Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskuntavaalit

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa

13.1.2026 18:06
Lue lisää 
Talouspolitiikka
Professori Niku Määttäsen mukaan veronalennuksien lupaamiseen sinne tänne on vähän varaa, ellei ole hyvin selkeästi mietitty, miten menetettävät verotulot korvataan.  (Kuva: Lehtikuva/Emmi Korhonen)

Puolustusrahojen nosto tekee ison loven – talouspolitiikan vahtikoira varoittaa löysistä verolupauksista 

Pekka Pohjolainen 28.1.2025 13:50, muokattu 28.1.2025 13:50
a– a+
Talouspolitiikka

Poliitikkojen ja puolueiden kannattaa pohtia tarkkaan verojen alentamislupauksiaan nykyisessä turvallisuustilanteessa, opastaa Talouspolitiikan arviointineuvoston puheenjohtaja professori Niku Määttänen. 

Nato-maiden Suomi mukaan lukien on arvioitu joutuvan nostamaan puolustusbudjettejaan tuntuvasti ja jo prosenttiyksikön nostolla olisi erittäin iso vaikutus julkiseen talouteen. 

Määttäsen mukaan tämä tarkoittaa sitä, että julkisen talouden priorisointikysymykset on otettava todella vakavasti. 

– Verotuksenkin kanssa pitää olla todella huolellinen, verotuloista täytyy pitää huolta, Määttänen sanoi Talouspolitiikan arviointineuvoston vuosittaisraportin julkistamistilaisuudessa. 

Määttäsen mukaan veronalennuksien lupaamiseen sinne tänne on vähän varaa, ellei ole hyvin selkeästi mietitty, miten menetettävät verotulot korvataan. 

Määttäsen mukaan Suomella on käynyt viime vuosina monella tapaa huono tuuri. Venäjään kohdistuvat talouspakotteet ovat haitanneet Suomen talouskehitystä enemmän kuin useimpien muiden euromaiden, ja turvallisuustilanne on heikentynyt.

– Ja sehän näyttää nyt aika pysyvältä.  

Määttäsen mukaan puolustusmenojen noston tarpeesta on yhteiskunnassa varsin laaja yksimielisyys ja turvallisuustilanteen heikkenemisessä on kyse pitkäaikaisesta haasteesta. 

Samalla painetta julkiseen talouteen lyö Määttäsen mukaan hyvinvointialueiden menojen nopea kasvu, joka voi tosin helpottaakin.

– Toivotaan että se on tilapäinen juttu, eikä jää pysyväksi tasosiirtymäksi. 

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) on sopeuttanut taloutta toimilla, joilla on kielteisiä vaikutuksia talouskasvuun, kuten arvonlisäverotuksen kiristämisellä ja kotitalousvähennyksen leikkaamisella.  

Kasvutoimia tehdään Risto Murron työryhmän esitysten pohjalta huhtikuun lopulla hallituksen puoliväliriihessä, mutta olisiko asiassa pitänyt olla liikkeellä jo aikaisemmin? 

Määttäsen mukaan edullisia talouskasvua vauhdittavia toimia ei ole helppo löytää, eikä suhdannetilanne välttämättä edellytä perinteistä velalla elvyttämistä.  

Määttäsen mukaan hallituksen pakista löytyy jo tälle vuodelle sentään vihreän siirtymän investointien verohyvitys.

– Se ei ole minusta kaikkein tyylikkäintä politiikkaa, voi kysyä kohdentuuko se kovin mielekkäästi ja miksi se kohdentuu vain suurille yrityksille.  

Määttäsen mukaan hyvitys voi kuitenkin toimia lyhyen aikavälin kasvupolitiikkana kannustamalla aikaistamaan investointeja ja toteuttamaan investointeja erityisesti tänä vuonna.

– Ja sehän menisi suhdannepoliittisessa mielessä ihan hyvin. 

Määttänen arvioi, että Murron työryhmässä puhuttavat kasvutoimet ovat enemmän rakenteellisia.

– Niillä ei ole tällaista suhdannepoliittista kytköstä ehkä niinkään. Pikemminkin pyritään ehkä siihen, että pidemmän aikavälin edellytykset positiiviselle tuottavuuskehitykselle vahvistuvat. 

Neuvoston jäsenenä toimiva Tampereen yliopiston sosiaalipolitiikan professori Liisa Häikiö näki, ettei julkisen talouden tasapainottaminen onnistu pelkillä isoilla sopeuttamistoimilla.

– Kyllä se varmaan tapahtuu kasvutoimien kautta ja siinä on iso työmaa miettiä, mitä ne on. 

Häklin mielestä ilmastopoliitikalla on kasvutoimena iso merkitys.

– Ja siinä ei hallitus kyllä ole siinä mielessä onnistunut, että meillä olisi systemaattinen, selkeä näkymä tulevaisuuteen, mikä meidän ilmastopolitiikkamme on ja millä tavalla se tukee rakenneuudistusta yhteiskunnassa. Tämä on iso kysymys, Häkli painotti. 

Lue myös

Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä "kertakäyttöagenteiksi"

Tuoreen raportin mukaan Venäjän tiedustelupalvelut ovat siirtyneet värväystoiminnassaan ”keikkatalousaikaan”
14.1.2026 22:32

Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin

Pekoni on suomalaisten suosikki lisätäytteeksi hampurilaisen väliin, kertoo pikaruokaketju Hesburger tiedotteessaan. Yhtiön mukaan suomalaiset...
14.1.2026 22:01

Väitös: Tällaista on venäläisten "hiljainen sabotaasi"

Sotilaallis-isänmaallinen kasvatus lävistää Venäjällä koko yhteiskunnan, kertoo Jonna Alavan väitöstutkimus
14.1.2026 21:43

Aihetunnisteet

Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tiskikone käyntiin ja nukkumaan? Vakuutusyhtiöltä vakava varoitus
Uutiset | 13.1.2026 22:29
Yle: SDP:n eduskuntaryhmässä on ilmennyt epäasiallista käytöstä
Uutiset | 13.1.2026 19:19
40 vuotta sitten | Neuvostoliittoa ärsyttänyt toimintaelokuva koetteli YYA-Suomea – sensuurin kynsiin joutuminen oli ilmaista mainosta
Uutiset | 13.1.2026 21:10
Virusmutaatio herättää huolta tutkijoissa – Voi kehittyä ”joksikin hyvin vakavaksi”
Uutiset | 13.1.2026 21:45
Sähkön hinnoittelumääräykseen tulossa muutoksia – Tehomaksu herättänyt paljon arvostelua
Uutiset | 13.1.2026 18:05
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Haluatko elää satavuotiaaksi? Näitä ruokia ”superikääntyjiä” tutkinut kardiologi suosittelee
Uutiset | 7.1.2026 22:42
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
Historia | Neljä miestä, yksi jeeppi – Itävallan jako teki Wienistä Euroopan johtavan vakoilukaupungin
Uutiset | 7.1.2026 22:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
”Ridgwayn lihamylly” käänsi Korean sodan suunnan – punainen vyöry tyssäsi Soulin valtaukseen 75 vuotta sitten
Uutiset | 7.1.2026 21:05
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä ”kertakäyttöagenteiksi”
Uutiset | 14.1.2026 22:32
Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin
Uutiset | 14.1.2026 22:01
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Tutkimus: Tämän kansalaisoikeuden käyttäjät elävät pidempään
Uutiset | 14.1.2026 21:31
Vahinkopiikki näkyy nyt vastaanotoilla – tuhannet saavat vammoja
Uutiset | 14.1.2026 21:02
Järjestö: Iranissa kuollut yli 3 400 mielenosoittajaa
Uutiset | 14.1.2026 19:02
Ruotsi lähetti sotilaita Grönlantiin, kertoo pääministeri
Uutiset | 14.1.2026 18:53
USA vetää henkilöstöään Lähi-idän sotilastukikohdista mahdollisen Iran-iskun vuoksi, kertovat uutistoimistot
Uutiset | 14.1.2026 17:42
Hallituksen kiistelty esitys määräaikaisuuksien helpottamisesta etenee
Uutiset | 14.1.2026 17:38
Gazan siviili- ja hallintotoimia tulevaisuudessa hoitavan asiantuntijakomitean kokoonpanosta päästy sopuun
Uutiset | 14.1.2026 17:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
20:50, 14/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0014/01/2026
weather icon
6° / 9°°C 0.37 mm 37% 16 Km/h 92 % 1007 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0015/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 1 mm 100% 17 Km/h 91 % 1007 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0015/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 16 Km/h 86 % 1006 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0015/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.2 mm 20% 17 Km/h 93 % 1004 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0015/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.71 mm 71% 15 Km/h 93 % 1003 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus: Näin Kreml houkuttelee verkkokäyttäjiä ”kertakäyttöagenteiksi”
Uutiset | 14.1.2026 22:32
Tässä ovat suomalaisten suosituimmat lisätäytteet hampurilaisten väliin
Uutiset | 14.1.2026 22:01
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Murrosaikoja
Mielipide | 14.1.2026 10:58
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Miksi ei obligaatioita?
Mielipide | 13.1.2026 12:06
Lukijalta: Mercosur-sopimus märkä rätti karjankasvattajien, kansanterveyden ja ilmastonmuutoksesta huolta kantavien kasvoille
Mielipide | 13.1.2026 12:00
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Keskusta ennen, nyt ja tulevaisuudessa – Suomea suomalaisille, työtä ja turvaa arkeen
Mielipide | 7.1.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00
Kansanedustaja Hanna Räsänen pyrkii jatkokaudelle – vahva näkemys seuraavista hallitusneuvotteluista
Uutiset | 9.1.2026 9:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste