Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Talous

Dieselin hinta nousi ennätystasolle lokakuussa

30.10.2026 8:42
Lue lisää 
Talouspolitiikka
Keskeisten palvelujen turvaamisen kannalta olisi järkevämpää, että hyvinvointialueet voisivat jakaa menosäästöt pidemmälle ajanjaksolle, Talouspolitiikan arviointineuvosto katsoo. (Kuva: Lehtikuva/Laura Ukkonen)

Talouspolitiikan arviointineuvosto: Hyvinvointialueille syytä antaa lisäaikaa alijäämien kattamiseen

Menojen kasvu ei kerro uudistuksen epäonnistumisesta, neuvosto katsoo raportissaan.
Pekka Pohjolainen 28.1.2025 10:00, muokattu 28.1.2025 14:22
a– a+
Talouspolitiikka

Hyvinvointialueille on syytä antaa lisää aikaa alijäämiensä kattamiseen, katsoo Talouspolitiikan arviointineuvosto (TPAN) tuoreessa arviossaan hallituksen talouspolitiikasta.

Raportin mukaan hyvinvointialueiden menojen nopea kasvu johtuu suurelta osin sote-uudistuksesta riippumattomista tekijöistä, kuten inflaation kiihtymisestä vuosina 2022–2023 ja suhteellisen kalliista palkkaratkaisusta. 

– Lisäksi hyvinvointialueilla on ollut vasta vähän aikaa toteuttaa tuottavuutta parantavia uudistuksia. Menojen kasvu ja suuret alijäämät vuosina 2023–2024 eivät näin ollen osoita uudistuksen epäonnistuneen, professori Niku Määttäsen johtama talouspolitiikan arviointineuvosto katsoo. 

Raportin mukaan hyvinvointialueiden talouden sääntely ei kuitenkaan nyt toimi kovin hyvin. 

– Keskeisten palvelujen turvaamisen kannalta olisi järkevämpää, että hyvinvointialueet voisivat jakaa menosäästöt pidemmälle ajanjaksolle. Hallituksen on syytä harkita tällaisen lisäjouston tarjoamista tilapäisesti, neuvosto katsoo. Tämän ei raportin mukaan tarvitse tarkoittaa valtion rahoituksen kasvattamista pidemmällä aikavälillä. 

Niukkuus lääkäreistä saattaa olla raportin mukaan merkittävin yksittäinen este riittävien terveyspalvelujen turvaamiselle. Hallituksen päätös korottaa korvauksia yksityisten lääkäripalvelujen käytöstä ei välttämättä helpota ongelmaa, sillä se todennäköisesti lisää lääkärien kysyntää yksityisellä sektorilla.

– Lääkäreiden työpanosta on jatkuvasti syytä yrittää kohdentaa tehtäviin, joissa se on kaikkein arvokkaimmassa käytössä. Myös lääkärien tarjonnan lisääminen on välttämätöntä.  

Raportin mukaan yksi vaihtoehto saattaisi olla, että hyvinvointialueet rahoittavat lääkärikoulutusta ulkomaisissa yliopistoissa sillä ehdolla, että koulutettavat myöhemmin työskentelevät hyvinvointialueella tietyn aikaa tai maksavat koulutuskustannuksensa takaisin.

– Hallituksen olisi myös tarkasteltava kielivaatimuksia, jotta Suomi voisi houkutella lisää lääkäreitä ulkomailta. Suomen kasvava maahanmuuttajaväestö hyötyisi laajemmasta kielivalikoimasta, ja monet suomalaiset voisivat todennäköisesti asioida lääkärin kanssa, vaikka tämä ei hallitsisi täydellisesti suomea tai ruotsia. 

Niukkuus lääkäreistä saattaa olla raportin mukaan merkittävin yksittäinen este riittävien terveyspalvelujen turvaamiselle. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN

Raportin mukaan yksi selitys Suomen muita Pohjoismaita ja euroalueen talouksia heikommalle suhdannekehitykselle on Venäjälle asetettujen talouspakotteiden vaikutukset, jotka todennäköisesti heijastuvat Suomeen voimakkaammin kuin useimpiin muihin Euroopan maihin.  

Kokonaistuotannon kääntyminen loivaan kasvuun vuoden 2024 aikana ennakoinee raportin mukaan kuitenkin suunnanmuutosta. Myös asuntovelkaisille tärkeiden lyhyiden nimelliskorkojen laskun voi odottaa vahvistavan kokonaiskysyntää tänä vuonna. 

Hallituksen uudet talouspoliittiset toimet, kuten arvonlisäveron kiristys, lisäävät raportin mukaan merkittävästi finanssipolitiikan uskottavuutta, sillä ne alleviivaavat hallituksen sitoutumista julkisen talouden vahvistamiseen. 

Hallituksen tavoite julkisen velkasuhteen vakauttamisesta hallituskauden loppuun mennessä on raportin mukaan kuitenkin edelleen epävarmalla pohjalla.

– Tämä johtuu osin ennakoitua heikommasta suhdannekehityksestä. Toinen syy on se, että joidenkin sopeutustoimien vaikutukset olivat alun perinkin epävarmoja. 

Neuvoston mukaan esimerkiksi työmarkkinauudistusten työllisyysvaikutuksia on vaikea arvioida tarkasti etukäteen, ja niiden täysimääräinen toteutuminen vie joka tapauksessa aikaa. Heikentynyt suhdannetilanne on todennäköisesti viivästyttänyt työllisyysvaikutuksia entisestään. Kolmas syy on hyvinvointialueiden menojen nopea kasvu.  

Hallituksen finanssipolitiikkaa kiristävien sopeutustoimien ajoitus ei raportin mukaan ole suhdannepolitiikan kannalta ihanteellinen, mutta viritys kuluvalle vuodelle ei vaikuta liian kireältä. 

– Suhdannepolitiikan näkökulmasta olisi kuitenkin hyvä välttää sellaisia uusia sopeutustoimia, jotka merkittävästi heikentäisivät kokonaiskysyntää jo 2025. 

Ilmastopolitiikassa tarvitaan raportin mukaan voimakkaampia toimia päästöjen vähentämiseksi taakanjakosektorilla sekä hiilinielujen kasvattamiseksi maankäyttösektorilla.

– Ilmastotavoitteista tinkiminen heikentää Suomen ilmastopolitiikan uskottavuutta ja lisää julkisen talouden riskejä. Julkisen talouden näkökulmasta olisi suotavaa, että tukien ja avustusten sijasta tukeuduttaisiin enemmän veroihin tai maksuihin, joita perittäisiin toimista, jotka kasvattavat päästöjä tai pienentävät hiilinieluja. 

Työn tuottavuutta voitaisiin raportin mukaan todennäköisesti parantaa kasvattamalla suurimpien kaupunkien kokoa, mikä edellyttäisi asuntojen ja liikehuoneiston tarjonnan lisäystä.

– Hallituksen ja kuntien välisen yhteistyön jatkaminen maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) sopimusten avulla olisi tässä suhteessa tärkeää. Väestön keskittymisellä kaupunkeihin voi kuitenkin olla kielteisiä vaikutuksia muualle Suomeen. 

Työperäinen maahanmuutto ulkomailta voi raportin mukaan tukea tuottavuuden kasvua kasvattamalla työmarkkinoita suurien kaupunkien ympärillä ilman, että väestön tarvitsee vähentyä muilla alueilla Suomessa. 
Arviointineuvoston mukaan työllisyyden esteiden poistaminen edellyttää usein tiivistä yhteistyötä työllisyys- ja terveyspalvelujen tarjoajien välillä. Uudessa järjestelmässä kunnat vastaavat työllisyyspalveluista ja hyvinvointialueet terveyspalveluista.

– Tämä vastuualueiden jako voi johtaa sellaiseen kustannusten siirtelyyn, joka haittaa työkykyä tukevia toimenpiteitä eniten tarvitsevia ihmisiä. On syytä seurata, miten kunnat ja hyvinvointialueet vastaavat näihin haasteisiin, neuvosto katsoo.

Talouspolitiikan arviointineuvosto on perustettu vuonna 2014. Se julkaisee vuosittain riippumattoman arvion harjoitetusta talouspolitiikasta, sen tavoitteista ja keinoista.

Lue myös

Purra polki talousviisaiden neuvot suohon: Hyvinvointialueiden alijäämien lisäaikaan ei ole varaa

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) on eri mieltä talouspolitiikan arviointineuvoston tiistaina antamasta suosituksesta, jonka...
28.1.2025 13:46

Puolustusrahojen nosto tekee ison loven – talouspolitiikan vahtikoira varoittaa löysistä verolupauksista 

Poliitikkojen ja puolueiden kannattaa pohtia tarkkaan verojen alentamislupauksiaan nykyisessä turvallisuustilanteessa, opastaa Talouspolitiikan arviointineuvoston...
28.1.2025 13:50

Taloustieteilijä ihmettelee: Sosiaaliturvaa leikataan kaikkialta muualta paitsi eläke-etuuksista

Työmarkkinajärjestöjen ehdotus eläkeuudistukseksi jää osin puolitiehen, arvioi Helsingin yliopiston makrotaloustieteen professori Niku Määttänen. Hallitus...
28.1.2025 13:30

Aihetunnisteet

Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Demokraatit rekrytoivat republikaanisenaattorin täyskaiman ehdolle Alaskassa – kuvernööri määräsi rikostutkinnan
Uutiset | 29.10.2026 11:22
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Arkinen tapa voi paljastaa sisäilmaongelman – ”Kotona happi loppuu”
Uutiset | 29.10.2026 21:29
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Tarkkana kausivalojen kanssa – zombieakku voi herätä henkiin ja aiheuttaa tulipalon
Uutiset | 30.10.2026 22:37
YK:n luontokokouksessa kinasteltiin tieteestä ja edistettiin luontoarvojen markkinoita – neljä maata kapuloi rattaita
Uutiset | 30.10.2026 17:20
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Zelenskyi vierailee Turkissa ja tapaa Erdoganin
Uutiset | 30.10.2026 16:49
Keskustan Jouni Ovaska: Venäjän paluu kansainväliseen jääkiekkoon on irvokas päätös
Uutiset | 30.10.2026 16:16
Ponsse varautuu lomauttamaan koko henkilöstönsä Suomessa
Uutiset | 30.10.2026 16:10
Leo äänesti Yhdysvaltain välivaaleissa historian ensimmäisenä paavina
Uutiset | 30.10.2026 15:55
Hanhimysteeri vaivaa Ruokavirastoa – kuolleista linnuista ei löydetty lintuinfluenssaa
Uutiset | 30.10.2026 14:50
Auli Piiparinen ja Tahvo Anttila mukaan kisaan – Keskustan puoluevaltuuston johtoon tarjolla jo viisi ehdokasta
Uutiset | 30.10.2026 14:23
Potkunsa oikeuteen vienyt ex-kaupunginjohtaja Purran erityisavustajaksi
Uutiset | 30.10.2026 14:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tarkkana kausivalojen kanssa – zombieakku voi herätä henkiin ja aiheuttaa tulipalon
Uutiset | 30.10.2026 22:37
YK:n luontokokouksessa kinasteltiin tieteestä ja edistettiin luontoarvojen markkinoita – neljä maata kapuloi rattaita
Uutiset | 30.10.2026 17:20
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Työurien pidentäminen ei näy käytännön ratkaisuissa työpaikoilla
Mielipide | 29.10.2026 9:58
Lukijalta: Kirkossa et ole yksin 
Mielipide | 29.10.2026 9:49
Lukijalta: Suomen kirkko on unohtanut ihmiset
Mielipide | 29.10.2026 9:48
Lukijalta: Suomen kielen asema on turvattava 
Mielipide | 28.10.2026 10:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata