viranomaisille epäilyttävistä rahansiirroista, jotka voisivat viitata rahanpesuun tai petokseen.

Terrafamen enemmistön omistaa valtio Suomen Malmijalostuksen kautta.

Terrafamen rahoittajan ja vähemmistöomistajan yhteydet veroparatiiseihin eivät kuitenkaan ole uusi asia.

Galena Asset Management -rahaston kotipaikka on veroparatiisina tunnetuilla Caymansaarilla. Suomen Malmijalostuksen toimitusjohtaja Matti Hietanen kertoo, että kotipaikan sijainti Britannian merentakaisilla alueilla tiedettiin hyvin jo rahoitusjärjestelyä tehtäessä vuonna 2017.

Tuolloin Trafiguran sijoitusrahasto Galena valikoitui rahoittajaksi noin kuuden ehdokkaan väliltä.

Järjestelyä valmistellut Hietanen kertoo, että kumppania etsittiin laajasti eri puolilta maailmaa. Prosessia seurattiin hänen mukaansa valtion puolelta tarkasti jo vuodesta 2015 lähtien ja esisopimus Trafiguran kanssa tehtiin loppuvuodesta 2016.

Hyväksyntä järjestelylle oli myös poliittiselta tasolta.

Kumppanin taustoja käytiin Hietasen mukaan perusteellisesti läpi, eikä mitään sellaista käynyt ilmi, mikä olisi estänyt yhteistyön. Kotipaikan sijainti veroparatiisissa ei ollut este yhteistyölle.

–  Se on kansainvälinen käytäntö, että tämäntyyppiset rahastorakenteet ovat keskittyneet tiettyihin lokaatioihin, joilla on huono maine, Hietanen sanoo.

Elinkeinoministerinä jo tuolloin toiminut Mika Lintilä (kesk.) kommentoi maanantaina Ylelle Oulussa, että Trafigurasta tehtiin mahdollisimman laaja, ulkopuolisen tarkastajan tekemä selvitys.

–  Minulle esiteltiin se selvitys virkavastuulla. Siinä ei ollut mitään sellaista, joka olisi vaikuttanut siihen, että Trafigura ei pystyisi olemaan mukana, Lintilä sanoi.

STT ei tavoittanut Lintilää puhelinkommenttia varten.

Malmijalostuksen omistajaohjauksesta vastaava työministeri Tuula Haatainen (sd.) kertoo Lintilän tavoin Ylelle, että omistajaohjausyksikkö selvittää asiaa.

Alivaltiosihteeri Petri Peltosen mukaan Suomi ei menetä verotuloja Trafiguralle maksetuista Terrafamen osingoista tai muista tuotoista.

–  Ne ovat saajilleen lähdeveron alaista tuloa Suomessa riippumatta siitä, mihin maahan ne maksetaan. Tämä on selvitetty 2017, kun yritysjärjestelystä neuvoteltiin, Peltonen viestittää STT:lle.

Malmijalostuksen Hietasen mukaan vielä on liian aikaista vetää johtopäätöksiä tietovuodosta, koska rahoituslaitosten tekemistä ilmoituksista ei tiedetä yksityiskohtia. Vielä ei ole esimerkiksi tiedossa, ovatko ilmoitukset johtaneet toimenpiteisiin.

Valtion kokonaan omistama erityistehtäväyhtiö Malmijalostus aikoo hänen mukaansa keskustella tilanteesta Trafiguran kanssa.

Malmijalostus omisti Talvivaaran raunioille perustetusta Terrafamesta yli 70 prosenttia ja Galena Asset Management vajaat 30 prosenttia viime vuoden lopulla päivitetyin tiedoin. Finanssikonserni Sampon osuus oli 0,6 prosenttia.

Lue myös

Lintilä Ylelle: Valtio tekee selvityksen Trafigurasta – rahanpesuepäilyt "erittäin ikäviä"

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) sanoo Ylen haastattelussa, että valtio tekee selvityksen kaivosyhtiö Terrafamen...
21.9.2020 15:58

Aihetunnisteet

rahanpesu Terrafame trafigura Veroparatiisit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Kriisimaan johtaja soittaa hälytyskelloja: Meidät on piiritetty
Uutiset | 17.4.2026 22:02
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Uusi saksalainen hakukone auttaa selvittämään isovanhempien natsimenneisyyden
Uutiset | 18.4.2026 21:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Kaikkonen: Vanhustenhoivan lisäleikkaukset ovat väärä tie
Uutiset | 18.4.2026 15:45
Ranskalainen rauhanturvaaja on kuollut Libanonissa, kertoo Macron
Uutiset | 18.4.2026 15:23
Britannian viranomainen: Iranilaisveneet avasivat tulen kohti tankkeria Hormuzinsalmessa
Uutiset | 18.4.2026 14:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Uusi saksalainen hakukone auttaa selvittämään isovanhempien natsimenneisyyden
Uutiset | 18.4.2026 21:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste