Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kokoomus

IL: Kokoomuksen Keto-Huovinen erotetaan eduskuntaryhmästä neljäksi viikoksi

10.6.2026 19:27
Lue lisää 
Sudet
Susi Kuhmon rajavyöhykkeellä 16. elokuuta 2022. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Susi on koitunut koiran kohtaloksi tavallista useammin – susitutkija avaa suurpedon käyttäytymistä

Pauliina Pohjala 6.10.2024 8:00, muokattu 7.10.2024 13:41
a– a+
Sudet

Metsästäjäliitto on tiedottanut susien vahingoittamista koirista viime aikoina tiuhaan. Maa- ja metsätalousministeriön riistavahinkorekisterin mukaan susi onkin koitunut koiran kohtaloksi tavanomaista useammin.

Sudet ovat aiheuttaneet 55 koiravahinkoa viimeisen vuoden aikana 5. lokakuuta mennessä.

– Se on selvästi keskiarvoa enemmän, sillä yleensä tapauksia on 30–50 vuodessa, kertoo susia pitkään tutkinut emeritusprofessori Ilpo Kojola Luonnonvarakeskuksesta.

Kojolan mukaan tämä ei kuitenkaan liity siihen, että suden suhde ihmiseen olisi muuttunut. Ylivoimainen valtaosa koiravahingoista tapahtuu yhä metsästystilanteissa. Näin kävi äskettäin myös 2,5-vuotiaalle jämtlanninpystykorva Sisulle Kauhajoen Kauhajärvellä.

Raahen Honganpalossa susi kuitenkin tavoitteli hihnassa ollutta koiraa syyskuun lopulla. Koiran omistaja liikkui pyörällä ja sekä koira että omistaja selvisivät tilanteesta säikähdyksellä.

Kojolan mukaan tapaus on hyvin poikkeuksellinen.

– Susi ei ehkä yhdistä pyöräilijää ihmiseen yhtä vahvasti kuin silloin, jos ihminen on jalan liikkeellä, hän arvioi.

Kojolan mukaan olennaista on myös se, että laika-rotuinen koira muistuttaa sutta ulkonäöltään.

– Suden motiivi käydä sen kimppuun on hyvinkin vahva, kun kysymys on suden reviiristä, niin kuin tässä tapauksessa todennäköisesti on.

Kojolan mukaan kyseisellä alueella liikkuu vahva susilauma, ja sudet kokevan koirien kilpailevan niiden kanssa samasta ravinnosta.

– Sudelle, joka on jo koiran tappanut ja koiraa syönyt, lisämotivaationa voi olla helppo ravinto. Mutta todennäköinen järjestys on kuitenkin se, että suden motiivina on ravintokilpailijan poistaminen.

Susi näkee metsästyskoirassa kilpailijan, joka uhkaa sen reviiriä. Kuva: Maija Lehtovirta

Kojola kertoo, että reviirin puolustaminen ja kilpailu ravinnosta on myös syy metsästyskoirien ja susien yhteentörmäyksille.

– Näitä tapauksia tulee, kun susireviirillä liikutaan ja koira on kaukana omistajastaan.

Kojola toteaa, että Suomessa on vahva metsästyskulttuuri ja metsästyskoiran menettäminen suurpedolle koskettaa eri tavalla kuin vaikkapa lampaan menettäminen.

– Susi ei voi tietää, että koiraa ruokkii ihminen. Koira polveutuu sudesta ja susi tunnistaa koiran toiseksi petoeläimeksi, jonka hajumaailmassa on paljon tuttua. Lajien sisäisestä kilpailustakin laajassa mielessä on siis kysymys.

Onko sudesta vaaraa ihmiselle?

Susia pelätään, vaikka niiden aiheuttamat viimeisimmät lapsisurmat tapahtuivat 1800-luvulla.

Kojolan mukaan suden läheisyyteen pitää reagoida, jos se lähestyy ihmistä tunnistaen kohteen varmasti ihmiseksi.

– Sellaisia susia meillä ei voi olla, Kojola korostaa.

Poliisi määräsi äskettäin lopetettavaksi suden, joka seuraili koiranulkoiluttajia Kirkkonummella.

Ihmisarkuutta menettänyt susi liikkui myös vuosi sitten Tammelan Torronsuon kansallispuistossa. Mediat kertoivat sen tarkkailleen ja seurailleen ihmisiä.

– Silloin minulla heräsi epäilys, että olisiko kysymyksessä susi, jota joku on ruokkinut. Ei se huvin vuoksi ihmistä seuraile. Suden motiivi ei käsittääkseni ollut ihmisen saalistaminen, vaan se odotti, että heiltä saisi ruokapaloja, Kojola uskoo.

Kojolan mukaan ihmisten susihavainnot ovat väistämättömiä etenkin Varsinais-Suomessa, missä susille on paljon ravintoa peuroista, metsäalueet ovat pieniä ja kulttuurimaisemaa paljon.

– Susi kuitenkin kaihtaa ihmistä, ja ne ovat poikkeusyksilöitä, joilla on toisenlaista käyttäytymistä.

Kojolan mukaan asutuksen lähistölle eksyvät sudet ovat usein nuoria yksilöitä, jotka vasta tutkivat reviiriään.

– Ne eivät aiheuta tarkoituksella hämminkiä, vaan tekevät sen ikään kuin osaamattomuuttaan, Kojola kuvaa.

Metsästäjäliitto on kritisoinut jo pitkään sitä, että suden metsästysluvat ovat jäissä.

Maa- ja metsätalousministeriö antoi viime joulukuussa asetuksen, jonka mukaan Riistakeskus voi myöntää suden pyyntiin metsästysvuoden aikana enintään 28 poikkeuslupaa poronhoitoalueen ulkopuolella. 

Poikkeuslupia ei kuitenkaan myönnetty ennen kuin metsästysvuosi päättyi heinäkuussa. 

– Taitavat hakijatkin jo tietää, että poikkeuslupien hakeminen on aika turhaa, sanoo Riistakeskuksen Kainuun alueen riistapäällikkö Marko Paasimaa.

– Korkein hallinto-oikeus edellyttää luvalle sellaisia päämääriä, että luvan myöntäjien on vaikea saada kasaan sellaisia tietoja yksittäiseltä hakemusalueelta, Paasimaa kertoo.

Itä-Suomen susikanta oli viimeisimmässä arviossa ennallaan, mutta Länsi-Suomessa oli uusia laumoja. Kuvassa susi Kuhmossa 16. elokuuta 2022. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Viimeisin tieto susien määrästä Suomessa on maaliskuulta, jolloin susia oli todennäköisesti 277–321 yksilöä. Susikannan koko oli pysynyt ennallaan.

Itä-Suomen susikanta oli entisellään, mutta Länsi-Suomeen oli muodostunut muutamia uusia susilaumoja. 

Susille on syntynyt uusia pentuja Luonnonvarakeskuksen viimeisimmän kanta-arvion jälkeen.

 Viime talven aikana poronhoitoalueelta kaadettiin poikkeusluvilla jopa 48 sutta. 

– Kahtena viime talvena on puolensataa sutta siellä kaatunut, ja se on aivan eri tilanne kuin aiempina vuosina. 2000-luvulla susia on kaadettu vuositasolla keskimäärin 10–20 yksilöä, Luken Ilpo Kojola kertoo.

Susi on Suomessa luokiteltu erittäin uhanalaiseksi lajiksi. EU-maiden enemmistö haluaa kuitenkin muuttaa suden suojelustatuksen täysin rauhoitetusta lajista suojelluksi lajiksi.


| Kolahtiko tämä juttu? – Pysy kärryillä politiikan käänteistä ja tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje täältä!

Lue myös

Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski

Suomalaisten juhannusperinteet ovat kokemassa selvän murroksen, ja se näkyy suoraan kauppojen juomaosastoilla. S-ryhmän...
10.6.2026 22:30

Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii

Käveleminen tuntuu useimmille meistä täysin automaattiselta, mutta jokaisen askeleen taustalla on lihasten, jänteiden...
10.6.2026 22:02

IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – "Tätä ei aina hiffata"

Entistä useampi suomalaisille tuttu matkakohde on muuttunut sellaiseksi, että sieltä voi saada mukaansa...
10.6.2026 22:01

Aihetunnisteet

Kotimaa Politiikka susi suurpedot

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski
Uutiset | 10.6.2026 22:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Väitös: Onnettomuusanalyysit keskittyvät liikaa ihmisten tekemiin virheisiin
Uutiset | 10.6.2026 21:46
Yle: Sairaaloissa ei tunnisteta tappavaa ilmiötä – ”Koskettavat myös Suomea”
Uutiset | 10.6.2026 21:31
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Ukraina ja Lähi-idän maita mukaan G7-maiden huippukokoukseen
Uutiset | 10.6.2026 20:54
IL: Kokoomuksen Keto-Huovinen erotetaan eduskuntaryhmästä neljäksi viikoksi
Uutiset | 10.6.2026 19:27
Keskustan Lohi kyllästyi hallituksen retoriseen temppuiluun: ”Hallituksen pitää olla looginen eikä opposition”
Uutiset | 10.6.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Juhannuksen juomakori uusiutui – perinteisten suosikkien myynti laski
Uutiset | 10.6.2026 22:30
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste